Öğretmene Memura Mazeret Atamalarında Büyük Müjde

Mazeret grubu atamalarında memurların ve özellikle öğretmenlerin büyük sorun yaşadığı sağlık mazereti ataması için 'sadece eğitim ve araştırma veya üniversite hastanesinden' kabul edilen rapor uygulaması Dan

10 Mart 2016 - 18:19

Mazeret grubu atamalarında memurların ve özellikle öğretmenlerin büyük sorun yaşadığı sağlık mazereti ataması için 'sadece eğitim ve araştırma veya üniversite hastanesinden' kabul edilen rapor uygulaması Danıştay tarafından durduruldu.

Öğretmenler ve memurlar özellikle sağlık raporu almada hastane sorunu yaşıyor, rapor almak için çoğu zaman başka şehire gitmek zorunda kalıyor, bazen de raporla ilgili sorunlar yaşıyordu. Danıştay kararı memurlara adeta müjde etkisi yaptı.

Danıştay, memurların tayinleriyle ilgili 2 maddenin yürürlüğünü durdurdu. Sağlık özrü atamaları için hastane farkı kalktı. Eski göreve dönme imkanı da getirildi
Memur tayinlerinde yeni dönem başladı. Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu, Memurları Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik'in 2 maddenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Danıştay, sağlık özrü atamaları için 'sadece eğitim ve araştırma veya üniversite hastanesinden' rapor alınması zorunluluğunun getirilmesi ve memurların görev yaptığı yerden ayrılması halinde bir daha eski görev yerine atanmayacağı yönündeki maddelerin hukuka uygun olmadığına hükmetti.

HUKUKA UYGUN DEĞİL

Kararda şöyle denildi: "Kamu görevlisinin belirli bir hizmet alanına bir daha atanmaması durumu ölçülülük ilkesine aykırı olup, hizmet gereğini aşan bir sonuç doğurmaktadır. Bu nedenle kamu görevlisinin ömür boyu yasaklılığı sonucunu doğuran ve hukuki dayanağı bulunmayan dava konusu düzenlemede kamu yararı hukuka uyarlılık görülmemiştir."

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SİTEYE ÜYE OL BİLGİ ÖDEV ŞİİR VB. PAYLAŞ, SOHBET ET

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları