Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere zorunlu rotasyon uygulamasını hayata geçiriyor. Uygulamaya tüm öğretmenler tabi olacak. Bakanlık tarafından belirlenen süre kadar aynı kurumda görev yapan öğretmenler zoru şu yer değişikliğine tabi tutulacak.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu MKYK'da yaptığı sunumda öğretmenlere rotasyon uygulaması içeren kanun düzenlemesinin yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamına alındığını açıkladı. Buna göre aynı kurumda 12 yıl görev yapan öğretmenler zorunlu olarak yer değiştirmek suretiyle rotasyona tabi tutulacak.

Lerin merak ettiği konu ise rotasyonun nasıl uygulanacağı ile etayların neler olduğunu konusu.

ROTASYON OKULLAR ARASI MI İL İLÇE ARASI MI OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulacak olan öğretmene rotasyon, 12 yılını dolduran öğretmenlere uygulanacak.

Öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması için Geylan’dan açıklama Öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması için Geylan’dan açıklama

Rotasyonun il bazında Yapılacağı biliniyor. Yani öğretmenler il içerisinde istediği ilçeyi, okulu seçebilecek. Rotasyonda öğretmenler bulundukları ilçeden de okul seçebilecek. Yani görev yaptığı okulun yakınında bir okula da tayin isteyebilecekler.

Öğretmenlerin rotasyonu diğer mesleklerdeki gibi iller arasında olmayacak. İlçeler arası değişiklik de zorunlu olmayacak. Sadece okullar arası değişiklik zorunlu olacak.