Öğrenciye Başarı Sağlayan Çalışma Sistemi

Zorlu sınav maratonunda öğrenciyi başarıya ulaştıracak eğitim sistemini uzmanlar anlattı. Uzmanlar öğrencilerin sınava hazırlanırken en zorlandığı konuların ders çalışmaktan sıkılmak olduğunu belirtti. Bu konuda uzmanlar öğrencilere sınavın kazanılmaması halinde aynı dersler ile tekrara muhatap olunacağı yolunda telkinlerde bulunulmasını önerdi.

Öğrenciye Başarı Sağlayan Çalışma Sistemi
05 Aralık 2019 - 19:52 - Güncelleme: 05 Aralık 2019 - 20:26

İsteksizlik Karşısında Dik Durun
Ülkemizde sınavlar gençlerin hayatında dönüm noktası haline gelmiş durumda. Öğrenciler özellikle üniversite sınavları ile birlikte yoğun bir çalışma temposunun içine giriyor. Süreç boyunca öğrenciler pek çok defa bıkkınlık ve isteksizlik yaşıyor. Fakat bu süre zarfında kesinlikle ders çalışmaya ara verilmemesi gerekiyor. Bu konuda verilen tavizin arkası ise hemen geliyor. Öğrenci bir defa ders çalışmaya ara verdiğinde hemen rahatlamaya başlıyor. Bu bakımdan öğrencinin çalışmayı kendi işi olarak görmesi ve çalışmaya asla ara vermemesi gerekiyor. Seneye tekrar hazırlanırım sözcüğü ise asla kullanılmamalı


Ders Programları Gerçekçi Hazırlanmalı

Sınav hazırlık sürecinde en fazla yapılan hatalardan biri de ilk dönemde abartılı çalışma programları hazırlamaktır. Bu süreçten sonra ders programlarının uygulanamaması gelir. Öğrenciler böyle bir hataya düşmemek için sürecin başından itibaren sürekli uygulanacak programlar seçmelidir. Uzmanlar çalışma sistemi olarak 40-5-40-30 sistemi ile çalışmayı öneriyor. Bu sisteme göre öğrenci 40 dakika ders, 4 dakika ara, 40 dakika ders, 30 dakika ara şeklinde programına devam edebilir. Öğrenme başarısı gerçekçilik ile aratacaktır.

Bu haber 601 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort