Öğretmen Adaylarının Sözlü Mülakatları Hakkında Araştırma Önergesi

KPSS'de yüksek puan aldığı halde sözlü sınavda elenen öğretmen adaylarının sorunlarının ve mülakat komisyonlarının araştırılması için CHP tarafından araştırma önergesi verildi.

Öğretmen Adaylarının Sözlü Mülakatları Hakkında Araştırma Önergesi
09 Mayıs 2019 - 12:43

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan tarafından TBMM'ne verilen araştırma önergesi kapsamında, KPSS'de yüksek puan aldığı halde mülakatta elenen öğretmen adaylarının yaşadıkları sorunların ve mülakat komisyonlarının araştırılması istendi. Gençlerin hayalleri ile oynandığını belirten Tarhan, öğretmen adaylarının formasyon ve KPSS gibi engelleri aştıktan sonra mülakat zulmü ile uğraşmak zorunda kaldıklarını vurguladı. Mülakatlarda FETÖ'cü denilerek yaftalanan gençlerin işsizlik ve geçim sıkıntısı altında intihara kadar sürüklendiklerine dikkat çeken Tarhan, gençlerin geleceği ve hayalleriyle oynandığını söyledi.

MEB'e Daha Önce De Soru Önergesi Verilmişti

Daha önce de Milli Eğitim Bakanlığı'na verdikleri soru önergesi kapsamında mülakatlarda kamera kullanılmasını gündeme getirdiklerini hatırlatan Tahsin Tarhan, ancak bu konuda MEB tarafından cevap verilmediği gibi yüz binlerce gencin yaşadığı sorunla ilgili çözüm de üretilemediğini belirtti. Türkiye'de birçok okulun öğretmen açığı bulunduğuna işaret eden Tarhan, iktidarın öğretmen atamalarında mülakat komisyonları eliyle uyguladığı kıyıma göz yumulmaması gerektiğini vurguladı.

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan tarafından TBMM'ye verilen soru önergesinde 20 bin sözleşmeli öğretmen istihdamı kapsamında binlerce öğretmen adayının sözlü mülakatlara katıldığı belirtilerek, yüzlerce öğretmen adayının KPSS'de belirlenen taban puan ve üzerinde puan almalarına rağmen elendikleri ifade edildi. Bu nedenle öğretmen atamaları için gerçekleştirilen sözlü mülakatların ortaya çıkardığı sorunların tespit edilerek bu sorunların çözümü ile ilgili tedbirlerin alınması amacıyla meclis araştırması açılması teklif edildi.

Bu haber 677 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort