Milli Eğitim Bakanlığı MEB, öğretmenlere yönelik yeni bir uygulama getiriyor. Bu uygulama ile birlikte öğretmenler zorunlu yer değişikliği uygulamasına tabi tutulacak. Yani Öğretmenler rotasyon ile zorunlu yer değişikliği yapacak.
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlere yönelik rotasyon ile ilgili açıklama yaptı. Rotasyon uygulamasının, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alması ve kanun kapsamına dahil edilmesi dikkat çekti. Bakan Tekin'in açıklamalarına göre rotasyon uygulaması yeni ÖMK'da yer aldı. Yeni meslek kanununun Cumhurbaşkanlığı onayından geçtikten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilmesinin ardından Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girmesi ile birlikte öğretmenlere resmen rotasyon uygulaması başlamış olacak.
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in AK Parti MKYK'ya sunum yaptığı ve öğretmenlere rotasyon uygulamasının başlayacağını AK Partililere açıkladığı bildirildi.

ROTASYONDA SÜRE KAÇ YIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in AK Parti yöneticilerine yaptığı açıklamada, öğretmenlere rotasyonun başlayacağını ve bunun yeni meslek kanununda yer alacağını belirttiği. rotasyonda sürenin ise 12 yıl olacağını açıkladığı bildirildi. Buna göre öğretmenler bir okulda en az 3 yıl, en fazla 12 yıl görev yapabilecek.

Rotasyonla ilgili detayların yeni öğretmenlik meslek kanununda yer alması bekleniyor. Öğretmenlere rotasyon konusunda sendikalardan da açıklama gelmeye devam ediyor. Türk Eğitim Sen ve Hürriyetçi Eğitim Sen Genel Başkanları rotasyonla ilgili açıklama yayınladı.
Öğretmenler ise haberlerimize yorum yaparak rotasyonla ilgili görüşlerini bildiriyor. Bu yorumlar arasında rotasyonun doğru olacağı yönünde görüşler olduğu gibi rotasyonun gereksiz bir uygulama olacağını savunanlar, öğretmenlerin mağdur edileceğini düşünenler de yer alıyor.

Öğretmenler için 3 yeni sınav görevi ve zamlı sınav görevi ücretleri Öğretmenler için 3 yeni sınav görevi ve zamlı sınav görevi ücretleri

Sizler de öğretmenlere getirilen rotasyon ile ilgili görüşlerinizi haberin yorum kısmına yazarak sesinizi ve düşüncelerinizi yetkililere duyurabilirsiniz.