Öğretmen Olmayanlar da Öğretmen Olarak Atanabilecek

2017-2023 yılları arasında geçerli olacak politikaları belirleyen 7 yıllık bir yol haritası niteliğindeki Öğretmen Strateji Belgesi, 32 sayfadan oluşuyor. Belgede 3 amaç ile 35 eylem belirleniyor. Bu amaçlardan birincisi yüksek nitelikli yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdam edilmesi. İkincisi öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini sürekli kılmak. Üçüncüsü de öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü geliştirmek. İşte belgeden satır başları:

11 Haziran 2017 - 01:36 - Güncelleme: 13 Haziran 2017 - 20:38

EĞİTİM FAKÜLTELERİNE DÜZENLEME: 
Tüm paydaşların olacağı Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu oluşacak. Öğretmenlik programları, alternatif programlara da yer verecek biçimde yineden yapılandırılacak. Fakülteler ile uygulama okulları arasında etkin işbirliği sağlanacak. Akademisyenler de okullarda uygulama yapacak. 
UYGUN DEĞİLSE GÖNDERİLECEK: 
Program seçimi üniversiteye girdikten sonra yapılabilecek. Öğretmenlik mesleğine (akademik, sağlık, psikolojik gibi) nedenlerle uygun olmadığı komisyonca temsil edilen eğitim fakültesi öğrencileri başka fakültelere geçirilecek. 
YENİ ÖĞRETMENLER NASIL SEÇİLECEK?: 
Diğer fakülte mezunları da öğretmen olarak istihdam edilebilecek. Yeni bir öğretmen seçme modeli oluşacak. Sadece akademik başarıya bakılmayacak. Mesleğe girişte adayların psikomotor ve duyuşsal becerilerinin de göz önüne alan öğretmen yeterlilikleri çerçevesinde seçme sınavları ile lisans başarısı, ürün seçki dosyası, öğretmenlik uygulaması değerlendirmesi, mülakat gibi çoklu kaynağa dayalı değerlendirmeye dayalı istihdam sistemi oluşturulacak.
Habertürk
Öğretmenlersitesi olararak yorumumuz:
mili Eğitim Bakanlığı'nın eğitimin aksamaması için öğretmen ihtiyacını karşılamak amacı ile atama yapması, gerektiğinde eğitim fakültesi dışında da öğretmen alması en doğal bir uygulama olacaktır. Ancak yüzbinlerce eğitim fakültesi mezunu öğretmen atama beklerken başka branşların öğretmen olarak alınması atama bekleyen öğretmenlere büyük haksızlık olacaktır. MEB'in önce atama bekleyen eğitim fakültesi mezunlarının sorununu çözmesi gerekmektedir. Farklı fakültelerden öğretmen alınması şu aşamada büyük bir hata olacaktır kanaatindeyiz...

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Ağustos 10 bin öğretmen atama branş dağılımı (tahmini)
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ogretmn
  5 ay önce
  Biz neyapakim bizide memur yapin ozamn binlerce egitim fakultesi mezunu beklerkn baska bolumlerden almak akla aykiri siz bizle dalgami geciyonuz yeter artik ugrasmayin su ogretmnlerle amaciniz ne fakulteleei kapatin ozamn ya yeter artik
 • rıfkı
  5 ay önce
  Müdrün performansını kim değerlendirecek?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme ritüeli
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme...
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi