Öğrencilere Taciz ve İstismar Davasında Yeni Gelişme!

Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan İrenoğulları Şehit Atila Nizam İlkokulu’nda yaşanan 25 öğrenciye taciz ve istismarda bulunduğu iddiası ile tutuklu olan öğretmen Mahmut Aydın K. Hakkında konulan yayın yasağı kaldırıldı.

Öğrencilere Taciz ve İstismar Davasında Yeni Gelişme!
02 Ekim 2019 - 06:05

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan, mahkeme heyetinin aldığı bu karar ile birlikte şeffaf yargılamanın önü açıldığını belirtti.

Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan İrenoğulları Şehit Atila Nizam İlkokulu’nda 4. sınıfa giden 9-10 yaşlarındaki 25 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen ve tutuklu yargılanan sınıf öğretmeni Mahmut Aydın K. ‘nın yargılanmasına devam edildi.

Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya tutuklu sanık öğretmen Mahmut Aydın K., tarafların avukatları ve mağdur çocukların aileleri katıldı. Duruşmaya dahil olmak isteyen Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, UCİM, Antalya Çocuk Hakları Merkezi’nin talebi mahkeme tarafından kabul edildi.

Mağdurların avukatlarını ‘basın yasağı kaldırılsın’ talebini değerlendiren mahkeme olumlu yönde karar verdi. Basın yasağının kaldırılmaması gerektiğini ve başta Ayşe Arman olmak üzere birkaç gazeteciye dava açtıklarını belirten sanık avukatları ise mahkemede görülen dosyaların bir mahkemede toplanmasının bu yayınların etkisi ile olduğunu savundu.

Duruşmaya tanık olarak katılan ve dinlenen psikologlar, çocuklara itibar edilmesi ve sanığın cinsel istismar suçunu işlediklerine inandıklarını belirttiler. ‘’Öğretmen Mahmut Aydın K, olayın ortaya çıkmaması için çocukları korkutmuş, ‘evlerinizde kameralarım var. Televizyonun kırmızı ışığından sizi izliyorum. Anne ve babanıza anlatırsanız görürüm’ şeklinde konuşmuş. Yaptığımız terapilerle çocukların hafızalarından bu kötü anları çıkarttık.’’ ifadelerinde bulundular.

Duruşma sonrasında, UCİM Başkanı Saadet Özkan bir basın açıklaması yaptı. ‘’Öncelikle bugün yayın yasağını kaldıran mahkemeye çok teşekkür ediyoruz. Mahkeme Başkanı Tuncay hakimin söylediği sözü paylaşmak istiyorum. ‘Adaletin tecelli etmesi kadar görülmesi de mühimdir.’ Karşımızda çok değerli bir heyet vardı. Çocukların defalarca örselenmesi ve çocukların üstün yararlarını düşünen bir heyet vardı. Başından beri şunu söylüyoruz, Mağdur çocuklar için konusunda uzman, ihtisaslaşmış ve ne konuştuğunu bilen hakimlere ihtiyacımız var.’’ dedi.

Bu haber 552 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort