Öğrencilerin Performans Notları Düşük Verilebilir mi?, Yazılı Notundan Az Olabilir Mi?

Öğretmen öğrencisine yazılı notundan düşük puan verebilir mi. Öğretmenler düşük performans notu verebilir mi? Sözlü notu yazılı notundan düşük verilir mi. Öğretmenlerin ve öğrencilerin sıklıkla karşılaştığı sorun ile ilgili düzenleme şöyle:

Öğrencilerin Performans Notları Düşük Verilebilir mi?, Yazılı Notundan Az Olabilir Mi?
13 Ocak 2018 - 13:33 - Güncelleme: 15 Ocak 2020 - 11:09

Öğrencilerin performans notunun düşük verilip verilmeyeceğiyle ilgili tartışmalar hemen hemen tüm okullarda yapılmaktadır. Peki sizce verilebilir mi?

Öğretmenlerimizin merak ettiği soruların başında “performans notlarının sınav notlarından daha düşük verilip verilemeyeceğidir“. Her karne döneminde öğretmenler bu tür sorularla muhatap olmaktadırlar. Özellikle -nedense- bazı okul idarecileri yazılı ortalamalarının altında performans notu verilmemesi konusunda öğretmenlere uyarılarda bulunmaktadırlar.

 Peki öğrencilere yazılı notlarından düşük performans notu verilebilir mi?

Bununla ilgili yönetmeliklerde hiçbir ibare yoktur. Yönetmeliklerde performansın, bir tanesi öğrencinin herhangi bir konuda yapacağı çalışmaya verilecek, bir tanesi de öğrencinin ders içindeki etkinliklere katılımı, devamı, aktifliği ve örnek davranışlara göre verilecek puanlamalar olduğu geçer. Hiçbir şekilde performans notlarının öğrencilerin yazılı ortalamalarının aşağısında verilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Kaldı ki öğrencinin ders içindeki tutumu, devamı, örnek davranışları gibi kriterler yazılı sınavından bağımsız performans notunun verileceğinin açık bir ifadesidir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi performans notlarını sınırlandıran hiçbir madde bulunmamaktadır. Ancak bazı öğretmenlere performans notlarının düşük verilmesi yüzünden soruşturma açıldığı haberleri bulunmaktadır. Muhtemelen o soruşturmalar öğrencinin, velinin ya da idarenin “kasıtlı düşük not verildiği” şeklindeki şikayetinden kaynaklı açılmıştır. Bu durumda öğretmenlerin, bir dönem boyunca öğrencinin davranışlarını, çalışmalarını, ders içindeki tutumlarını, hazırlıklarını takip etmeleri ve bunu belgelendirebileceği notlar tutmalıdır. Böylelikle öğrencilere hem adil bir performans notu verilmesi mümkün olurken hem de yaşanacak bir şikayet durumunda resmi anlamda öğretmen kendisini koruyabilmektedir.

Her ne kadar yönetmelikte düşük performans notu verilmesi yönünde aksi bir hüküm yer almasa da; öğrencinin okula ve derse karşı olan ilgisini kırmamak, emek vererek sınavda hak ettiği puanı düşürmemek adına performans notlarının düşük verilmemesi naçizane düşüncemizdir. Sizlerin de “düşük performans notu verilebilir mi?” sorusuyla ilgili düşüncelerinizi merak etmekteyiz.

Lütfen bu konudaki düşüncelerinizi aşağıya yorum olarak belirtiniz. Teşekkürler. 

Bu haber 41442 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Ahmet Doğru
  5 ay önce
  Eğer öğrenci ders içinde veya ..Eğer öğrenci ders içinde veya ders dışında öğrenciliğe yakışmayan hal ve davranışlarda bulunuyorsa; bu disiplin suçudur. Öğrencinin durumu ilgili kurullarda görüşülüp gerekli cezai müeyyide uygulanır. Ders içi performans notu ise dersle ilgilidir. Sınav notundan aşağı performans notu vermek; yazılı sınavdan yüksek not alan birini mülakat notu ile elemeye benzer.
 • Yenissen
  5 ay önce
  Eğer ki çocuk düşük notu hak etmişse ki bunu en iyi öğretmen bilir,verilebilir bence.Her şey yazılı demek değil.Zaten yazılısı iyi olan çocuklar derste de iyi oluyor,görevini sorumluluğunu biliyor.Ama iki tane 45 almak marifetse,ne ödev ne sorumluluk bilmiyorsa,defter,kitap bile açmıyorsa bu çocuk verilebilir.Ve verdim de...Vicdanım da rahat,benim derdim sorumluluk kazandırmak not düşürmek değil.
 • Yonca dumam
  5 ay önce
  Egitimin temel.amaci çocuklarımızı iyiye bilgiye doğruya eğitimi sevmeye yöneltme ise eğer her çocuğu kazanmakla amaç kesinlikle verilmemeli düşük vermektense sınavdan aldığı not verilmeli eğitimse eğer amaç nerden bileyim ogretmeninde çok sağlıklı karar verdiğini
 • Emekler zayi olmasın
  6 ay önce
  Sınavdan düşük performans notu vermekten daha saçma bir şey varsa o da sınavdan düşük iki performans notu vermektir .

Şişli Eskort