Öğretmen Çocuklarına PYBS'den Kötü Haber

21 Mart -8 Nisan 216 tarihleri arasında Başvuruları alınmaya BaşlayanPYBS ( Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı) ye Öğretmen çocukları kontenjan verilmesine rağmen başvuramıyor.

24 Mart 2016 - 12:17

21 Mart-8 Nisan 216 tarihleri arasında Başvuruları alınmaya BaşlayanPYBS ( Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı) ye Öğretmen çocukları kontenjan verilmesine rağmen başvuramıyor.

Nedeni ise MEB'in yayaınladığı 2016 PYBS Kalvuzundaki Başvuru şartlarında getiridği 2015 yılı Aile gelirinini kişi başına düşen miktarın 7529.40 TL yi geçmemesi şartı.

MEB'de bazen o kadar büyük mağduriyetler oluşuyor ki akıl alacak gibi değil.

Bu sefer Örğetmenler ve çocukalrı mağdur.

Bir Bakanlık düşünün ki Klavuzuna Kontenjan koyduğu Öğretmen çocuklarını, sınava girebilmelerine adeta engel olurcasına başka bir madde koyabiliyor.

Ek dersler dahil edildiği zaman evli eşi çalışmayan üç çocuklu öğretmenlerin çocuklarının bu sınava başvuru yapamayacağı sonucu ortaya çıkıyor. Takdir edersiniz ki öğretmenlerin kira gideri, okul masrafları , kredi kartları, kredi borçları vb her insan gibi ihtiyaçları ve giderleri mevcut.

Öğretmen çocuğu kontejanları PYBS'de hiçbir zaman dolmuyor zaten

Ancak geçtiğimiz yıl da bu yıl da MEB ilginç bir şekilde klavuzda kişi başına düşen geliri 7529.40 tl olarak koyarak Öğretmen çocuklarının bu sınavlara başvuru yapmasına adeta engel olmuştur.

2015 Toplu sözleşme masasında da gündmee gelen bu konuda Eğitim Bir Sen yetkilileri MEB'i köşeye sıkıştırmış MEB topu Maliyeye atmıştır. Malesef bir sonuç elde edilememiştir.

Ajanskamu olarak yaptığımız araştırma neticesinde MEB'in bu konuda klavuza öğretmen çocuğu da olsalar bu sınırlamayı getirmesinini nedenin PYBS klavuzuyla ilgili  MEB'e açılan bazı davalar olduğu bilgisini edindik.

Bazı vatandaşlarımız Öğretmen çocuklarına bu sınavlarda ayrımcılık yapıldığını söyleyerek işi mahkemeye taşımışlar. Tabi mahkeme de herkesin malumu olduğu üzere MEB'in aleyhine karar vermiş.

Nabi Avcı: “Yerli ve milli bir neslin yetişmesi için çalışıyoruz”
MEB yetkilileri bu konuyu aşmak için Maliyeden görüş bekliyorlarmış.

Buradan bu işlerin Başındaki Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan TÜRK'e sesleniyoruz.

Evli ve eşi çalışmayan 4 çocuklu bir öğretmenin ancak başvuru yapabileceği bir klavuza madem bu şartı koymanız çok elzem o zaman işi başına düşen gelir oranını Öğretmenelrin maaş ve ek derslerini hesapladığınzıda bunu en az 8500-9000 tl bandına çekmek çok mu zor?

Devletin bu imkanından hem de Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı bir sınavda Bakanlığın kendi personelinini çocukları yararlanamaycak da kimler faydalanacak?

Acaba başvuru yapan kişileri gerçekten arşatırdığınzıda kişi başına düşen aylık geliri 20-30 binin üzerinde olan nice emlak zengini, iş adamı, esnaf , kuyumcu , serbest meslek sahibinin başvuru belgelerinde ibraz ettikleri asgari ücret komedisine ne diyeceksiniz?

Çözüm önerilerimiz ise şöyle;

Klavuzu tekrar düzenleyerek kişi başına fdüşen gelirin 8500 tl nin üzerine çekmek.
Bursluluk da maddi duruma göre değil de kontenjan sınırlaması yolu ile öğretmen çocukları başarı durumuna göre bursluluktan faydalanabilir.
Şu an ayrılan kontenjanlar çoğu zaman doldurulamıyor. O halde bu kontenjanalrın doldurulması sağlanabilir.
Asker ve polislerin çocuklarına askeri okullara ve polis okullarına girişte nasıl pozitif ayrımcılık yapılıyorsa öğretmen çocuklarına da Eğitim fakultelerine girişte öncelik veya kontenjan ayrımına yada ek puan verilmesi yolu ile pozitif bir yaklaşım yolu ile yapılabilir.
PYBS'de sadece öüretmen çocuklarına değil MEB'de görev yapan Şef , memur ve hizmetli gibi eğitim çalışanların çocuklarının hepsi faydalandırılmalıdır.
Bu konuda Yetkili Sendika başta olmak üzere Tüm sendikalardan bu mağduriyet konusunda açıklama bekliyoruz.

MEB'in bu mağduriyeti ivedilikle çözmesini , başvuruların bitmesine az bir zaman kala klavuzda güncelleme yapmasını ve başvuru süresini de uzatmasını temenni ediyoruz.

Abdurrahman SAĞLAM(kamuajans.com)

Kaymakam yapıyorsa öğretmen neden yapmasın TIKLA OKU

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

 • 26 Yorum
 • Mağdur
  4 ay önce
  ben bu sene 7 sınıf öğrencisiydim 438 puanım var ama kazanamadım Bu senenin taban puanını bilen varsa söyleyebilirmi lütfen.
 • Tuncay
  4 ay önce
  Ben agari ücretle çalıan 4 çocuklu biriyim. Çocuklarımdan 3ü öğrenci ben 1500 tl ile kira vermyommu telefon kullanmıyommu fatura ödemiyommu.Sadece öğretmenlerinmi masrafı var ve onların çocukları 170 puan gibi komik bir puanla burs alırken benim çocuklarım 450 puanla burs alamıyor.O zaman neden benden gelir durumu istiyorlar ben ve benim gibi olanlar bu memleketin evladı değilmiyiz.Öğretmen alıyor 4_5 binlira eşide öğretmese çarpı iki.Biz ne ypalım o zaman.Adalet yok!Saygılar.
 • Ayse
  4 ay önce
  Benim çocuğunda öğretmen çocuğu 444 puanı var ama kazanamadı ne alaka 172 'le alıyormuş
 • özge
  4 ay önce
  bence de öyle çok haklısın
 • Sevil
  4 ay önce
  2017 bursluluk sinavinda neden öğretmen çocukları için puan yüksek tutuldu.
 • Saarulaw
  4 ay önce
  Kardeşim kılavuz okumadan yorum yapıyorsunuz öğretmen çocuğuna ek puan vermiyor tek fark toplam kontenjanın yüzde 10 nu öğretmen çocuğu şehit çocuğu vb.kisilere ayırıyor yani bu kritere uyan az olduğu.icin başvuran en yüksekten aşağıya sıralanır genel sıralamaya dahil edilmiyor ayrıca bu sadece öğretmen çocuğunu kapsamiyor
 • Zeynep
  4 ay önce
  Hayır ben anlamıyorum. Öğretmen çocuğu gerizekalı mı da taban puanını düşürüyolar
 • kazim cinar
  4 ay önce
  burda kimse ogretmen cocuguna bir sey dedigi yok benim cocugum 470 ile kazanamiyorsa ogretmen cocugu nadil oluuorda ne hakla neye dayanarak taban puani dusuyor 309 ile kazanabikiyor zaten kilavuzda kontenjanlari dolmuyor geri zekali olsalar bile ki oyle her soru türünden 7 tane dogru yapsalar bile kazaniyorlar benim çocuğum 100/91 dogru yapacak ogretmen çocuğu 100/60 adalet nerde burda bu yaziyi okuyan insanlara dogruluk durustluk ogreten öğretmenler siz bi haksizliktan kendinizi sorgulamiyor musunuz eger ki kimin uzerinde hakkim varsa bilerek yeyip goz yumuyorsa zehir zikkim haram olsun
 • Ayse
  4 ay önce
  Bence çok boş konusuyorsunuz benim kızım öğretmen çocuğu olmasına rağmen kazanamadı aldığı puan 422 olmasına ragmen
 • Nihat
  4 ay önce
  Ben işçiyim 2017 5. sınıf oğlum 449.772 puan aldı kazanamadı yazıyor,öğretmen çocugu 310 puanla kazanıyor ne güzel adalet ne güzel memleket!
 • Süleyman emre
  4 ay önce
  Öğretmenler fakiriz fakiriz diye inleyeceklerine lütfen asgari ücretliye baksın
 • kafkasgoktepe
  4 ay önce
  Arkadaşlar kardeşim 470 puan ile bursluluk alamazken öğretmen çocuğu neden 170 puan ile bursluluk alabiliyor aklım almıyor.Okuduğu yerde okulu olmayan kardeşlerimizin burs almasını canı gönülden istiyorum keza durumu olmayan kardeşlerimizin.Fakat öğretmen çocuklarının 170 puan alarak kazanmaları cidden saçmalığın daniskası.MEB'in hemen olaya müdahale etmesi gerekiyor.Böyle bir saçmalığı kafam almıyor.!!!!!!!
 • Kafkas
  4 ay önce
  kardeşim 470 puan ile bursluluk alamıyor fakat öğretmen çocukları 170 ile alabiliyor.Bunun saçmalık olduğunu düşünen sadece ben miyim?Okuduğu yerde okul olmayana eyvAllah yüreğim gam yemeyecek,keşke kazansalar ama öğretmen çocuğu diye bir kontenjan olması bile bir saçmalık!!!
 • Asgari ucret
  5 ay önce
  İyi bir uygulama baraj olması güzel öğretmen geliri zaten çok iyi velevki anne baba öğretmen se bu bursluluk sınavına ihtiyaç duymaması lazım...en çok asgari ücret ile çalışan insanlari düşünün..
 • İsim
  5 ay önce
  Arkadaşlar öğretmen çocuklarıa bu şekilde böyle konuşuyosunuz ama biz istemedik annemizin babamızın öğretmen olmasını yani burda çıkıpta öğretmen çocuklarından nefret ediyorum ne bilim biyerleri kalkmış deyip boş boş konuşmayın.herkes dönsün çnce bi kendine baksın hasetliğinizden ölüyonuz.
 • İsim
  5 ay önce
  Bence bu kadar ön yargılı olman gerekmez bende öğretmen çocuğuyum.Ben mi istedim babamın öğretmen olmasını? bizim suçumuz mu şimdi bu? boş boş konuşma. biraz laflarına dikkat et konuşurken.
 • eftalya
  5 ay önce
  biz o kadar çalışıyoruz emek veriyoruz bizim taban puanımız 440 öğretmen çocuklarının 300 adaletmi bu neymiş anaları babaları öğretmenmiş devlete emek vermiş sanki bizim ana babamız emek vermemiş türkiyede en büyük haksızlığı işçilere ve ailelerine yapıyorlar .
 • Zeki
  6 ay önce
  Hayatımda tanidiğim en iğrenç kişiler öğrermen çocuğu olduğu için g*tü kalkmış insanlar bide ayrıcalık istiyorlar bide bu kadar kolay öğretmen olumabiliniyorsa ve anlattığından hiçbir şey anlaşilmiyosa Bencede ayrıcalik berilmeli
 • İSRAFİL
  6 ay önce
  sadece Allahtan korkun diyorum başkada birsey demiyorum demekki yeterince kazanıyorsunuz demekki giremediğine göre bursada ihtiyacın yok demekki bu ayrıcalıklar adaletsizlikler sürdüğü sürece türkiye işte böyle yerinde sayar tmm sehit çocukları ve muhtaç kişi çocukları hariç neden acaba öğretmen çocuklarına ayrıcalık var mantıklı bir izahı varmı acaba askeri ücretli ailenin çocuğunun suçu ne sinirimden elim ayağım titriyo acaba hangi ülkede böyle bir uygulama var merak ediyorum
 • dilara
  6 ay önce
  neden hak yiyorlar ögretmen çocuklarından bi eksiği mi var diger çocukların
 • Ezgi
  6 ay önce
  Bence bursluluk sinavi tekrar gozden gecirilmeli taban puanlari adaletli sekilde dagitilmali , aile gelirim cok dusuk geliri yuksek olanlara burslulugu veriyolar luften bu sessiz cigliga kulak verin cunku bu sinavda adaletli davranilmiyo
 • Azime
  6 ay önce
  Bizlerede aciyin oturdugumuz yerde okul yok bi de bizim sartlari dusunup ona gore esit davranabilirmisiniz
 • ismail
  7 ay önce
  ee öğretmen çocuğu girsin meb de çalışan memurlar öğretmenlerden çok mu alıyor herşey de öğretmen maşAllah
 • Nurşen
  8 ay önce
  Meb bence artık bir düzen kurmalı Yorum yazmak için bu alanı kullanabilirsiniz. Yorum yazarken lütfen aşağıda yazılan uyarıları göz önünde bulundurunuz!
 • ismail
  8 ay önce
  tabi öğretmen çocukları için bişeyler yapılmalı. onlar öğretmen çocuğu meb de çalışan diğerlenin ki o.... çocuğu.
 • Mehmet Ali
  10 ay önce
  Sendikalar 2017 pybs sınavına öğretmen çocuklarının girebilmesi için çalışmaları gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı
Mesut Yılmaz'ın intihar eden oğlu için hastaneden açıklama
Mesut Yılmaz'ın intihar eden oğlu için hastaneden açıklama