Öğretmen Atama Krizi

Öğretmen atamasında en yüksek puan alana en az, en az puan alana en yüksek puan verildi.

25 Mart 2017 - 00:11

Öğretmen seçiminde yaşanan tartışmalardan biri de Balıkesir Güzel Sanatlar Lisesi (GSL), müzik alanındaki öğretmen seçiminde yaşandı. Öğretmenin öğretmeni öğretmen ataması için seçmesi dayatılırken, ön elemede (alanındaki başarılı çalışmaları nedeniyle çalışma döneminde öğretmene verilen puanlara göre yapılan sıralama) en yüksek puanlı öğretmene uygulama sınavında en az puan verilirken, ön elemede (Değerlendirme Formu kriterlerine göre ) en az puan puana sahip öğretmene uygulama sınavında en yüksek puan verildi. Böylece sıralama adeta zorla değiştirildi. Uygulama sınavına yapılan itiraz işleme bile konmadı, sonucu değiştirmedi. 
GSL öğretmen seçimi sürecinde birçok hukuk ve yönetmelik ihlalleri olduğuna dikkat çeken Balıkesir Eğitim İş Şubesi Özlük - Hukuk TİS Sekreteri Mustafa Demiralp süreci şöyle değerlendirdi: 
"Balıkesir ili Karesi ilçesi TC. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi ile Ayvalık ilçesi Sebahat – Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesinde müzik ve görsel sanatlar alanında öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla söz konusu branşlarda değerlendirme ve uygulama sınavı sonucunda öğretmen seçimi yapılacağının duyurulması üzerine üyemiz Dilek Kızık, bağlama bölümü öğretmenliği için başvurdu. Değerlendirme ve uygulama komisyonu, MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ilgili hükümleri uyarınca öncelikle "Değerlendirme Formu" kriterleri kapsamında başvurucuları değerlendirdi. Üyemiz; Değerlendirme Formu kriterlerine göre 28,6 puan alarak başvurucular içinde bağlama alanında birinci, diğer branş müzik öğretmenleri içinde de ikinci durumda sırayı aldı. "Uygulama Sınavı" formundaki kriterler kapsamında yapılan değerlendirmede üyemize 79,6 puan veridi. Böylece 15 öğretmenin girdiği ve 2 öğretmenin başarısız sayıldığı uygulama sınavında üyemiz 13. ve son sırayı aldı. Böylece atanamadı.
Yaşananların bir gariplikler, ve mağduriyet zinciri olduğuna işaret eden Demiralp: 
"Öğretmen seçme sınavı sonuçlarının açıklanması sonrasında değerlendirme ve uygulama komisyonu üyelerinin çoğunun Balıkesir ili, Karesi ilçesi TC. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesinde müzik öğretmeni olarak görev yaptığı öğrenildi. Yani öğretmeler öğretmeni öğretmen seçimi yapmak zorunda bırakılıyor. Edinilen bilginin doğruluğu halinde öğretmenin öğretmeni seçmesi gibi garip, garip olduğu kadar da gerçek ancak; olağan gösterimek istenen durum yaşanmış oluyor. 
Bu uygulama hukuka aykırı olmasının yanı sıra yasal dayanaktan da yoksundur. Çünkü, 04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 30 vd. maddelerinde güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenlerinin seçimi, değerlendirme ve uygulama komisyonunun oluşumu – işleyişi, değerlendirme kriterleri, öğretmenlerin atanması gibi konularda izlenecek yöntem belirlenmiştir." kaynak: odatv.com
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"