Öğretmene Şiddete Düzenleme

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına karşı düzenlenen şiddet olayları ile ilgili twitter üzerinden açıklamalar yaptı. Selçuk, paylaşımlarda her türlü şiddete karşı yeni yasal düzenlemeler için çalışma başlatıldığını bildirdi.

Öğretmene Şiddete Düzenleme
06 Aralık 2019 - 12:03

Kırmızı Tebeşir Uygulaması
Selçuk açıklamasında öğretmenlerin bu ülkenin geleceğini hazırladığını belirtti. Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına karşı her türlü şiddete başvuran kişilere yönelik Türk Ceza Kanununda yeni düzenlemeler yapılacağını bildirdi. Konu ile ilgili mevzuatta yapılacak yeni yasal düzenlemeler için bakanlıklar arasında işbirliği yapılacak. Şiddete maruz kalan eğitim çalışanlarına hemen müdahale için kırmızı tebeşir uygulaması kullanıldı. Bu uygulama ile kolluk kuvvetleri ve yetkililer olası bir şiddet durumunda olaya anında müdahale edebilecek. Bakan bu uygulamanın mobil olarak tasarlandığını ve yaygınlaşması için çalışmalar başlatıldığını bildirdi.


Hukuki Destek Sağlanacak

Şiddete maruz kalan eğitim çalışanları için hukuki destek her aşamada sağlanacak. Bu süreçte şikayete dahi gerek duyulmayacak. Bakan yasal sürecin bakanlığın ilgili birimleri ile takip edileceği bir yapı kurduklarını da bildirdi. Okullarda son dönemlerde daha sık yaşanan şiddet olayları öğretmenlerin yanında öğrenci motivasyonunu da olumsuz etkiliyor.  Bakan eğitimciye uygulanan bu şiddetin son bulması için konuyu bizzat takip ettiklerini bildirdi.  Ayrıca bakan yaptığı açıklamada bu süreçte toplumdan sonsuz destek beklediğini de belirtti. Bakanın yaptığı açıklamalardan sonra takipçiler tarafından açıklamalara pek çok yorum geldi.

Bu haber 544 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort