Öğretmen Düşmanı Köşe Yazarlarına Öğretmenlerden Cevap

Sabah Gazetesi yazarlarından Şeref Oğuz 17 Temmuz 2017 tarihli "Öğretmen Sınıfta Kaldı" yazısının son kısmında şöyle demiştir ; "Hal böyle olunca eğitim sistemimizin iflasıyla yüzleşiyorsunuz. Aşağıdaki tablo, "iflasın ilâmı" adeta...

20 Temmuz 2017 - 23:30 - Güncelleme: 20 Temmuz 2017 - 23:33

Kamunun öğretmen alımlarında kullandığı sınavda adaylara, okutmaya talip oldukları alana dair 50 soru soruluyor. Yorumu ben değil, rakamlar üzerinden siz yapın... "
Sayın Şeref Oğuz öğretmen değil ama siz sınıfta kaldınız. Siz sınıfta kalırken gazetecilik utandı. Gazeteciliğin hipokratı olan  'doğruluk, dürüstlük, güvenilirlik' utandı. Çünkü sizin yüzünüzden tüm gazetecilik camiası sınıfta kalma tehlikesi ile karşı karşıya geldi.   
Öğretmen Düşmanı Köşe Yazarlarına Öğretmenlerden Cevap Geldi!
Fakat biz öğretmenlerin aldığı,  sizin hiç almadığınız hatta adını bile duymadığınız eğitim gereği ; genelleme yapmıyoruz, kurunun yanında yaşıda yakmıyoruz, tüm gazetecileri sınıfta bırakmıyoruz. Sadece siz sınıfta kaldınız. Öğretmenler olarak kararı onadık ve tüm derslerden kaldınız. Dilerseniz veliniz gelip karara itiraz edebilir. Çocuk benim çocuğum diyerek  kalmasına izin vermeyebilir. 
Biraz da sizi pohpohlayabilir. Ama hiçbir şey öğrenmeden sınıfı geçersiniz ve her sene başarısız olmaya devam edersiniz. Anlamadığınız konularda yazmaya, bilmediğiniz şeyleri biliyormuş gibi davranmaya devam edersiniz. Zaten geçmiş yazılarınıza baktığımızda net bir konuda kendinizle mutabakat sağlayamamış, her telden çalmaya çalışmışsınız(Bkn: Her telden çalmak deyimi). Madem öğretmenler ile ilgili birşey yazmak istediniz Necmettin Öğretmeni yazın, Aybüke Öğretmeni yazın. Sahi siz onları tanıyor musunuz acaba?    
Yazacak çok şey varda, ben yazar değilim. Yazmak sizin işiniz. Ben bir öğretmenim ve içimden gelenleri söylerim. Günü kurtarmaya çalışmam, geleceği inşa ederim. Her işten anlamam, küçücük çocuklardan bile öğrenirim. Kimseye yaranmam, gerekeni söylerim. Gerekeni yukarıda size, aşağıda ise Sabah Gazetesi'nin Bize Ulaşın sayfasından söyledim.  
Merhabalar ; Sabah Gazetesi yazarlarından Şeref Oğuz'un "Öğretmen Sınıfta Kaldı" başlıklı yazısı malesef gerçekleri yansıtmamaktadır. Bunu sizlere kısaca ve basit kelimeler ile 3 örnekle ispatlayacağım. 
1-Öncelikle öğretmenler 120 Genel Kültür - Genel Yetenek + 80 Eğitim Bilimleri + 50 Alan Bilgisi olmak üzere toplam 250 sorudan sınava tabi tutuluyorlar. Şimdi sizler bir gazeteciyi işe alacak olsanız soracak 250 soru bulabilir misiniz öncelikle bunu biraz düşünmenizi rica edeceğim. Diyelim ki buldunuz ama bir şart daha var; sorulan bu 250 soruyu ilerleyen tarihlerde tekrar gazeteci alımı için kullanmanız yasak.  Fakat öğretmenlerin sorumlu olduğu bilgi deryası o kadar büyük ki ÖSYM her yıl 250 yeni soru bulmakta pekte zorlanmıyor. 
2-Kpss sınavına öğretmenlik bölümlerinden mezun ya da 3.sınıfında okuyan birçok kişi giriyor. Kısacası her yıl ortalama 500-600 bin kişiden bahsediyoruz. Bunların çoğu zaten şansımı deneyeyim ya da tecrübe kazanayım edasıyla sınava hazırlanmadan giren kişilerden oluşuyor. Şöyle düşünün ; şimdi siz 3 gazeteciyi işe alacaksınız 50 soru sordunuz ama sınava 500 kişi girdi. 50 kişi tüm sorulara doğru cevap verdi geriye kalan 450 kişi de şansını denemek için sınava girdiler ve çoğu az sayıda doğru yaptığı için sınavın ortalaması 25 oldu. Şimdi "Gazetecilik Sınıfta Kaldı" diyebilir miyiz? Sizi bilmem ama biz öğretmenler demeyiz. Çünkü bizler yıllarca sınav sistemi eğitimi aldığımız için bu ortalamanın hangi şartlarda oluştuğunu biliriz. 
3-Evet gazetecilik sınavınızı yaptınız. İşe 3 kişi alacaksınız ama 50 kişi tüm sorulara doğru cevap vermiş. Şimdi kara kara düşünüyorsunuz değil mi hangi 3 kişiyi alacağınızı. Oysa sınavı daha ayrıntılı ve zor yapsaydınız kimse tüm sorulara doğru cevap veremeseydi ilk 3 kişiyi bulmak daha kolay olurdu. Örneğin sorunun biri şu şekilde olabilirdi ; -Sabah Gazetesi'nin 17 Temmuz 2017 tarihli basımı ekler hariç kaç sayfadan oluşur? Buna benzer 5 soru sorsaydınız gazeteci alımı için 50 kişiyle değil birkaç kişi ile uğraşıyor olurdunuz. Sadece bu 1 soruda bile o 50 kişiden 40'ı elendi. Sizlere yazımı yazarken mümkün olduğunca basit bir şekilde anlatmaya çalıştım ve mesleki terimleri hiç kullanmamaya özen gösterdim. Umarım bizleri daha iyi anlar gazeteciliğin gereği olan doğru, dürüst ve güvenilir haberleri bizlere ulaştırır ve amacı sadece yazmak olduğu için bilmediği, anlamadığı konularda yazı yazan tüm çalışanlarınızı uyarır ve gazeteciliği sınıfta bırakmazsınız.  
Süleyman Kaya
Kaynak: http://www.ogretmenlerhaber.com/ogretmenler/ogretmen-dusmani-kose-yazarlarina-ogretmenlerden-cevap-geldi-h7967.html
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası