Öğretmen Yükümlüler Hakkındaki Kanun Maddeleri Kabul Edildi

Yeni askerlik sistemi kapsamında TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Askeralma Kanunu Teklifi'nin ilk 30 maddesini içeren birinci bölümü oylanarak kabul edildi.

Öğretmen Yükümlüler Hakkındaki Kanun Maddeleri Kabul Edildi
19 Haziran 2019 - 11:12

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Askeralma Kanunu Teklifi'nin ilk 30 maddesini içeren birinci bölümü dün gece yapılan oylama sonucunda kabul edildi. Yeni askerlik sistemi kapsamında askerlik yükümlülüğü yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süreleri ise erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için de 12 ay olarak belirlendi.

Yeni askerlik düzenlemesine göre askerlik yaşı; nüfus kayıtları esas alınarak her erkeğin 20 yaşına girdiği yılın Ocak ayının 1. gününden başlayacak ve 41 yaşına girdiği yılın Ocak ayının 1. gününde sona erecek. Yeni askerlik sistemine göre yedek astsubay sınıfı getiriliyor. Yedek astsubay adaylarından öğreniminin ardından astsubay başçavuş olarak atananlar yedek astsubay olarak görev yapacaklar.

Öğretmen Yükümlüleri Hakkındaki Düzenlemeler

Öğretmenler haber kapsamında söz konusu yeni askerlik sistemi kapsamında yapılan düzenlemenin ayrıntıları da belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ihtiyaç duyulması ve Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülmesi halinde yedek subay aday adayı olarak silah altına alınacak öğretmen yükümlülerinden öğretmenlik mesleğini fiilen icra edenler arasından MEB tarafından bildirilenler temel askerlik eğitiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nın emrine verilecek. Düzenleme kapsamında öğretmen olarak ayrılan ve göreve başlayan hükümlülere Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda asteğmenler için belirlenen aylık, ödenek, yardım ve tazminatlar ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödenecek. Söz konusu memur öğretmenler öğretmenlik görevleri esnasında resmi elbise giymeyecek, emsali yedek subaylar kadar hizmet yapacak, hizmetleri askerlik şubelerinden sevk tarihinde başlayacak ve görev yerleri ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Bu yükümlüler hizmetlerinin sona ermesinin ardından asteğmen olarak sevk edilecek, görevleri esnasında usulüne göre öğretmenlik mesleği ile ilişkiler kesilenler ise kalan hizmetlerini er olarak tamamlamak üzere kıtalara sevk edilecek ve Milli Eğitim Bakanlığı ile olan ilişkileri de kesilecek.

Uygulanacak Disiplin Hükümleri

Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilen yükümlüler hakkında firar, yoklama kaçağı, bakaya ve geç iltihak suretiyle bakaya, hava değişimi ve izin tecavüzü suçlarına ilişkin kanun ile kısa süreli kaçma ve izin süresini geçirme disiplinsizlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu hükümleri uygulanacak. Ancak savaş ve seferberlik halinde ise bu hükümler uygulanmayacak.

Bu haber 1357 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort