Öğretmen Maaşı 500 tl Artacak! Performans Sistemi, 3600 ve Mülakat ise...

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, öğretmenler,eğitim, özlük hakları, atama, mülakat ve öğretmen maaşlarına yönelik açıklama yaptı. liselere giriş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavda kesinlikle müfredat dışı hiçbir soru sorulmadığını belirterek, sınav sorularının PISA sınavındaki sorularla eş değer olduğunu kaydetti.

20 Haziran 2018 - 17:50

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, öğretmenler,eğitim, özlük hakları, atama, mülakat ve öğretmen maaşlarına yönelik açıklama yaptı. liselere giriş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavda kesinlikle müfredat dışı hiçbir soru sorulmadığını belirterek, sınav sorularının PISA sınavındaki sorularla eş değer olduğunu kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, liselere giriş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavda kesinlikle müfredat dışı hiçbir soru sorulmadığını belirterek, sınav sorularının PISA sınavındaki sorularla eş değer olduğunu kaydetti.
AA editör masasının canlı yayın konuğu olan Bakan Yılmaz Çok Önemli Açıklamalarda Bulundu. İşte o açıklamalardan satır başları: 

YENİ DÖNEMDE EĞİTİMDE HEDEFLENENLER 
*İkili eğitimi tamamen ortadan kaldıracağız. 
*Yabancı dil eğitimini hem yaygınlaştırmak hem de kalıcı hale getirmek istiyoruz 
*Fatih projesi kapsamında 5. ve 9. sınıflara bilgiyasar dağıtımı yapacağız.  LGS 
*LGS'de zor soru soruldu deniyor bunu kabul etmiyoruz. Eğitim uzmanlarından aldığımız dönütler soruların müfredata uygun olduğu. Kolay sorsanız yine eleştiri, zor sorsanız yine eleştiri alıyoruz. Biz ne kolay ne zor soru sorduk. 

*Bu sınavın amacı 1 milyon öğrenci içinden adaletli şekilde 120.000'i o belirlenen liselere yerlestirmek. *LGS'de kazanımlara uygun olmayan soru yok. Sadece öğrencilerimizin müfredatla öğrendiklerinin günlük hayata geçirmesi hedeflendi. Böyle sorular yer aldı. 
*Eğitimin amacı kişiye öz güven verebilmek. Okul öncesi eğitimde biz bunu öğrencilerimize verebildik. 
*Teknolojiyi kullanma konusunda yeni yetişen nesil öncekiye göre çok iyi noktada olacak 
*Öğrencileri kesinlikle istemedikleri bir okula göndermeyeceğiz. Öğrencilerimize biz bu yeni sistemle bu taahhütü veriyoruz. 
*Tercih için tüm detayları 1 hafta 10 gün içinde açıklayacağız. 5-5-5 şeklinde tercih hakkı vereceğiz. 
*Türkiye'de 100 kişiden 12 kişi çocuklarını imam hatiplere gönderiyor. Buna saygı duymuyorlar. 
*1+8+4 28 Şubat'ı yeniden hortlatmaktır. 
*Köy okullarında 6 öğrenci ile eğitim yaparsanız çocukların sosyalleşmesini önlemiş olursunuz 
*Taşımalı eğitimi kaldıracağım diyorsan köy okullarına mecbursun *Öğrenci sayısına uygun öğretmen sayımız da mevcut. 

ÖĞRETMEN ATAMALARI, ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK, MÜLAKAT 
*Her 3 öğretmenden 2'si bizim dönemimizde atandı. 
*Biz 584 bin öğretmen ataması yaptık. Eylül'e kadar da 25 bin öğretmen atayacağız. Böylelikle 610 bin öğretmen atamasını yapmış olacağız. 
*Biz kitapları da tablet bilgisayarları da sütü de üzümü de ücretsiz veriyoruz. Yaklaşık 6 milyon öğrencimiz sütten ve üzümden faydalanıyor. 
*Avrupa'dan eğitimde hiçbir alanda geri değiliz sadece okul öncesi eğitimde geriyiz. 
*100.000 öğretmen açığımız var. Ücretli öğretmenlikle karşılayabiliyoruz 
*Sözleşmeli öğretmenliği kaldırırsak doğuda öğretmen tutamayız 
*Mülakatı kaldırırsak öğretmen anladığını nasıl anlatacak. Öğretmen adaylarının kendini ifade etme becerisini, teknolojik gelişmelere açıklığını mülakatla ölçüyoruz. 

ÖĞRETMENLERE PERFORMANS 
*Öğretmenlere performans sistemi bir gerekliliktir. Şu an zaten performans sistemi var. Müdürler öğretmenlere performans puanı veriyor. Çağa uygun eğitim sisteminde performans sistemi olmalıdır. 

3600 EK GÖSTERGE 
*3600 ek göstergeyi öğretmenlere ve emekli olmuş öğretmenlere de vereceğiz. Bu bir hayaldi. Türkiye'nin ekonomik birikimi olmasa bu olmazdı. Türkiye istihdamı artırıyor. Bu verilmiş büyük bir haktır. Bakanlığımızda bir çalışma yapılıyor. Her bir öğretmenimizin bu yasa kapsamında 500 TL üzerinde fazla maaş alacak. Öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili çalışmalarımız da var. Engelli öğretmenlerimizle ilgili : 500 engelli öğretmen adayının daha atamasını yapacağız.

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Samir nasri
  2 ay önce
  Doğuda öğretmen tutamazmis.okadar atanmayı bekleyen öğretmen varki neresi olursa olsun diyen.biraz insanları halkı dinleyin boşbakanlari değil.Doguda niye şehir var niye orada insanlar yazıyor niye onlar orada ?
 • Cc
  2 ay önce
  Atanınca o düşünce degisiveriyor iste
 • Meslek
  2 ay önce
  Yeni dönemde olmayacak bakana yine de soralım. Öğretmene yıpranma ve emeklilikte yaşa takılanlara hakkı geri verilecek mi??
 • Ahmet Sancak
  2 ay önce
  yani kişi eğitim fakültesini bitirmiş kpss den 90 almış ama birileri yeniliklere açık olmadığına mülakatta soru sorarak karar verme yetisine sahip. Madem böyle kişiler var eğitim fakültelerini kapatın kpss yi de kaldırın. Hatta seçimlere de gerek yok bu kişiler sırasıyla cumhurbaşkanı olsunlar. Hayatımda duyduğum en saçma temelsiz yaklaşım
 • Abdullah Ramazan
  2 ay önce
  Eğitim Fakültesini bitirmek kpss den 90 puan almak öğretmen olmak demek değildir iki kelimeyi yan yana getiremeyen öğrencinin karşısında çuvallayan öğretmenleri gördükçe mülakatın önemini dahada iyi anlıyoruz 33 yıllık bir eğitimci olarak
 • hakkı güzel
  2 ay önce
  Öğretmen maaşı yılda 300 tl azalacak. Emekliliğime 25 yıl var ne yapayım ben 3600 ü
 • murat şahin
  2 ay önce
  Mülakatı kaldırırsak öğretmen olduğunu nasıl anlayacağız diyor... Eğitim fakültesi mezunu kapı gibi diploma ve kpss de 90 puan almak öğretmen olmaya yetmiyor Allahım sen kimseyi şaşırtma...Mülakatı kaldırırsak nasıl torpil yapacağız demiyor da...
 • Aa
  3 ay önce
  Ogretmen maasinda degil emekli ogretmen maasinda artis olacak.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kadının İ-t-irafları Şok Et-ti
Kadının İ-t-irafları Şok Et-ti
Tesbih salladı işten atıldı, yargıtay onadı, işte nedeni
Tesbih salladı işten atıldı, yargıtay onadı, işte nedeni