Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirmelerinde Hizmet Puanı Hesaplaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin atama ve yer değiştirmeleri için esas alınan hizmet puanları nasıl hesaplanmaktadır? Ayrıntılar haberimizde...

Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirmelerinde Hizmet Puanı Hesaplaması
02 Mayıs 2019 - 11:19

Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmeleri MEB tarafından belirli bir hizmet puanı esas alınarak yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan hizmet puanı hesaplamalarının nasıl yapıldığını öğretmenler merak etmektedir. Hizmet puanları hesaplanırken hangi ilin hangi hizmet bölgesinde sayıldığı ve kaç puan getirdiği de merak edilen konular arasında.

Türkiye'de öğretmen ihtiyacı için 3 gölge oluşturulmuş ve bu bölgelerde yer alan iller Hizmet Bölgeleri Çizelgesi’nde belirtilmiştir.


Öğretmen ataması ve görevlendirilmesinde güçlük derecesi açısından benzer olan eğitim kurumları gruplara ayrılarak 6 hizmet alanı belirlenmiştir. Valilikler tarafından eğitim kurumlarından 1, 2 ve 3. hizmet alanlarındakiler zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamı haricinde; 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındakiler de zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamında yer alacak şekilde belirlenerek Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirilir.

Öğretmenlerden/aday öğretmenlerden 1 yıllık çalışmaları karşılığında verilen hizmet puanları şu şekildedir:


Hizmet puanı yönetmelikte belirlenen puanlardan görev yapılan hizmet alanı bakımından öngörülen puanın o hizmet alanındaki çalışma süresi ile çarpımı sonucunda belirlenir. Hizmet puanı hesabına esas sürelerin yıldan artan her ay için o hizmet alanında 1 yıllık süreye karşılık gelen puanın 1/12'si esas alınmaktadır. Aydan artan süreler ise dikkate alınmaz. Yıldan artan süreler için hesaplanan hizmet puanının kesirli olması durumunda puan tam sayıya tamamlanır. Böylelikle hesaplanan hizmet puanı hizmet alanı için 1 yıl hizmet karşılığında öngörülen puandan daha fazla olamaz. Aynı hizmet alanında yer alan eğitim kurumlarında geçen süreler birlikte değerlendirilmektedir.

Yatılı Okullarda Görevli Öğretmenlere Ek Puan

Yatılı bölge ortaokullarındaki kadın öğretmenlerin hizmet puanlarına her sene için 12 puan ve erkek öğretmenlerin hizmet puanlarına da her sene için 6 puan eklenmektedir. Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi’ne göre görevli idareci ve öğretmenlerin hizmet puanlarına bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0,5 puan eklenmektedir.

Zorunlu Çalışma Yükümlülüğünde Ek Puan Hesaplaması

Zorunlu çalışma yükümlülüğü olan ve zorunlu hizmet alanlarında görevli öğretmenlerden ilgili yönetmelikte belirlenen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları ise görev yaptıkları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerindeki ilk yıl için %25, 2. yıl için %50, 3 ve üzerindeki yıllar için %100 arttırılarak belirlenmektedir.

Bu haber 3060 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort