Üniversite öğrencilerine 15.000 TL burs açıklama İmamoğlu‘ndan geldi Üniversite öğrencilerine 15.000 TL burs açıklama İmamoğlu‘ndan geldi

Milli Eğitim Bakanlığından Türkiye genelinde ikinci sınıftan itibaren bütün öğrencileri kapsayan yaz tatili uygulaması. Bakanlığın ücretsiz uygulaması devreye giriyor. Milyonlarca öğrenci için yaz tatiline özel değerlendirme fırsatı geliyor.

 MEB, 81 ilde uygulanacak olan ücretsiz yaz okulu uygulamasını duyurdu. Bu uygulama, ilkokul 2. sınıftan itibaren tüm kademelerdeki öğrencileri kapsayacak ve 1 Temmuz Pazartesi günü başlayacak. Bu yeni eğitim programı, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında açılacak kurslar ile öğrencilere destek olacak.

Uygulamanın Kapsamı ve Başlama Tarihleri

MEB'in ücretsiz yaz okulu uygulaması, 1 Temmuz'da başlayacak ve 29 Ağustos'ta sona erecek. Bu süre zarfında, öğrencilere dört farklı alanda eğitim verilecek: Spor, Bilişim, Müzik ve Görsel Sanatlar. Öğrenciler, bu dört alandan herhangi birini seçerek yaz okulundan faydalanabilecekler.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları

Yaz okulu uygulamasına ek olarak, 2 Eylül tarihinde destekleme ve yetiştirme kursları (DYK) açılacak. Bu kurslar, ortaokul 8. sınıf, lise 11. sınıf ve 12. sınıf öğrencileri için akademik derslere yönelik olacak. Mezunlar ise halk eğitim merkezleri tarafından düzenlenecek kurslardan faydalanabilecekler.

Yaz Okulunun Süresi ve Saatleri

Yaz okulu kapsamında açılacak kurslar, haftanın beş günü saat 13.30'da başlayacak. Her bir dersten günlük en fazla iki saat planlama yapılacak ve kursların süresi dört haftadan az veya sekiz haftadan fazla olmayacak.

Yaz Okulundan Kimler Faydalanabilir?

İlkokul 2. sınıftan itibaren tüm kademelerde öğrenci olanlar, bulundukları ilçedeki okullarda eğitim görebilecekler. Kurslara kayıt olacak olan öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Sorular ve Cevaplar

Soru 1: Ücretsiz yaz okulu uygulaması hangi tarihler arasında gerçekleşecek?

  • Cevap: Ücretsiz yaz okulu uygulaması 1 Temmuz'da başlayacak ve 29 Ağustos'ta sona erecek.

Soru 2: Yaz okulunda hangi alanlarda eğitim verilecek?

  • Cevap: Yaz okulunda Spor, Bilişim, Müzik ve Görsel Sanatlar olmak üzere dört farklı alanda eğitim verilecek.

Soru 3: Destekleme ve yetiştirme kursları (DYK) ne zaman açılacak?

  • Cevap: Destekleme ve yetiştirme kursları 2 Eylül tarihinde açılacak.