Öğretmenin mesaisi sınıfla mı sınırlıdır?

Şu an yazmakta olduğum bu konuya harcadığım zamanı baz alırsak tam bir cevap vermiş oluyoruz sanırım. Gerçek bir öğretmenin mesaisi elbette ki sınıfla sınırlı değildir.

04 Mart 2017 - 17:33

. Öğretmenlik bir başlangıç ve bitişi olan şurada başlar şurada biter dediğimiz bir meslek kavramına girmediğinden, hayat boyu devam eden ve hayatın tüm girdi çıktılarına hakim olmayı, yeterlilik çıtasını daima yüksek tutmayı ve ilerlemeyi öngören bir mesleki kavramdır.

Diyemeyiz ki öğrenme biter… diyemeyiz ki ilerleme durur…


 
İşte bu sebepten öğretmen olmanın da bir mekan sınırı, bir süreç sınırı yoktur. Bu anlamda ülkemizde öğretmenlerimizin yaşadığı belki de en çok zorlandığı konulardan biri sınıf dışı yapılan ve bitmek bilmeyen etkinlik, araştırma, düşünsel süreç ve proje üretme ya da uygulama basamakları oluşturma gibi derse hazırlık veya ders dışı ek üretimlerdir.

Zaman ilerledikçe ve çağımız teknoloji çağı oldukça öğrenme türleri ve öğrenciye bilgiyi ulaştırma, içselleştirme ve kullanmasını sağlama süreçleri de değişmektedir. İşin içine sistemsel farklar, farklı öğrenciler ve yaşam şekilleri girdiğinde eğitim öğretim ortamı hiç de sakin bir ortam olamamaktadır.

Dinamiklik, yüksek bilgi aktarım, sağlam hızlı düşünme ve pratik olma, etkin günceli yakalama, teknolojiye uyum ve çocuk seviyesine göre ders tekniklerine hakimiyet istenilen bir öğretmen profilidir. Tüm bunlar bir öğretmenin eve iş getirmesi için yeter de artar.

Öğretmenlik bir meslekten ziyade bir gönül işi

Öğretmenlik severek yapıldığında bir öğretmenin bu işlerin altından kalkması çok zor değildir. Ancak hiçbir öğretmen, ders dışı daim olarak bir üretim içinde olamaz, mecbur da değildir. Sınıf düzeyini en iyiye taşımak için araştırır, örneklerini inceler, etkinlikler tasarlar ya da planlar.

Tüm bunlar sağlıklı bir süzgeçten geçirilerek yapılmalıdır. Okul ortamı dinamik süreci açısından buna uygun olmadığında bu planlama ya da üretme süreçleri, sınıf dışı ve ders dışı saatlere kayar. Bu kaçınılmaz bir süreçtir. Bu, bazen bir ders konusuna dair materyal üretme veya tasarlama bazen bir şarkıyı doğru aktarmak için öğrenme, bazen de beden dersi için şeritler hazırlama ya da aklınıza gelmeyecek her öğretime dayalı konu için olabilir. Şu kesin bilgidir; öğretmen sürekli çalışan bir beyindir.

Aslında doğru olan ve bu konunun içinde işlenmesi gerekli olan bir diğer kavram ya da düşünülmesi gereken durum da şudur; öğretmenin eğitim öğretim ortamına ait düşünsel potansiyeli için üretimine ve planlamasına dair süreçleri daha etkin ve hızlı hale getirmek için, okulların aynı üniversiteler gibi kampüs sistemlerinin olması, öğretmenlerin çalışma ortamlarının etkileşimli odalarla destek bulması bir ihtiyaç değil midir?

Yazar: Sınıf Öğretmeni Senem Benice Olgun

Kaynak: http://blog.classloom.com/tr/ogretmenin-mesaisi-sinifla-mi-sinirlidir/

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • osman
    8 ay önce
    Bırakın bu süslü sözleri,gönül işiymiş öyle mi?O iş gelişmiş ülkelerde öyle.Öğretmeni günah keçisi yapmış eğitimsiz velilerle mi gönül işi?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları