Öğretmene şiddete hayır

Geçtiğimiz günlerde Zeytinburnu Cevizlibağ bölgesinde bulunan Mehmet İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde bir öğretmen ve bir öğrencinin minibüs şoförleri tarafından darp edildiği iddia edilen olaya karşı eğitimciler gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

11 Kasım 2016 - 21:34 - Güncelleme: 11 Kasım 2016 - 21:52

Eğitimciler Birliği Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube tarafından organize edilen basın açıklamasına Şube Başkanı Ferhat Öztürk ve şube yönetim kurulu üyeleri, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Rıfat Kavak ve yönetimi, 1 Nolu Şubeye bağlı ilçelerin ilçe temsilcileri ve yönetimleri, 1 Nolu Şubeye bağlı Zeytinburnu İlçe Temsilcisi İsmail Çetinkaya ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda öğretmen katıldı. Öğretmenler,  eğitimcilere  yapılan şiddet olayları ne zaman sona erecek diyerek,  açtıkları “Eğitimcilere Yapılan Şiddet, Cezasız Kalmasın” pankartları ile yetkilileri tedbir almaya davet ettiler.

Yapılan eyleme çok sayıda vatandaşın ve öğrencinin de destek verdiği görüldü.

“EĞİTİM ÇALIŞANLARI ŞİDDETE MARUZ KALIYOR”

İlme, irfana, âlime ve arife hürmeti esas alan bir medeniyetin bakiyesi olan Türkiye’de eğitimcilere yönelik şiddet olaylarına her gün bir yenisi ekleniyor. Yürüttükleri onurlu mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü; ‘saldırı’, ‘darp’, ‘silahla yaralama’ gibi olayların sıradanlaştığı, maalesef kanıksandığı günleri yaşıyoruz, diyerek sözlerine başlayan Eğitim Bir Sen İstanbul 1 Nolu Şube Zeytinburnu İlçe Temsilcisi İsmail Çetinkaya, “Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu en temel meselelerimizden biri haline gelmiştir.

Sınıfların akıllı tahtayla, öğrencilerin tablet bilgisayarla buluşturulduğu ülkemizde, geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri ve değer kazandıran öğretmenlere reva görülen muamele ve buna mukabil gösterilen kayıtsızlık oldukça düşündürücü ve aynı zamanda vahimdir. Eğitim çalışanları Türkiye’nin dört bir yanında şiddet olaylarına maruz kalmaktadır. Bu hazin durum bizleri derinden üzmekte ve geleceğe yönelik endişelerimizi daha da artırmaktadır” dedi. “

SON BİR AY İÇİNDE ÜÇ  ŞİDDET OLAYI”

Zeytinburnu ve Güngören ilçelerimizde son bir ay içinde üç okulumuzda eğitim çalışanları şiddete uğramıştır. Ekim ayında Ziya Gökalp İlkokulu’nda okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz, veli şiddetine; son olarak da Güngören Güneşlitepe İlkokulu’nda bir öğretmenimiz veli şiddetine ve şu anda bulunduğumuz noktada, 08 /11 /2016 Salı günü Mehmet İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin okul müdürü ve bir öğrencisi, minibüs şoförlerinin şiddetine maruz kaldığını belirten İsmail Çetinkaya; altı okulun ve bir kız öğrenci yurdunun bulunduğu bu bölgede, kural tanımaz şekilde trafik güvenliğini tehlikeye atan, kendilerinden başka hiç kimseyi düşünmeyip öğrenci, veli ve öğretmenlerin okullara giriş çıkışını engelleyen dolmuş şoförleri; okulun girişini kapatan ve okula girişi engelleyen dolmuşlardan yol istediği için okul müdürüne önce hakaret etmiş, sonra da okul müdürüyle birlikte bir öğrenciyi darp etmiştir.

Yapılan bütün uyarılara rağmen, bu kadar öğrenci yoğunluğunun olduğu bir bölgede gerekli trafik ve güvenlik tedbirlerinin alınmaması, telafisi mümkün olmayacak sorunlara davetiye çıkardığını belirterek mesleğini layıkıyla yapan, insanlara hizmet sunan dolmuş esnafına saygımız sonsuzdur. Ancak; eğitimsiz, saygısız, şiddete meyilli, kayıt dışı çalışan ve minibüs esnafının itibarını yerle bir eden bu tip insanlara karşı minibüs esnafını tepki koymaya, mesleklerinin itibarına sahip çıkmaya davet ediyoruz, ifadelerini kullandı.

“ŞİDDET UYGULAYANLARA YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALI,  CEZALAR CAYDIRICI OLMALI”

Açıklamasına “Maalesef artık eğitim çalışanları birçok kesim tarafından rahatlıkla hedef alınabilmekte ve bunlara karşı savunmasız kalmaktadır. Gelinen bu nokta, herkesin sorumluluk üstlenmesi, bu kötü gidişin durdurulması için harekete geçmesi gerektirmektedir” sözleriyle devam eden İsmail Çetinkaya, “Görevi başında veya görevinden dolayı şiddete uğrayan eğitim çalışanlarına karşı şiddet uygulayanlara gerekli yasal düzenlemeler acilen yapılmalı ve caydırıcı cezalar verilmelidir.

Toplumsal sorun haline gelen şiddet gibi konularda ortak tavır geliştirmek ve çözüm bulmak, sorunların üstesinden gelinmesi için sorumluluk almak artık bir zorunluluktur.

Buradan hareketle, ‘eğitimciler hedefse, geleceğimiz karanlıktır’ diyor;  sorunun çözümü için herkesi, elini taşın altına koymaya çağırıyoruz ve herkes şunu bilmelidir ki, öğretmen asla sahipsiz değildir. Bütün gücümüzle arkadaşlarımızın yanında olacak ve arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin takipçisi olacağız. Eğitimciler Birliği Sendikası olarak, eğitim çalışanlarına ve öğrencimize uygulanan şiddeti kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı. Öğretmenlerin olaysız bir şekilde alandan ayrılmasıyla basın açıklaması sona erdi. 
ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

2017 ŞUBAR 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 kanunu onayladı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 kanunu onayladı!
Marmara Üniversitesi'ne operasyon... Polisler odalarda arama yapıyor
Marmara Üniversitesi'ne operasyon... Polisler odalarda arama...