Öğrenci Pasaportu 2020

Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı, 10 Şubat 2016'dan beri eğitimi devam eden ve 25 yaşından küçük olan öğrencilerden pasaport harcı alınmadığını duyurdu. Bordo pasaport, yani umumi pasaport almak isteyen 25 yaşın altındaki öğrenciler, herhangi bir neden göstermeksizin 6663 sayılı Kanunun 4. maddesine göre artık harç bedeli ödemeden pasaport alabiliyor. Uygulamadan açık öğretim öğrencileri de yararlanabiliyor.

Öğrenci Pasaportu 2020
15 Ocak 2020 - 13:43 - Güncelleme: 15 Ocak 2020 - 13:44

Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar illerimizde pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir.

Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.

Öğrenci Pasaport Harçları

2020 yılı itibarıyla pasaport harç bedeli 208.8 TL’den başlıyor. Sürelerine göre giderek artıyor. 2020yılı pasaport harç bedelleri şu şekilde :

Pasaport Süresi - Pasaport Harç - Ücreti Defter Ücreti
6 ay                     208.80 TL            133 TL
1 Yıl                    304.50 TL             133 TL
2 Yıl                    497.00 TL             133 TL
3 Yıl                    705.90 TL             133 TL
4 ve üzeri            995.00 TL             133 TL

 

Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir. Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.” ifadeleri yer aldı.

Öğrenci Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci pasaportu çıkarmak için gerekli belgeler, umumi pasaport yani bordo pasaport için talep edilen evraklarla benzer özellikler göstermektedir. Kısaca öğrenci pasaportu için belgeler şunlardır:
T.C nüfus cüzdanı aslı
2 adet biyometrik fotoğraf
Daha önceden pasaport çıkartılmışsa bu pasaportun aslı
Ödenmesi gereken tek bedel olan pasaport defter bedeli ödemesinin dekontu
Vatandaşın okuldan alabileceği resmi öğrenci belgesi Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Pasaport başvurusu yapmak için öncelikle sizden talep edilecek belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Her tür pasaport için farklı olan gerekli evrakları tamamladığınızda yaşadığınız ilde bulunan il nüfus müdürlüğünden randevu alarak başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.
Dilediğiniz saatte ve günde pasaport başvurusunda bulunmak için nüfus müdürlüğünü resmi internet sitesinde bulunan pasaport randevu sistemini kullanabilirsiniz.

 

 

 


Bu haber 5000 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum