Öğretmen adayları sınavda döküldüler

Öğretmen olmak gir gide zorlaşıyor .Öğretmen adayları kendi dallarında sınava tabi tutuldular. Öğretmen adayları öğretmen olabilmek için kendi branşlarında sınava giriyor. Peki o sınavlardan nasıl notlar alıyor? Çoğu öğretmen adayı tahtaya çıkıp anlatmak için aday olduğu derslerin sınavlarından geçemedi. İşte geçtiğimiz yılın çarpıcı sonuçları...haberin detayı ve eğitim haberlerini sıcağı sıcağına takip etmek için bizden ayrılmayınız..

02 Şubat 2017 - 16:17

Adaylar öğretmen olmak için alan bilgisi testi oluyor. Geçtiğimiz yıl yine binlerce öğretmen adayı sınava girdi. Sonuç, adaylar kendi alanlarıyla ilgili soruların çoğunu cevaplayamadı. Testte her branştan 50'şer soru soruluyor.

Öğretmen adayları 50 sorudan matematikte ancak 9'unu, fizikte 15'ini, fen ve kimyada 16'sını, biyolojide 17'sini, coğrafya ile din kültürü ve ahlak bilgisinde 25'ini, tarih de ise 27'sini doğru yanıtladı. En başarısızlar lise matematik öğretmenleri olurken, en başarılı ise Türkçe öğretmeni adayları oldu. Onlar 50 sorunun 32'sini doğru yaptı.

Öğretmen adaylarının karnesinin kırık notlarla dolmasının bir çok nedeni var. Sonuçlar, eğitim fakültesinden mezun olan adayların fen edebiyat fakültesinden mezun olanlardan daha başarılı olduğunu da gösteriyor.

Eğitim uzmanları tarafından öğretmenin başarısızlığının nedenlerinden biri öğrencinin başarısızlığı olarak görülüyor. Halihazırda ders veren öğretmenler için de hizmet içi eğitim geliştirilmesi gerektiği savunuluyor.


CNNTürk

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ağzı olan konuşuyor..
  10 ay önce
  Evet eşim genel kültür kısmında tarihten hepsini doğru yaptı ve alandan 43neti var 50sorudan 81puanla atanamıyor gerçekten döküldük!! Bu ne biçim haber ya, el insaf.. Bu lafı söyleyenleri sınava soksak ne alır acaba? Başarız dediklerinizin içinde başka işte çalışmak zorunda olan, hamile olan, çoluk çocuğu olan, kpss dersanelerine gidemeyen, eğitim aldığı okullarda torpille doç olan prof olan adamlardan sıfır bilgiyle mezun olanlar var. alan sınav soruları sanki okullarda okutulan kitaplarda olan sorular..
 • Vatandaş
  10 ay önce
  Alanimdan 50 sorudan 43 net yaptim (ingilizce) ama noldu 26net yapan mulakatla atandi ben atanamadim.bilmem anlatabildim mi.ogretmenlerin netini elestirenler once kendi sistemini elestirsin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi