Öğretmene verilen cezayı mahkeme iptal etti

İş bıraktıkları gerekçesi ile öğretmenlere verilen ceza mahkemeden döndü. 29 Aralık 2015 tarihinde bir gün süreyle iş bırakma eylemine katılan bir öğretmene idare tarafından uygulanan maaş kesimi cezasına mahkemeden iptal geldi.

23 Ocak 2017 - 07:28 - Güncelleme: 26 Ocak 2017 - 15:52

İstanbul Esenyurt'ta görev yaparken 29 Aralık 2015 tarihinde sendika tarafından alınan karara uyarak katıldığı eylem nedeni ile bir gün iş bıraktı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmen hakkında başlatılan soruşturma neticesinde öğretmene, izinsiz ve mazeretsiz olarak işe gitmediği gerekçesiyle 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verildi.
 
Hakkında 30'da 1 oranında aylıktan kesme cezası verilen öğretmen, cezanın iptali için mahkemeye başvurdu.
 
İstanbul 2. İdare Mahkemesinin baktığı davada öğretmen verilen cezanın iptalini isterken savunma yapan milli eğitim müdürlüğü de verilen cezanın hukuka ve mevzuata uygun olduğunu ve açılan davanın reddini istedi.
 
Tarafları ve savunmalarını dinleyen mahkeme heyeti, davacının üyesi olduğu sendikanın aldığı karar doğrultusunda göreve gelmeme eyleminin özürsüz olarak bir veya iki gün gelmemek fiili kapsamında değerlendirilemeyeceği ve sendikal faaliyet kapsamında bir veya iki gün göreve gelmemek fiilinin mazaret olarak kabulü gerektiğinden, verilen maaştan kesme cezasını hukuka uygun bulmadı.kaynak kamuselhaberler

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yargıtay'dan Evlilik hayatıyla ilgili flaş karar!
Yargıtay'dan Evlilik hayatıyla ilgili flaş karar!
"Hasta Olmamızın Sebebi Soğuk İçecekler ya da Soğuk Ortamlar...