O dersten 2 sınav yapılacak

MEB, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan TÜRK imzasıyla yayımladığı 14.11.2016 tarih ve 12799912 sayılı yazısında; " Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarının iş ve işlemleri ilgi (a) Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yürütülmektedir.

21 Kasım 2016 - 09:12

Yönetmelikte 28/10/2016 tarihli ve 29871 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliklerden 'yazılı ve uygulamalı sınavlar' başlıklı 45 inci maddenin birinci fıkrasının (h) bendinde "Dil ve Anlatımile yabancı dil derslerinin sınavları dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılır.

" hükmünün uygulamasına yönelik "Dil ve Anlatım" dersinin değerlendirmesinde yaşanan tereddütlere ilişkin olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.   İlgi (b) Kurul Kararları gereği, ortaöğretim kurumlarında okutulmakta olan "Dil ve Anlatım" dersi ile "Türk Edebiyatı" dersi birleştirilerek "Türk Dili ve Edebiyatı dersi olarak 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren 9 uncu sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak okutulmaya başlanmıştır.

Bu nedenle ilgi (a) Yönetmeliğin değişik 45/1-(h) maddesinin "Dil ve Anlatım" ile ilgi (b) Kurul Kararıyla uygulamaya konulan "Türk Dili Edebiyatı" dersini kapsayacağından bu ders için de yazılı ve uygulamalı olmak üzere en az iki sınav yapılması esastır.

  Ayrıca , aynı maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde geçen "...en az iki yazılı sınav..." ifadesinden programın özelliğine göre yazılı veuygulamalı dersler için yazılı ve uygulamalı olmak üzere en az iki sınavın yapılması gerektiği anlaşılmalıdır.

Sınavların nasıl yapılacağı ve öğrenci başarısının nasıl ölçüleceğine ilişkin hususlar ise "Zümre Öğretmenler Kurulu"nda belirlenerek karar altına alınacaktır. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti