Öğretmen ve memurların iş güvencesi kalkıyor

Memurların ve öğretmenlerin son günlerde endişe ile takip ettiği iş güvencesine ilişkin açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapıldı.

22 Ekim 2016 - 00:05 - Güncelleme: 23 Ekim 2016 - 17:14

657 sayılı Devlet Memurları Yasası değişiyor. Yasanın değişmesiyle birlikte kamuda çalışan öğretmen ve memurların iş güvenceleri ortadan kalkacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 3 büyük memur konfederasyonunu “Kamu Personeli Sistemi” hakkında görüşme yapmak için oluşturulacak çalıştaya davet etti. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu KESK heyeti ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada 657 sayılı Devlet Memurları yasasının değiştirilmesi için çalışmaların başladığını ifade etti. Buna göre kamuda istihdam edilen öğretmen ve memurlar görevleriyle ilgili kabahatlerde bulunduklarında soruşturma sonrası görevlerinden atılabilecek.

Bursa’da 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak olan ” Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi ” çalıştayında ayrıntıların daha da netleşeceği ifade ediliyor. Konuyla ilgili tepkiler de gelmeye devam ediyor.
Hükümet Kararından Vazgeçmelidir
Özellikle memur haklarını korumakla görevli sendika ve STK’lar tarafından büyük tepkiler geliyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı açıklamada “Memur iş güvencesine sahip olduğu sürece, siyasi baskılardan, müdahalelerden korkmadan, çekinmeden görevini yerine getirebilir. Memur üzerinde baskı, tehdit oluşturulduğunda bundan memur zarar etmez. Devlet, millet zarar eder. İhalelerde, devlet adına yapılan işlerde geçmişten bu yana suiistimaller olmuştur. Memur bunu koruyacak tek mekanizmadır. Şimdi memur iş güvencesiz hale getirilirse bu işler karışır.” dedi. 

SAYFAMIZA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor