OECD: Türkiye'deki Öğretmenlerin %20'sinin Dijital Becerisi Yetersiz

OECD tarafından yayınlanan “Dijital Beceriler 2019” raporunda Türkiye'deki öğretmenlerin bilişim ve iletişim teknolojileri kullanmada yetersiz oldukları ortaya konuldu.

OECD: Türkiye'deki Öğretmenlerin %20'sinin Dijital Becerisi Yetersiz
14 Mayıs 2019 - 10:50

OECD tarafından hazırlanarak yayınlanan “Dijital Beceriler 2019” raporunda Türkiye'deki öğretmenlerin %20'sinin bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanmada yetersiz olduğu sonucu yer aldı. Raporda ağırlıklı olarak Türkiye'deki eğitimcilerin bu teknolojileri kullanabilmek için gerekli becerileri edinmekte de zorlandıkları yer alırken, öğretmenler arasında %20'lik dilimin gelişmiş çalışma ortamlarında sorunları çözmede teknolojiyi kullanırken zorluklar yaşadığı ve düşük performans gösterdiği ifade edildi.

Ayrıca Türkiye'nin sahip olduğu düzeyin Rusya, Polonya, İsrail ve Litvanya ile aynı oranda bulunduğu belirtildi. OECD raporuna göre öğretmenlerin dijital becerilerinin gelişmiş olduğu ülkeler arasında Avustralya, Hollanda, Birleşik Krallık ve Finlandiya gösterildi. Bu ülkelerde her iki eğitimciden birinin dijital beceri konusunda yüksek performansa sahip olduğu aktarıldı.

Öğretmenlere Destek

Hükümetlerin bu konuda güncel eğitim politikalarını gözden geçirmeleri gerektiğine işaret edilen raporda, dijital dünya gelişirken birçok ülkenin bu konuda geride kalmayı sürdürdüğü ifade edildi. Raporda ayrıca, dijital becerileri kazanmaları ve eksikliklerin giderilmesi konusunda okullarda öğretmenler için destek verilmesi önerildi. Öğretmenlerin bu desteği almadığı takdirde teknolojiyi kullanarak öğrencilerin gelişmelerine yeterli katkıda bulunamayacağı vurgulandı.

Bu haber 1234 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum