Öğrencilere 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredisi desteği

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, 2002 yılında bütçeden eğitime 11,3 milyar lira pay ayrılırken, 2017 yılı bütçesinde bu payın 10 kat artışla 122 milyar liraya yükseldiğini belirtti. Koçer, "Öğrencilere 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği sağlanacak" dedi.

19 Ekim 2016 - 23:49

Koçer, TBMM Başkanlığı’na sunulan 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'nı, değerlendirdi. Bu bütçenin, AK Parti hükümetlerinin 15. bütçesi olduğuna dikkat çeken Koçer, tasarının bu ay sonunda komisyonda görüşülmeye başlanmasının beklendiğini belirtti. Koçer tasarıda, bütçe giderlerinin 645,1 milyar lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 587,6 milyar lira, bütçe gelirlerinin 598,3 milyar lira, vergi gelirlerinin 511,1 milyar lira, bütçe açığının 46,9 milyar lira, faiz dışı fazlanın ise 10,6 milyar lira olarak öngörüldüğünü söyledi.     

EĞİTİME YÜZDE 20 PAY AYRILDI    

Komisyon Sözcüsü Koçer, ekonominin temelini, üretim ve kaliteli insan gücünün oluşturduğunu belirterek, "İnsan kaynağının, bu kaynağı yaratacak olan eğitimin önemini biliyoruz" dedi.     

2017 yılı bütçesinde de yüzde 20 ile en yüksek payın (122 milyar lira) önceki yıllarda olduğu gibi eğitime ayrıldığını vurgulayan Koçer, 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği sağlanacağını söyledi.     


Koçer, 2002 yılında bütçeden eğitime ayrılan kaynağın sadece 11,3 milyar lira olduğunu ifade ederek, "Bu da 2002 yılına göre 2017 yılında, eğitime ayrılan payda 10 kat artış anlamına geliyor" diye konuştu.     

KAMUYA 60 BİN PERSONEL ALIMI

Büyümeyi hedef alan, özel sektör ve kamu yatırımları noktasında hassasiyeti olan, üretimi, ihracatı destekleyici, Ar-Ge ve inovasyonu öncelik haline getiren anlayışla hazırlanan 2017 yılı bütçesinin hayırlı olması temennisinde bulunan Koçer, gelecek yıl kamuya farklı sektörlerden 60 binin üzerinde personel alımı yapılacağını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yatırımlara ayrılan pay yüzde 30 artarak 78 milyar liraya çıktı. Sosyal güvenlik işveren prim destekleri başta olmak üzere, reel sektöre toplam 32,4 milyar lira aktarılacak. Bağ-Kur prim desteği 1,5 milyar liraya ulaşacak. İşletmelerin ödemesi gereken 22 milyarlık prim karşılanacak. Yatırım teşviklerinde 583 milyon liralık istisnalar sağlanacak. Enerji, faiz desteği gibi alanlarda işletmelere 600 milyon lira kaynak ayrıldı. İhracata teşvik paketiyle birlikte bütçeden ayrılan kaynak da 3 katına çıkarıldı. Turizm sektörüne destek için de 522 milyon lira kaynak ayrıldı. Küçük ve orta boy işletmeler için 1,1 milyar liralık destek öngörüldü.Esnafa 1,3 milyar liralık kredi faiz desteği verilecek. Tarımsal kredilerde faiz desteği yüzde 37 arttı. Çiftçiye kredi faiz desteği 2,4 milyar liraya yükseldi. Ar-Ge ve inovasyon için 5,8 milyar liralık kaynak aktarıldı. Evde bakıma destek 5,8 milyar lira, engelli ve yakınlarına kullandırılacak destek tutarı da 5,3 milyar lira olarak belirlendi. Yerel yönetimlere 58,4 milyar liralık bütçe ayrıldı. Tarım sektörüne yönelik destekler yüzde 21,5 artış göstererek, toplam 30,9 milyar lira olacak."

SAYFAMIZA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu