Öğretmen adaylarından, 'branş sıralamaları açıklansın' talebi

MEB, 2016 yılındaki sözleşmeli öğretmen alımında mülakat sıralamalarını açıklamamış ve adaylar karambole tercih yapmıştı. Adaylar Bakan İsmet Yılmaz'dan, 20 bin öğretmen alımında, bu kez karambole tercih yapmamak istiyor ve branş bazında mülakat sıralamalarının açıklanmasını talep diyor.

19 Mayıs 2017 - 13:04 - Güncelleme: 19 Mayıs 2017 - 13:09

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapıyor.

Sözleşmeli öğretmen alımında önce mülakat yapılmakta sonra boş kadrolar ilan edilerek tercihler alınmaktadır. Tercihler sırasında, yönetmelik hükmü nedeniyle, sadece mülakat puanı esas alınmaktadır.

Diğer taraftan, geçen yıl, 15 bin sözleşmeli öğretmen alımda, mülakat sıralamaları açıklanmamış ve adaylar karambole tercih yapmıştı.

Bu yıl, istenen düzeyde olmasa da, mülakat sürecinde bazı iyileştirmeler oldu. Bakanlığın talimatı doğrultusunda, komisyonlar, mülakatlarda, adayın KPSS puanının 5 puan altında veya üzerinde bir puan verdi. Memurlar.net forumunda bir kısım üyeler bu talimata uyulmadığını belirtmektedir ancak genel olarak uygulama bu şekilde olmuştur. Mülakat puanı, KPSS puanının 5 puan altında olanlar, il milli eğitim müdürlüklerine itirazlarını yapmalıdır.

Umarız ki, Milli Eğitim Bakanlığı, tüm Türkiye'yi rahatsız eden, ülke gündemini meşgul eden, haksızlıklar ve adaletsizlikler yaratan mülakat sürecini bir an önce kaldırır.

Öte yandan, adaylar bu yıl da karambole tercih yapmamak için, tercihler sırasında esas alınan, mülakat sonuçlarının branş bazında sıralamaları içerecek şekilde açıklanmasını talep etmektedir. Bu oldukça haklı bir talep. Her adayın geleceğini en doğru şekilde planlamak istiyor. Bakan Yılmaz'ın veya MEB Müsteşarı Tekin'in çocukları mülakata girseydi, onlar da sıralamaların yayınlanmasını talep ederdi.

Bakan İsmet Yılmaz'ın bu talebe duyarsız kalmaması ve adayların geleceklerini planlamalarına yardımcı olması gerekmektedir. (memurlar.net)

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
 

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Atanacak 20 bin sözleşmeli öğretmenin maaşı
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu