Öğretmen Maaşlarındaki 3600 Ek Gösterge Artış Miktarı Belli Oldu

3600 Ek Gösterge İle Öğretmen Maaşlarındaki Artış Miktarı Belli Oldu 3600 ek gösterge ile öğretmen maaşları ve emekli öğretmen maaşları-primleri tatmin edici bir seviye artış gösterecek. Ayrıca 3600 ek gösterge ile atama bekleyen öğretmenler için de olumlu gelişmeler olacağı kesindir

Öğretmen Maaşlarındaki 3600 Ek Gösterge Artış Miktarı Belli Oldu
17 Haziran 2018 - 12:29

3600 Ek Gösterge İle Öğretmen Maaşlarındaki Artış Miktarı Belli Oldu 3600 ek gösterge ile öğretmen maaşları ve emekli öğretmen maaşları-primleri tatmin edici bir seviye artış gösterecek. Ayrıca 3600 ek gösterge ile atama bekleyen öğretmenler için de olumlu gelişmeler olacağı kesindir. Çünkü emekliliğe ayrılacak öğretmen sayısı artacağı için onun yerine oluşacak boş kadrolara öğretmen atamaları yapılacak ve öğretmen atama sayıları da artacaktır.
EK GÖSTERGE NEDİR, NE İŞİ YARAR:  
Ek gösterge devlet memurlarının en çok önem verdiği konuların başında yer almaktadır. Aylık brüt ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir tanesidir. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile, 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır. Bunu aşağıdaki tablo sayesine rahatlıkla görebilirsiniz. 


Ek göstergelerin özellikle emeklilik hakları üzerinde etkili olması nedeniyle, memurlar bulundukları unvanların 1 inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını ve bu dereceden emekli olduklarında daha yüksek miktarda emekli aylık ve ikramiyesi almayı istemektedirler.Ek göstergelerinin yükseltilmesini isteyen Devlet memurları arasında öğretmen ve hemşireler de bulunuyor. 


ÖĞRETMEN VE HEMŞİRELERİN EK GÖSTERGESİ:  
Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfında “öğretmen” unvanlı kadrolarda ve Sağlık Hizmetleri Sınıfında sağlık bilimleri lisansiyeri olarak “hemşire” unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları, bu unvanların 1 inci derece kadrolarında 3000 ek gösterge rakamında yararlanmaktadırlar. Ek göstergenin özellikle emeklilik haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle, memurlar emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma ya da ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması isteği oluşturmaktadır. Ek göstergenin 3000'den 3600'e yükselmesinin etkileri 
AYLIK NET MAAŞLARI  (24.-TL AZALIR) 
EMEKLİ AYLIKLARI 404.-TL ARTAR 
EMEKLİ İKRAMİYELERİ  14.553.-TL ARTAR

Kaynak:ogretmenelrhaber.com


Bu haber 4941 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum