O Fakülte öğretmenlere o şartı kaldırdı

Milli Eğitim Bakanlığı, Güzel Sanatlar Eğitim Yönetmeliği'ni yürürlükten kaldırdı. Artık öğretmenler yetenek sınavına alınmayacak.

11 Mayıs 2017 - 21:32 - Güncelleme: 11 Mayıs 2017 - 21:41

Güzel sanatlar fakültesine kabulde ögrenciler için LYS'ye girme zorunluluğu getirilmesinin ardından, öğretmen alımlarında da yeteneksınavı ortadan kaldırıldı.

Eğitim Bakanlığı'nın yürürlükten kaldırdığı Eğitim Yönetmeliği'ne göre, Güzel Sanatlar Fakültesi'ne alınacak öğretmenler yetenek sınavına tabi tutulmayacak, alan fark etmeksizin tüm öğretmenler idareci olabilecek.

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, konu hakkında “Amaç sanatı yok sayıp yandaş yöneticiler ve kendilerine biat eden öğretmenler atamak” yorumunu yaptı. Balık şunları söyledi: ”

Güzel Sanatlar Fakültelerine giren öğretmenler geçmişte resim, piyano gibi alanında bir bölümün yetenek sınavından geçerek atanıyordu ve bu olmazsa olmaz kural idi.

Bu şekilde her kesimden, siyasi görüş vs ayırt etmeksizin yetenekli öğretmenler güzel sanatlarda özgün bir şekilde öğretmenlik yapabiliyordu. Ancak yönetmeliğin kaldırılması ile ‘yetenek' kriteri kalkarak, biat eden öğretmen ataması yapılacak.

Amaç, sanatı yok sayıp yandaş yöneticiler ve yandaş ve kendilerine biat eden öğretmenler atamak. Sanatı iyice yozlaştırmak için yapıyorlar. Eskiden güzel sanatlar fakültelerinde, Edebiyat, Müzik, Spor gibi sanata dair branşlarda öğretmenler idareci olabiliyordu ancak bu yönetmeliğin kalkması ile her alandan öğretmen, güzel sanatlara yönetici olabilecek.”


Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 kişi öğretmeni darptan gözaltına alındı
6 kişi öğretmeni darptan gözaltına alındı
MEB'den okul müdürlerine sert uyarı
MEB'den okul müdürlerine sert uyarı