Öğretmen atamalarında yeni düzene gidildi

Temmuz ayında sözleşmeli ve mülakat uygulaması ile 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek. 2016 Ekim’de ilk defa sözleşmeli ve mülakatla yapılan öğretmen atamasının ardından Temmuz ayında da aynı yöntemle 20 bin öğretmen ataması yapılacak.Sözleşmeliye de, mülakatlara da itirazlar var. Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ ise sözleşmeli alımın devam edeceğini, mülakatların daha objektif yapılacağını açıkladı.

06 Temmuz 2017 - 13:11

Tüm Kurumlar Sözleşmeliye Geçiyor Sadece öğretmen alımlarında değil diğer unvanlarda personel alımlarında da sözleşmeliye geçiş vardır. Özellikle 2017 yılında sözleşmeli alımlar kadrolu alımlardan daha fazla olmuştur. Kamu personel rejimi çalışmaları 2-3 yıl sürecek. Bundan sonra tüm kurumların sözleşmeliye geçmesi bekleniyor, belli bir süre çalışma şartından sonra kadroya geçirilmesi hedeflenmektedir.

KPSS ve Mülakatlara İtirazlar Var Kamu personel alımlarına yönelik çalıştaylar yapılmaktadır. Mülakatlara itirazların yanı sıra KPSS’ye itirazlar gelmektedir. Sadece yazılı sınava göre personel alınmayacağını ifade edenler de vardır. Kamu personel rejiminde hem KPSS’nin içeriğinin değiştirilmesi, alan sınavlarının getirilmesi hem de mülakatlara bir standart getirilmesi (belli sayıda adayın çağrılması, kamera yöntemi gibi) bekleniyor. Yeni Öğretmen Alımında Mülakat Düzenlemesi Nasıl Olacak? Danıştay’ın şube müdürleriyle ilgili verilen karar emsal bir nitelik taşımaktadır. Yani sadece sözlü sınava göre atama yapılamayacağı yönünde bir karar var. MEB, sözleşmeli öğretmen atamasını sözlü sınav üstünlüğüne göre yapmaktadır. Dolayısıyla yeni düzenlemede KPSS + Sözlü sınav puanları baz alınarak atamaların yapılacağı bir düzenlemenin yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bunundışında mülakatların kameraya alınması, komisyonların objektif bir değerlendirme yapması, itirazların kameraya bakılarak değerlendirilmesi gerçekleşebilir. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme ritüeli
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme...
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi