Öğrencilere uyarı: Kulaklarınızı kapatın

Üniversite sınavlarında yapılacak değişiklikleri değerlendiren İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç, öğrencilerin farklı derslerden sorumlu olmayacağını ve müfredattaki konuları öğrenmeleri gerektiğine dikkati çekti.

28 Eylül 2017 - 01:39

İki ayaklı sistemden vazgeçilmediğinin altını çizen Kılanç, "İki farklı konular grubundan iki sınav olur. Bir, bütün liselerde verilen derslerden ortak sınav yapılır. YGS diyoruz buna. Bir de alan bazında yapılan testler vardır. Buna da LYS diyoruz. Bundan vazgeçmiyoruz anladığım kadarıyla. YGS Mart’ta, LYS Haziran’da yapılırdı. Görülen o ki, Haziran’da yapılacak ikisi de. Benim bu konuda endişem var. Sıkışıklık olacak. Eski sistemde YGS bir oturum, LYS’de altı oturum vardı toplamda. Detaylar açıklanacaktır. Göreceğiz" diye konuştu.

"Hodri meydan' anlayışı devam etmeli"

2005-2009 arasında uygulanan sistemi hatırlatan Kılanç şunları anlattı:

"Bizim 2005 ile 2009 arasında uyguladığımız sisteme geri dönüş var gibi gözüküyor. Sınavda iki bölüm var. Bir bölümde YGS diğerinde LYS gibi bir test yapılıyordu. Ama zaman kısıtlaması vardı. Kendine güvenen bir öğrenci bütün alanlardan soruları çözemiyordu. O yüzden 2010’da ayrı ayrı olsun denirdi. Ümit ediyorum ki yeni sistemde ‘hodri meydan’ anlayışı devam eder.
Şu anda sistem yine var. Ana çerçevesi aynı. Sadece uygulama detaylarında bir değişiklik oluyor."
İşletim sistemi değişti diye telefondan vazgeçmeyiz. Şu anda işletim sistemi değişiyor. Alışmamız belki zaman alabilir ama alışırız.
Öğrencilere bir de tavsiyede bulunan Kılanç, "Şu anda kulaklarını kapatsınlar. Ders yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışsınlar. Bu sene sınava girecek öğrencilere şunu hatırlatıyorum: Lise 1, 2 ve 3’teki konulara baksınlar ve eksikliklerini tamamlasınlar. Bunu yaparlarsa bir sıkıntı yaşamazlar" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OHAL komisyonundan önemli karar
OHAL komisyonundan önemli karar
Öğrencilere güzel haber: Okul sütü ihalesi hayata geçti
Öğrencilere güzel haber: Okul sütü ihalesi hayata geçti