Öğrencilerden Şiir Kitabı

Siirt'te 48 ilkokul öğrencisi yazdıkları şiirleri sınıf öğretmenlerinin verdiği destekle kitap olarak yayınladılar.

Öğrencilerden Şiir Kitabı
07 Haziran 2019 - 16:19 - Güncelleme: 07 Haziran 2019 - 16:28

Siirt'teki Mehmetçik İlkokulu'ndaki 4. sınıf öğrencileri sınıf öğretmeni Sefa Tuaç ile birlikte eğitim öğretim yılı süresince yazmış oldukları yaklaşık 100'ün üzerindeki şiirin yer aldığı toplam 80 sayfalık şiir kitabını yayınladılar. Sınıf öğretmeni Sefa Tuaç yaptığı açıklamada, eğitim öğretim yılı süresince öğrencilerinin günlük hayat ve önemli olaylar ile ilgili yazdıkları şiirler sayesinde şairliğe ve yazarlığa ilk adımı attıklarını dile getirdi.

Öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerine her zaman yardımcı olduklarını söyleyen öğretmen Tuaç, öğrencilerinin üreten ve düşünen bir nesil olmaları, okuma ve yazma konusunda sıkıntı yaşamamaları hususunda böyle bir çalışma gerçekleştirdiklerini ifade etti. Öğrencilerinin gelecekte öğretmen ve mühendis olduklarında kendilerini ifade etme noktasında sıkıntı çekmemelerini istediğini dile getiren Tuaç, ‘okumayan yazamaz ve yazamayan okuyamaz’ gerçeğinden hareketle sınıf olarak şiir yazdıklarını ve sonunda “Veda Etmek Yok” isimli şiir kitabını çıkardıklarını söyledi. Söz konusu projeyi öğrenci velileri ile paylaştığında onların ilk düşüncelerinin çocuklarının şiir yazamayacağı şeklinde olduğunu belirten Tuaç, fakat yazılan şiirleri okuduklarında onların da çok şaşırdığını aktardı.

Öğrencilerin Duyguları

Öğrencilerden Ayşegül Yıldız şiir yazmayı başarabildiğini anlatırken, Zehra Aparı da engelliler için yazdığı bir şiir ile kitaba katkı sağladığını söyleyerek, kitabın basılmasında emek veren herkese teşekkür etti. Öğrencilerden Melek Buse Alkın ise kitabı çıkarırken zorlandıklarını söylerken, hep birlikte şiir yazmaya başlayınca özgüvenlerinin arttığını belirtti.

Bu haber 1234 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort