O Öğretmen dernek kurdu

Türkiye'nin gündemine oturan cinsel istismar olayını ortaya çıkaran Saadet Öğretmen dernek kurdu: "Çocukken yaşadıkları olayları anlatan kadınlar da var. Böyle bir dernek gerekliydi. Hep birlikte bunu başaralım..." Saadet Özkan, Suriyeli çocuklara da ulaşacaklarını söyledi.

12 Temmuz 2017 - 11:32 - Güncelleme: 12 Temmuz 2017 - 12:29

İzmir’in Menderes ilçesindeki bir okulda yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrenciye cinsel istismar olayını ortaya çıkartan Saadet öğretmen Mersin’de,  ‘Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’ (UCİM) açtı. Saadet Öğretmen ABD’den aldığı, ‘Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’nün yanı sıra toplumun farklı kesimlerinden destek gelmeye devam ediyor.

Saadet Özkan açtıkları derneğin kuruluş amacını şöyle açıklıyor, “Beni arayarak çocukken bu gibi durumları yaşayan kadın mağdurlar da var. Bizler hem çocuklara, öğrencilere hem de kadınlara destek olmak için UCİM’i kurduk.”

‘HEDEFİMİZ ÇOCUKLARI KORUYUP KOLLAMAK’

Özkan, UCİM’in kuruluş amaçlarının arasında, bireyin doğumundan ve büyüme dönemine kadar bireyin sağlıklı yetişmesine öncelik verdiklerini anlatıyor. Saadet Özkan, bu süreçte kendisine başvuruda bulunan, çocukken yaşadıkları süreçleri anlatan birçok kadın olduğunu söyleyerek böyle bir dernek açmanın gerekli olduğunu belirtiyor: “Sorunumuz sadece cinsel istismar değil, fiziksel, duygusal gibi birçok istismar türü var. Çocuklara hukuki ve psikolojik destek olmak zorundayız. Bu mağdurların rehabilitasyonlarını da gerçekleştirmek zorundayız. Hedefimiz, çocukları her türlü tehlikeden koruyup ve kollamak. Bunun yanında da korucu önlemler alıp bu durumu yaşayan öğrencilere ya da çocuklara destek olmak istiyoruz. Koruyucu önlemler alırken de rehber öğretmenler, öğretmenler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, üniversiteler ve akademisyenlerden yardım alarak çok kapsamlı bir çalışmayı içine alacak.”
DUVAR.com.tr

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
81 ilden öğretmenler Konya'da toplandı
81 ilden öğretmenler Konya'da toplandı
Genç öğretmen derste kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti
Genç öğretmen derste kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti