Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Bakan Yusuf Tekin'in uzun yıllardır planladığı öğretmene rotasyon uygulamasını nihayet hayata geçiriyor. MEB'in öğretmene rotasyon kararı ile ilgili açıklamayı Bakan Yusuf Tekin AL Parti MKYK'ya yaptığı sunumda açıklamıştı. Bakan Yusuf Tekin'in açıklaması sonrasında öğretmenlerin rotasyona tabi tutucağı kesinleşmiş oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, yeniden düzenlediği Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunacak. Meclise gelecek olan ÖMK'da öğretmenleri ilgilendiren çok sayıda madde bulunuyor. Bu maddelerden biri de öğretmene rotasyon maddesi.

Yıllardır konuşulan ancak uygulamaya konulmayan rotasyon, önümüzdeki yıldan itibaren MEB tarafından uygulanacak. Rotasyon için 8 yıl ile 12 yıl rakamları konuşuluyordu. Gelen bilgilere göre öğretmenler rotasyon için süre kesinleşmiş oldu.

Disiplin Cezası Alan Öğrencilerin Durumu: Cezalar Ne Zaman ve Nasıl Silinebilir? Disiplin Cezası Alan Öğrencilerin Durumu: Cezalar Ne Zaman ve Nasıl Silinebilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulacak olan rotasyonda öğretmenlere 12 yıl süre sınırı getirilecek. Bir okulda-kurumda 12 yılını dolduran öğretmenler zorunlu olarak yer değişikliğine tabi tutulacak. Uygulamanın nasıl yapılacağı ile ilgili detaylar MEB tarafından açıklanmadı. Öğretmenlerin bazı özel durumlarda sorunlar yaşayabileceği belirtiliyor. Bu sorunların yaşanmaması için bakanlığın alacağı tedbirler de önümüzdeki dönemde açıklanacak.