Öğretmene stajyerden iğrenç tuzak

Şişli’de çalıştığı ana okuldaki öğrencilerini taciz ettiği iddiasıyla yargılanan kadın öğretmen hakkında hüküm açıklandı.

02 Haziran 2017 - 18:46

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi kararında sanık öğretmenin cezalandırılmasına dair şüpheden uzak kesin ve inandırıcı deliler elde edilemediğini belirtti. Davada tanık olarak dinlenen 4 yaşlarındaki çocuklar ise öğretmenlerini çok sevdiklerini söyledi.

Stajyer öğretmenin ihbarıyla sanık sandalyesine oturdu 

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Tuğba Uçak Bekeç tarafından hazırlanan iddianameye göre olay çoçuk gelişimi okuyan öğrenci E.K'nın kreşte staja başlamasıyla ortaya çıktı. E.K anaokulunda yaşananları telefonla kayıt altına alarak ailelerle paylaştı. Ardından da öğretmenler hakkında şikayette bulunuldu.


Stajyer öğretmenin iddiası: Cinsel istismar yapılıyor

E.K “Öğretmen Yasemin Aktaş, bizim önümüzde 3 yaşındaki çocuğu kucağına alarak memelerini okşatarak öptürdü. Dudaklarında da öptürüyordu. Yasemin öğretmen bir başka çocuğu da bacağına yatırarak cinsel organını elledi. Bazı çocukların vücudunda morluklar vardı. Yasemin hoca, internetten aldığı kıyafeti çocukların önünde soyunarak giyindi. Okul müdürü Yıldız Baba, öğretmene kızması gerekirken sadece elbiseye yorum yaptı” dedi.

Suçlamaları reddetti 

Şikayet sonucu açılan soruşturma kapsamında ifadeleri alınan öğretmenlerden Yasemin Aktaş suçlamaları reddetti. Çocuklara herhangi bir şiddette bulunmadığını, cinsel organlarına dokunmadığını ancak altlarını ıslatıp ıslatmadıklarını kontrol ettiğini savundu. 
Yapılan soruşturma sonucunda Asya Çakırsoy hakkında takipsizlik kararı verildi. Yasemin Aktaş hakkında ise "Basit yaralama, kötü muamele, çocuğun cinsel istismarı" suçlarından dava açıldı.

Ağır Cezada yargılandı 

Hazırlanan iddianame İstanbul 7.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve yargılama başladı. Müşteki İ.A.B mahkemede verdiği ifadesinde, "Bana 15 saniyelik bir ses kaydı dinlettiler bu ses kaydında kızımın sadece ağlama sesi duyuluyordu.

Durumu haber veren E.K çocuğuma psikolojik şiddet uygulandığını söyleyerek okula verdiğim ücreti sordu. Stajyerin okulun SGK kayıtları hakkında bilgi sahibi olması dikkatimi çekti. Oukulu bana neden kötülediğini anlamadım. Kendisine karşı güvensizlik hissi duydum. Sanığın kızıma karşı iddia edilen eylemi olmamıştır, iftira atılıyor" dedi. 

Diğer müşteki S.K, "Öğretmenin oğlumun cinsel organına dokunduğu iddiası var ancak okulda çiş eğitimi veriliyor. Sanığın da çocuğumun çiş yapıp yapmadığını kontrol için düşünüyorum. İkinci bir çocuğum olsa yine aynı kreşe veririm. Sanıktan şikayetim yokur" dedi. 
Okul sahibi Y.E tanık olarak dinlendi. Y.E iddianın sahibi stajyerin sadece 3 gün çalıştığını çekilen görüntülerin okulda yaşanan rutinleri yansıttığını söyledi.

Bir veli şikayetçi oldu 

Ö.G.K ise diğer tanık ve müştekilerin aksine öğretmenden şikaşetçi olduğunu beyan etti. Şikayetinde,öğretmenin oğlunun kolundan sertçe çekerek yere oturttuğunu, çenesini tutarak bağırdığını, terlik fırlatarak yaraladığını, çocuğuna yönelik cinsel istismarda bulunulduğunu iddia etti.

Çocuklar tanık olarak dinlendi 

Yargılama sürecinde mahkemenin kararıyla davaya konu olan çocuklar tanık sıfatıyla dinlendi. Yaşları 4 civarında olan çocuklardan ikisi oyun oynadıkları mahkeme salonunda hakimin sorularını cevapladı. İ.B, "Yasemin öğretmenimizdir. Onu seviyorum. Öğretmenimiz bize güzelce sarılıyor. Kucağına alıyor. Beni yere yatırıp gıdıklıyordu. Başka bölgeme dokunmadı..."

A.Ç.K "Yasemin öğretmenimizİ seviyorum. Beni hiç dövmedi. Öğretmenimi yanağından öptüm..."

Adli Görüşme odasında ilk kez bir çocuk dinlendi 

D.K ise öğretmenini suçladı. D.K'nın ifadesi ise yeni uygulamaya giren adli görüşme odasında alındı. İlk kez bir çocuğun hazır edildiği adli görüşme odasından SEGBİS yöntemiyle duruşmaya bağlanıldı. İfadesi ise şöyle: "Yasemin öğretmenim bana tekme atıyordu. Saçıkı çekiyordu. Beni odaya kapatıyordu. Terlik atıyordu. Kafama geldi canım acıdı. Yasemin öğretmen hiçbir yerime dokunmadı" dedi.

Yargılama 1 yıl sürdü ve öğretmen beraat etti 

Mahkeme dinlenen tanık, sanık beyanları, çekilen görüntüleri izleyerek sanık hakkında hüküm kurduğunu belirtti. Açıklanan kararda, sanık öğretmenin cezalandırılmasına dair şüpheden uzak kesin ve inandırıcı deliler elde edilemediğini belirttildi.


Beraat eden öğretmen dava açıyor 

Beraat eden öğretmenin avukatı Ceren Şarman müvekkiline iftira atılara hayatının karartılmaya çalışıldığını belirtti. Şarman, "E.K isimli stajyer menfaat karşılığında müvekkilimin hukuka aykırı solarak ses ve görüntü kaydını almıştır. Bu görüntülere dayanılarak iftirada bulunulmuştur. Görüntülerde cinsel istismar ve kötü muamele suçunu işlediğine dair hiçbir unsura rastlanmamıştır. Nihayetinde de müvekkilim beraat etmiştir. Ancak 3.5 yaşında bir çocuun ailesi henüz 22 yaşında olan müvekilimin hayatını alt üst etmiştir.Soruşturma devam ederken müvekilimin fotoğrafları medyayla paylaşıldı. Stajyer öğretmen hakkında ve müvekkilimin hayatını karartan aile hakkında duyurusunda bulunduk. Devamında da tazminat davası açılacaktır" dedi.

ESRA ALUS

kaynak: Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE FOTOĞRAFLARI
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE...
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!