Öğretmen atamaları meclis gündemine taşındı

MHP Milletvekillleri, TBMM'de öğretmen atamalarıyla ilgili sorunların tespiti amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmasını talep ettiler.

13 Ocak 2017 - 09:17 - Güncelleme: 13 Ocak 2017 - 12:09

MHP Ankara Milletvekili Zuhal Topçu ve 21 MHP Milletvekili'nin imza verdiği Meclis araştırması isteği bugün itibariyle TBMM'de okundu.
 

TBMM'ye gönderilen yazıda atama bekleyen öğretmen adayı sayısının gittikçe artmasına Maliye Bakanlığının belirlediği kadro sayısının yetersiz olması gerekçe gösterildi.
 
ÖSYM tarafından açıklanan verilere de değinilen yazıda 2015 ÖABT verilerine göre öğretmen adayları toplam 16 branşta sınava girdi. Bu öğretmenlerin toplam sayısı 283 bin 583 olarak belirlendi. Bunun yanında öğretmenlik alan bilgisi sınavına girmeyen ancak eğitim bilimleri sınavına ise 428 bin 459 öğretmenin başvuru yaptığı vurgulandı.
 
İŞTE MHP'NİN AÇILMASINI İSTEDİĞİ ÖĞRETMEN ATAMALARI MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEĞİNİN GEREKÇESİ

 
Kadrolara atama bekleyen öğretmenlerin sayısı ülkemizde gün geçtikçe artmaktadır. Atama bekleyen öğretmen sayısına oranla, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen kadro sayısının yetersizliğinden dolayı öğretmenler atanamamaktadır.
 
ÖSYM'nin açıkladığı 2015 ÖABT sınavının sayısal verilerine göre, 16 branşta sınava giren öğretmen sayısı 283.583'tür. Ancak ÖABT sınavına girmeyen branş öğretmenleri vardır. Bu yüzden eğitim bilimleri sınavına başvuru yapan öğretmen sayısı 428.459'dur.
 
Mezun sayısı her sene bu oranda artmaya devam ederse bu oranda devam ederse atama bekleyen öğretmen sayısı 3 yılda 3 katma çıkar.
 
ÖSYM'nin bu öğretmen sayısı verileri aslında yeterli değildir. Çünkü bu sınava artık ümidini kaybetmiş, kamuda öğretmen olamayacağını düşünen birçok öğretmen başvurmamaktadır.
 
Atanamayan öğretmenlere herhangi bir başka beceri alanları oluşturulmadığından hayatlarını idame ettirebilmek için farklı işlerde çalışmaktadırlar. Kimi devlet memuru, kimi polis, kimi asker olarak, kimisi ise özel sektörde çalışmaktadır.
 
Atanamayan öğretmenlerin yaşadıkları vicdanları sızlatmaktadır. Atanamadıkları için; üzüntüden kanser olanlar, bunalıma girerek intihar edenler, inşaat, lokanta ve oteller gibi özel sektörde çalışanlar bulunmaktadır. Ayrıca, lisanstan mezun olduktan sonra hakkı olan öğretmenlik mesleğini yapmak isteyenler ise, özel sektörde dönen çarkın dişlileri arasında ezilmektedir.
 
Hükûmetin tutarsız politikaları, bakanların ve Başbakanın birbirleriyle çelişen ifadeleri atanamayan öğretmenlerin psikolojisini bozmuştur. Atanamayan öğretmenlerde intihar sayısı geçen sene yaklaşık olarak 40' a ulaşmıştır.
 
Ücretli öğretmen sayısı da her yıl daha da artmaktadır. Bu sene açıklanan ücretli öğretmen sayısı yaklaşık olarak 80 bin civarındadır. Öğretmen açığı, ücretli öğretmen ile çözülmeye çalışılmaktadır. Ücretli öğretmenlerin hangi bölüm mezunu olduğuna ve formasyonu olup olmadığına bakılmaksızın görev verilmektedir. Mevsimlik işçi mantığıyla alman ücretli öğretmenlerin hangi mantık anlayışına göre görevlendirildiği belli değildir.
 
Eğitim fakültelerinin sayısı son on dört yılda artarak 94'e yükselmiştir. Eğitim fakülteleri ve formasyon eğitimlerinden mezun olan kişi sayısı her yıl 90 bini bulmaktadır. Mezun öğretmen sayısı bu kadar fazla olmasına rağmen Hükûmet her geçen gün eğitim fakültelerinin sayısını artırmaktadır. Plan, program yapılmadan atılan adımlar maalesef kötü sonuçlar doğurmuştur.
 
Yukarıda açıklanan nedenlerle Türkiye'de öğretmen atamaları ve ücretli öğretmenlikle ilgili yaşanan soranların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılması gerekli görülmektedir.
 
KAMUSAL HABERLER

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ŞUBAT 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI

30 BİN ÖĞRETMEN ATAMA 100'DEN FAZLA ATAMA YAPILACAK BRANŞLAR (TAHMİNİ)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bozdağ'dan göreve iadelerle ilgili açıklama
Bozdağ'dan göreve iadelerle ilgili açıklama
Yolcu otobüsüyle otomobil çarpıştı: çok sayıda ölü ve yaralı var
Yolcu otobüsüyle otomobil çarpıştı: çok sayıda ölü ve...