Öğretmen Ayşe Çelik Tahliye Edildi

Telefonla katıldığı bir televizyon programında “çocuklar ölmesin” ifadesini kullanan öğretmen Ayşe Çelik, avukatlarının Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuru sonucu tahliye edildi.

Öğretmen Ayşe Çelik Tahliye Edildi
10 Mayıs 2019 - 11:54

2016 yılında yayınlanan bir televizyon programına telefonla bağlanarak canlı yayında “çocuklar ölmesin” şeklinde bir ifade kullanan öğretmen Ayşe Çelik, terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla yargılanmış ve 15 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanan Ayşe Çelik, dün gece saatlerinde kaldığı cezaevinden tahliye edildi. Anayasa Mahkemesi ise gerekçeli kararında Ayşe Çelik tarafından sarf edilen sözlerin terör örgütünün övülmesi veya terörizme destek olarak değerlendirilemeyeceği kanaatinde olunduğu ifade edildi. Anayasa Mahkemesi aldığı kararı, anayasanın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğü hakkının ihlal edilmesi olarak gösterdi. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Öğretmen Ayşe Çelik'in avukatlarının yaptığı başvuru üzerine tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan dün gece tahliye edildi.

Bu haber 950 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum