Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için korkutan açıklama

FETÖ gerekçesi ile yaklaşık 200 bin kamu çalışanı mesleğinden ihraç edildi. Haksız yere ihraç edildiğini düşünen akademisyenler 60 gündür açlık grevinde. Açlık grevine giren akademisyenlerin anneleri CHPli vekillerle görüştüler .Açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça açlık grevlerinde 62.güne girdiler. Açlık grevinde olan eğitimcilerin anneleri ise bugün CHP grubuna katılarak CHP’li yetkililerle görüştüler. Anneler yaptıkları açıklamalarda OHAL inceleme komisyonu ne zaman kurulacak sorusunu gündeme taşıdı.

10 Mayıs 2017 - 12:05

‘OHAL inceleme komisyonu ne zaman kurulacak, çocuklarımız ölsün mü?’

FETÖ soruşturmaları kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle meslekten ihraç edilen bir grup akademisyen ve açlık grevi yapan iki eğitimcinin annesi bugün CHP grubuna katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen ihraç edilmiş akademisyenler ve anneler çok sayıda milletvekili ile konuşarak durumlarını anlatmaya çalıştılar. Açlık grevinde olan öğretmen ve akademisyenin anneleri ise çocuklarının ölmemesi için yardım istedi.

AÇLIK GREVİNDE 62.GÜN

Sınıf öğretmeni Semih Özakça ile akademisyen Nuriye Gülmen KHK ile meslekten ihraç edildi. 2 aydır açlık grevi yapan Gülmen ve Özakça için kritik bir noktaya gelindiği belirti. 62.günlerinde olan ihraç edilen eğitimciler için anneleri siyasilerden yardım istiyor. 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen MEB personeli Semih Özakça ve 679 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen Selçuk Üniversitesi araştırma görevlisi Nuriye Gülmen başlattıkları açlık grevi ile seslerini duyurmaya ve suçsuz olduklarını belirterek görevlerine dönmeyi amaçlıyorlar.

İhraç edilen akademisyenin yaklaşık 2 aylık açlık grevi süresince 59 kilodan 50 kiloya, sınıf öğretmeninin ise 86 kilodan 69 kiloya düştüğü belirtildi. Grev süresince sadece şeker ve tuzlu su tüketen Gülmen ve Özakça için sağlık durumlarının çok kritik bir düzeye geldiğini belirten aile yakınları, çaldıkları her kapıdan boş döndüklerini herkesin OHAL inceleme komisyonu kurulmasını beklemeleri gerektiğini söylediklerini açıkladılar.

Açlık grevinde olan ihraç edilmiş akademisyen Nuriye Gülmen’in fenalaştığı ve evine götürüldüğü bilgisi gelirken, bugün aileleri de siyasilerle görüşmek için meclisteydi.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU

Gülmen’in annesi Cemile Gülmen ile Özakça’nın annesi Sultan Özakça CHP grubuna katıldılar ve grupta alkışlarla karşılandılar. İhraç edilen ve açlık grevinde olan sınıf öğretmeni Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça ihraçlar hakkında görüşmek için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve birçok siyasi yetkili ile görüşmek istediklerini randevular talep ettiklerini lakin hiçbiri ile görüşemediklerini açıkladı.

Siyasilerle görüşme çabaları arasında muhatap olarak karşılarına çıkan herkesin OHAL inceleme komisyonu kurulacak, OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapacaksınız dediklerini belirten Özakça, OHAL inceleme komisyonu ne zaman kurulacak, çocuklarımız ölsün mü ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: MECLİS GÜNDEMİNE GETİRECEĞİZ

İhraç edilen eğitimcilerin anneleri ile görüşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu meslekten ihraç edilenlerin ihraç gerekçelerinin olmadığını belirterek ihraçlara tepki gösterdiklerini yineledi. Bu yapılanların kabul edilemez olduğunu ifade eden CHP Genel Başkanı bu günler elbette geçecektir dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapılan bu görüşmelerden sonra Veli Ağbaba başkanlığında milletvekillerinden oluşan bir heyet görevlendirdiği bu konuda Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den randevu talebinde bulunulacağı ifade edildi. Yaşanan açlık grevi ile birlikte ihraçların tekrar meclis gündemine getirileceği açıklandı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça oturma eyleminde 182, açlık grevinde ise 63. günü doldurdu. İşlerini geri alan kadar iyi olmayacaklarını ifade eden iki akademisyen hakkında konuşan Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, "Müdahale edilmezse 1 hafta içinde 2’sini de kaybedebiliriz" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça’nın Ankara Yüksel Caddesi’nde başlattıkları oturma eylemi 182, açlık grevi de 63. günü doldurdu.

Özakça 17, Gülmen 9 kilo verdi. Şekerli ve tuzlu su içen, B1 vitamini takviyesi alan 2 eğitmenin sağlık durumu kritik seviyede. 

Önceki gün rahatsızlanan Gülmen, hastaneye gitmeyi reddetti, greve evinde devam ediyor. Grevini Yüksel Caddesi’nde sürdüren Özakça, Habertürk’e “İşimi ve öğrencilerimi özledim. İşimizi geri alana kadar iyi olamayacağız” dedi.Gülmen ile birlikte direnen Öğretmen Semih Özakça’nın baş ağrısı, mide yanması halsizlik, çabuk yorulma, nabız ve tansiyon düşüklüğü şikâyetleri varken akademisyen Nuriye Gülmen, kas ağrısı, midede yanma, yürümede zorluk, halsizlik, nabız ve tansiyon düşüklüğü sıkıntıları çekiyor.

Açlık grevinin 61. gününde fenalaşan Nuriye Gülmen, tıbbi müdahaleyi kabul etmedi. Destek ve dayanışmayla iyi hissettiğini açıklayan Gülmen, “Direniş sürüyor, haklarımızı kazanana kadar da devam edecek. Destek ve dayanışma için çok teşekkür ederiz. Bundan sonra da haklarımızı hep beraber kazanacağız. Herkesi Yüksel Caddesi’ne İnsan Hakları Anıtı önüne bekliyoruz. Sizleri çok seviyoruz sizin de bizleri çok sevdiğinizi biliyoruz” dedi. Semih Özakça da “Zaman ilerledikçe kritik bir sürece bunun bir kritik aşaması da vehametini gösterecektir ancak bu hepimizin direnişi” açıklaması yaparak direnişi sürdürdükleri Yüksel Caddesi’ne çağrı yaptı.

KORKUTAN AÇIKLAMA

Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, eğitimcilerin grevde kritik aşamaya geldiklerini belirterek, “Müdahale edilmezse 1 hafta içinde 2’sini de kaybedebiliriz” dedi.
 Açlık grevindeki hayvanseverler hastaneye kaldırıldı

SEZEN AKSU’DAN ÇAĞRI

Sanatçı Sezen Aksu, Gülmen ve Özakça’nın açlık grevlerinin 60’ıncı gününde “Hayatlarından vazgeçiyorlar. Hiçbir fikrî ayrılığın ve fikirsel mücadelenin bedeli hayat olamaz. Gözümüzün önünde eriyip giderlerse, bu günahtan hangimiz azade kalabiliriz? Bu ülkenin yönetimine talip olmuş ve görevlendirilmiş bütün yetki sahiplerinden rica ediyorum: Lütfen seslerine kulak veriniz” 

dedi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili CHP’li Şenal Sarıhan, komisyona dilekçe verdi. HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’e mektup göndererek, 2 eğitmenin sağlık durumlarının kritik aşamada olduğunu belirterek, Türk makamlarıyla iletişim kurarak müdahale etmelerini istedi. (Habertürk)

MENDERES SAMANCILAR DA ÇAĞRIDA BULUNDU

Tiyatro ve sinema oyuncusu Menderes Samancılar, açlık grevini sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için çağrıda bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden bir video paylaşan Menderes Samancılar, "Bu halkın oylarıyla iktidara gelmiş ve tarafsızlık yemini etmiş hükümet yetkililerine sesleniyorum ve rica ediyorum, amacı sadece çağdaş bir Türkiye için aydınlık çocuklar yetiştirmek olan akademisyen Gülmen ve öğretmen Özakça 62 gündür açlık grevindeler, lütfen onların sesine kulak veriniz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmen dedektif gibi iz sürdü, korkunç vahşeti ortaya çıkardı
Öğretmen dedektif gibi iz sürdü, korkunç vahşeti ortaya...
Son Dakika... İşçileri Taşıyan Midibüs TIR'a Çarptı, Çok Sayıda Yaralı Var
Son Dakika... İşçileri Taşıyan Midibüs TIR'a Çarptı, Çok...