Numan Kurtulmuş'tan Memurların İzinleri İle İlgili Açıklama

Darbe girişiminin ardından OHAL kararı alınmış ve tüm kamu çalışanı, memurların izinleri iptal edilmiş, izinde olanlar geri çağrılmış, onbinlerce memur tatilini iptal etmek zorunda kalmıştı. Memurlar izinlerin ne zaman açılacağı sorusunun cevabını merak edip yakında yasağın kallacağını düşünürken Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklama yaptı 

Numan Kurtulmuş'tan Memurların İzinleri İle İlgili Açıklama
07 Ağustos 2016 - 12:43

Darbe girişiminin ardından OHAL kararı alınmış ve tüm kamu çalışanı, memurların izinleri iptal edilmiş, izinde olanlar geri çağrılmış, onbinlerce memur tatilini iptal etmek zorunda kalmıştı. Memurlar izinlerin ne zaman açılacağı sorusunun cevabını merak edip yakında yasağın kallacağını düşünürken Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. 
Başbakan Yardımcısı Numan kurtulmuş, O tedbiren yapılmış bir şey. Biz de vatandaşlarımızın mağdur olmamasını isteriz ama bir tarih vermek doğru değil. Gerek kalmadığında açıklamayı yapacağız.
CNNTürk canlı yayınında Hakan Çelik'in konuğu olan Numan Kurtulmuş'un sözlerinin satır başları şöyle:

-İki alanda algı operasyonu yapmaya çalışacaklar: Birincisi ekonomi kötüye gidiyor söylemi. İkinci alan ise insan hakları ihlalleri konusunda bir algı oluşturmaya çalışacaklar. Her iki alanda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

-Ortadoğu'nun en güçlü ordularından biri denilen Irak'ın parçalanma süresi 20 ay oldu. Bu milleti işgal etmek kolay değil.

-Bu FETÖ'cü örgütün amacı Türkiye'yi iç savaşa sokup işgale hazır hale getirmekti.

-Siyaset parçalansın istediler ama tam tersine siyaset derlenip toparlandı. Bugünkü mitingin önemi de bu. Bunlar neyi planladıysa tam tersi oldu.

-Şu 3 haftada oluşan ruhu 30 yılda oluşturmak mümkün değildi. Siyaset dili değişecek. Siyaset dili kavga ve düşmanlık üzerine değil karşılıklı müzakere diline dönüşecek.

DARBE YAPMASI MÜMKÜN OLMAYACAK

-Türk Silahlı Kuvvetleri, emir komuta zinciri içerisinde bundan sonra sadece vatan savunmasıyla ilgilenecektir. Yani bir daha Türk Silahlı Kuvvetlerinin içerisinde, birilerinin çıkıp 'ben uçağı uçurayım, helikopteri uçurayım, şunu yapayım, bunu yapayım' diye kısa vadede bir tehdit oluşturmayacağı, uzun vadede de yaptığımız, yapmaya başladığımız yapısal dönüşümlerle birlikte darbe üreten sistemi, darbe üreten sistemin zemini olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini kullanan bu yapının artık var olmayacağını, artık Türk Silahlı Kuvvetlerinin de bir yeniden yapılanma sürecine girerek modernizasyon aşamasından geçeceğini görüyoruz. Böylece Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek vazifesi, vatan savunması. Milletin birliğini, beraberliğini, sınırlarımızı dış tehlikelere karşı, Türkiye'yi koruyacak ama iç siyasetin bir parçası olarak asla kullanılmayacak. Milli iradeyi baskı altına alan bir silahlı unsur olarak asla kullanılmayacak. Ne emir komuta zinciri içerisinde bu olacak ne de işte böyle FETÖ'cü eşkıyalar gibi ordunun içinden çıkan birtakım çete mensuplarının bir darbe yapması asla mümkün olmayacak.

VATANDAŞLARIMIZ RAHAT OLSUN

-Vatandaşlarımız rahat olsun. Sadece bugün için değil, inşallah bundan sonraki bu yeniden yapılanmanın sağlanmasıyla birlikte taşlar yerli yerine oturacak. Herkes işine bakacak. Asker işine bakacak, polis işine bakacak, sivil bürokratlar işine bakacak, siyaset işine bakacak. Kimse siyasetin işine karışmayacağı gibi siyaset, yani milletin iradesini temsil eden parlamento, her şeyin üstünde olacak ve parlamento milli iradenin tıkır tıkır işlemesinin teminatı haline gelecek. O bakımdan milletimiz rahat olsun, bir daha bu adamlar kolay kolay yakın dönemde böyle ellerine bu silahları, uçakları alamazlar, bu iş bitmiştir. Türkiye'de böyle sabah kalkanın ya da gece vakti 'hadi darbe yapalım' diye bir araya gelen 3-5 çete mensubunun darbe yapacak bir ülke olmadığını Türkiye ispat etmiştir. Burada da bu işi ispat eden milletin kendisidir, maşeri vicdandır."

FETÖ İNSANLARI NASIL ETKİSİ ALTINA ALABİLİYOR

-Siz bir takım insanlara devletin bazı kadrolarını kapattığınız FETÖ tipi yapılar ortaya çıkıyor. Siz bunu kapatırsanız, siz paralele yapılanmanın önün açmış oluyorsunuz. Bundan sonra bundan ders alarak devleti şeffaf hale getirmemiz lazım. Üç tane kriterimiz var: Ehliyet, liyakat ve vatandaşa sadakat.

MEMUR İZİNLERİ

-O tedbiren yapılmış bir şey. Biz de vatandaşlarımızın mağdur olmamasını isteriz ama bir tarih vermek doğru değil. Gerek kalmadığında açıklamayı yapacağız.

SİYASETTE FETÖ...

-Artık kaygı kuşku değil çok şükür tasfiye ediliyor bu hareket. Bu kadar keskin bir darbe girişimine girişen bir grubun siyasi bağlantılarının olmaması düşünülemez.Geçmişten bu yana siyasete uzak gibi görünüp siyasetin göbeğinde oldular.Her partinden bu grubun üyeleri olduğu, bilinenler var belki bilinmeyenleri de var.Devleti ele geçirmek için harekete geçen ve 40 sene hazırlanan bir hareketin siyaset ayağının olmaması da düşünülemez. Mutlaka siyaset ayağı da vardır ve bunun da ortaya çıkarılması gerekir.

-Çeşitli isimler hakkındaki suç duyurularının hatırlatılması üzerin Kurtulmuş, "Ben isimler ile ilgili konuşmuyorum. Genel prensibi söylüyorum. Bu grubun iktidardan istifade ettikleri açık mıdır açıktır. İktidardan bu kadar yoğun istifade edenlerin iktidar partisi içinde dostlarının arkadaşlarının olamaması muhaldir. Hiç kimseyi kast ederek söylemiyorum" dedi.

İDAM TARTIŞMASI

-Nereye gitsek vatandaşlarımız idam cezasını istiyor. Ama bir feraset de sergiliyor. "Bu devletimizi zora sokacaksa siz Türkiye için hayırlısı neyse onu yapın" diyor.Bu konu resmi olarak konuşulan bir konu değildir. Bu konu toplumsal bir talep olarak gelirse siyaset buna seyirci kalmaz.

Kuleli askeri lise öğrencilerini kullanacak kadar şerefsiz adamlar bu darbeciler.

ASKERLİK SÜRESİ KISALIR MI?

O belki ileride olacak bir şey.

ABD FETULLAH GÜLEN'İ İADE ETMEZSE NE OLUR?

İlişkilerimiz çok kötüleşir.

Türkiye genelinde açığa alınan, gözaltına alınan ve tutuklanan kamu görevlileri (il il)

 

Türkiye genelinde açığa alınan, gözaltına alınan ve tutuklanan kamu görevlileri (il il). 15 Temmuz 2016 asker içerisindeki FETÖ oluşumu tarafından yapılan darbe girişiminin ardından MİT, Gölbaşı Harekat, Emniyet ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bombalanmış çok sayıda şehit verilmişti.

Darbe girişiminin ardından darbecileri ve destekçilerini kamudan ayıklamak amacı ile alınan OHAL kararı sonrasında kamuda çalışan çok onbinlerce öğretmen, polis, akademisyen, asker, hakim, savcı vb. kamu göreclisi tedbir amacı ile açığa alınırken bir kısmı da gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında tutuklananlar da var.

Türkiye genelinde açığa alınan, gözaltına alınan ve tutuklanan kamu görevlileri illere göre şöyle;

Kolluk güçleri, darbe gecesinden bu yana olaya bulaşan kamu görevlileri ile ilgili gözaltı ve tutuklama kararı veriyor.
Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 6 öğretmen tutuklandı
Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında, açığa alınan 6 öğretmen tutuklandı.
Alınan bilgiye göre, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmada açığa alınan, Aktif Eğitim-Sen üyesi 6 öğretmen, gözaltına alındı.
Emniyetteki işlemlerini ardından, adli makamlara sevk edilen 6 öğretmen tutuklandı.
Denizli'de şu ana kadar bin 170 kişi açığa alındı
Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, bin 170 kişinin açığa alındığını belirterek, "Açığa alındıktan sonra gözaltına alınan 560 kişi var, tutuklanan personel sayısı da emniyet mensubu dahil 112." dedi.

Altıparmak, Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Varol ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, kentteki soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Yönetici, imam, organizatör, himmet toplayanların da aralarında yer aldığı FETÖ mensubu kişilerin bürokrasi, üniversite ve iş dünyasından temizlenerek, adli makamlara intikal ettirildiğini vurgulayan Altıparmak, şu bilgileri verdi:

"Görevlerinden alınmaları için de bakanlıklarına yazıyoruz. Şu anda Pamukkale Üniversitesi'nde 126 kişiye bu manada işlem yapılmış. Bunlardan 65'i akademik personel, 59'u diğer personel, 2 tane de yönetici var. Bunlardan ifadesi alınıp bırakılanlar, gözaltına alınanlar, mahkemece tutuklananlar var. İş dünyasından bir kısmı tutuklu, bir kısmı gözaltında olanlar var. Denizli'de bin 170 kişi açığa alındı, açığa alındıktan sonra gözaltına alınan 560 kişi var, tutuklanan personel sayısı emniyet mensubu dahil 112. Doğrudan görevden alınanlar 7 kişi. 10 firari var."

Gözaltındaki iş adamlarının mahkemeye çıkacağına işaret eden Ahmet Altıparmak, "İçlerinde tepe yöneticisi olanlar var. Himmeti bizzat idare edenler var. Sadece bunlar değil, bunların dışında olanları da biliyoruz. Bunların bir kısmı yurt dışına kaçmış durumda. Bunlarla ilgili işlemler hızla devam ediyor." dedi.

Soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü kaydeden Vali Altıparmak, "Örgütün içinde olanların yanında masumlar da bu işe karışmasın diye sahte ihbar durumlarını da dikkate alıyor, başsavcılığımız ve güvenlik güçlerimizle birlikte iyi bir koordinasyonla çalışmaları yürütüyoruz." diye konuştu.

Bursa'da okul yöneticilerinin bulunduğu gözaltına alınan 8 kişi tutuklandı
Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve aralarında iş adamları ve okul yöneticilerinin de bulunduğu 8 kişi tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, aralarında bir mobilya firması sahibinin de bulunduğu iş adamı ve okul yöneticisi 8 kişiyi gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından, İnegöl Adliyesi'ne sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Bolu'da, 6 cezaevi personelinden biri tutuklandı
Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen infaz koruma memuru 6 kişiden biri tutuklandı
Alınan bilgiye göre, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında Bolu Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan F ve T Tipi Cezaevinde görev yapan 5 infaz koruma memuru ve 1 cezaevinde görev yapan öğretmen, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler, savcılık ifadesinin ardından tutuklanma talebi ile nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Şüphelilerden 5'i adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, bir infaz koruma memuru tutuklandı.


Gülen'in, DSİ'de çalışan akrabaları tutuklandı
ESKİŞEHİR Emniyet Müdürlüğü ekiplerin düzenlediği operasyonda Fethullah Gülen'in kuzenin oğlu Nurettin Sait Avcı yakalandı. Avcı ile birlikte Zaman Gazetesi'nin eski muhabiri Mehmet Kuru'nun da aralarında bulunduğu 3 kişi tutuklandı.
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri 'Fethullahçı Terör Örgütü'ne yönelik operasyon düzenledi.

Operasyonda Fethullah Gülen'in halasının oğlu Kazım Avcı'nın oğlu olan ve Eskişehir'de DSİ'de bilgisayar işletmeni Nurettin Sait Avcı, üst düzey FETÖ örgüt yetkilisi olduğu öne sürülen DSİ çalışanı Necdet Aydın ile Zaman Gazetesi eski muhabiri Mehmet Kuru'yu yakaladı. Gözaltına alınandan Mehmet Kuru'nun evinde 1 dolar ile örgütsel doküman çıktığı belirtildi.

3'Ü DE TUTUKLANDI

Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan sorgun ardından adliyeye sevk edilen Nurettin Sait Avcı, Necdet Aydın ile Mehmet Kuru çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Eskişehir H Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

11 EMNİYET MENSUBU DA TUTUKLANDI

Eskişehir'de darbe girişimi ardından başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 34 emniyet mensubundan 2 şube müdürü ile 1 emniyet amirinin de aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklandı, diğer şüpheliler adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.


Karabük ve Balıkesir'de 3 memur tutuklandı
Darbe girişimine ilişkin soruşturmalar kapsamında Karabük ve Balıkesir'de ikişer kişi tutuklandı
Karabük ve Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında ikişer kişi tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Karabük Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli Hamdi Kara ve Kocaeli merkezli bir derneğin üyesi Serkan Çalık gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen bu kişiler tutuklandı.

- Balıkesir

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde ise Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinden öğretim görevlisi N.A. ile şube müdürü K.K, gözaltına alınmalarının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bandırma'da ayrıca, daha önce kapatılan FETÖ'ye ait dershaneden delil kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla M.M. ve M.U. gözaltına alındı.
Sakarya'da 24 profesör ve doçent tutuklandı
Sakarya'da yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 30 kişiden, 4'ü profesör 24 akademisyen ile bir uzman çavuş tutuklandı
Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 30 şüpheliden 25'i tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ile Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince "anayasanın ihlali", "FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma", "yasama organını engellemeye çalışma", "hükümete karşı isyan" ve "Türkiye Cumhuriyeti'ne silahlı isyan" suçlarından gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 27 akademisyen, iki asker ve bir sivilin savcılık sorguları tamamlandı.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan profesörler Bahri Ermiş, İbrahim Özbek, Mustafa Demir ve Rana Kutanis, doçentler Erdoğan Şentürk, Murat Çakıroğlu, Ahmet Turan Özcerit, Muhammet Cerit, Ramazan Kayıkçı, İhsan Hakkı Çiftçi, Vedat Arı, Halil İbrahim Eskikurt ve Orhan Veli Özkan, yardımcı doçentler Yüksel Korkmaz, Mehmet Gündüz, Okan Koç, Murat Kapsız, Ahmet Selçuk Dizkırıcı, Gürsel Düzenli, Mesut Durat ve Gönül Gürol, Dr. İzzet Lofça, Dr. Muharrem Aktaş, öğretim görevlisi Hüseyin Gelberi ile Uzman Çavuş Eren Özden tutuklandı.

Haklarında adli kontrol kararı verilen profesör M.K, yardımcı doçent Ü.İ. ve Dr. B.Ç. ile Yüzbaşı İ.Ş. ve U.Ö. ise yurt dışına çıkış yasağı konularak salıverildi.

U.Ö'nün, darbe girişiminin yaşandığı gece 156 Jandarma İhbar Hattı'nı arayarak camilerden okunan sela ve yapılan anonsları şikayet ettiği ve kesilmesini istediği iddia edilmişti.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 15 Temmuz darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ile Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince "anayasanın ihlali", "FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma", "yasama organını engellemeye çalışma", "hükümete karşı isyan" ve "Türkiye Cumhuriyeti'ne silahlı isyan" suçlarından 27 akademisyen, iki asker ve bir sivil gözaltına alınmıştı.


Çankırı'da 6 akademisyen tutuklandı
Soruşturma kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesinden gözaltına alınan 6'sı öğretim üyesi 9 şüpheli tutuklandı
Çankırı'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6'sı öğretim üyesi 9 kişi tutuklandı.

Çankırı Karatekin Üniversitesinden eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz, eski İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akça, Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çakır, eski Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş'ın Özel Kalem Müdürü Kenan Akarslan, Kızılırmak Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ahmet Öz, Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kasım Akmaz ile Personel Şube Müdürü Savaş Başkara, İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Mehmet Kara ve idari personel Recep Şenel, savcılıktaki sorgularının ardından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.
Mahkeme tarafından tutuklanan 9 şüpheli, cezaevine gönderildi.


Ordu'da, 17 doktor ve öğretmen tutuklandı
Ordu'da aralarında doktor, iş adamı ve öğretmenlerin bulunduğu 17 kişi tutuklandı
Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında aralarında doktor, iş adamı ve öğretmenlerin bulunduğu 17 kişi tutuklandı.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 30 Temmuz'da gözaltına alınan 17 kişi, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Aralarında doktor, iş adamı ve öğretmenlerin bulunduğu şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece "terör örgütüne üye olmak, terör örgütüne finans sağlamak ve belgede sahtecilik" suçlamasıyla tutuklanarak Efirli Cezaevine gönderildi.

Öte yandan tutuklanan zanlıların arasında kentte tanınan iş adamları da olduğu öğrenildi.
Hakkari Valisinin özel kalem müdürü tutuklandı
Hakkari'de FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili soruşturmada gözaltına alınan, aralarında valilik özel kalem müdürünün de bulunduğu 11 polis tutuklandı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturmada gözaltına alınan 11 polis tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan İl Emniyet Müdürlüğünde görevli aralarında valilik özel kalem müdürü olan başkomiserin de bulunduğu 11 polis, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılık sorgusu sonrasında mahkemeye çıkarılan şüpheliler, "terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklandı.


Antalya'da, 18 öğretmen tutuklandı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Antalya'da 18 öğretmen tutuklandı.
Sütçü İmam Üniversitesinde, 26 personele FETÖ gözaltısı
KSÜ'de yapılan operasyonda aralarında Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başmüdürü Dilekoğlu'nun da bulunduğu 26 kişi gözaltına alındı
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) aralarında Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başmüdürü Halil Dilekoğlu ile akademisyenlerin de bulunduğu 26 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, KSÜ'de açığa alınan 26 kişinin evlerinde arama yaptı.

Ekipler, aramanın ardından, aralarında Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine Müdürü Halil Dilekoğlu'yla akademisyenlerin de bulunduğu 26 kişiyi gözaltına aldı.

Zanlılar, sağlık kontrolünün ardından, işlemleri yapılmak üzere emniyete götürüldü.


Iğdır'da 36 polisten 22'si tutuklandı
Iğdır'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 36 polisten 22'si tutuklandı.
Alınan bilgiye göre, FETÖ'ye yönelik soruşturma çerçevesinde, Iğdır İl Emniyet Müdürülüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan 71 polisten 36'sı, emniyetteki işlemlerinin ardından polislerce Iğdır Adliyesine götürüldü.

Cumhuriyet savcılığında ifadeleri alınan polislerden, aralarında 3 üçüncü sınıf emniyet müdürü, 2 dördüncü sınıf emniyet müdürü, 2 emniyet amiri ve 4 komiserin bulunduğu 22 polis, sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Diğer 14 polis ise mahkemece adli kontrol kararıyla salıverildi.

Tutuklananlar arasında, FETÖ'nün darbe girişiminin başarılı olması halinde "Iğdır Sıkıyönetim Komutanı" olarak görev yapması planlanan ve tutuklu bulunan Iğdır 5. Hudut ve Garnizon Komutanı Kurmay Albay Ekrem Küçükberber'in kardeşi olan polis memuru Mükremin Küçükberber'in de bulunduğu öğrenildi.

Soruşturma çerçevesinde dün adliyeye sevk edilen 35 polisten 21'i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmış, 14'ü ise adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı.
Melikşah Üniversitesi'ne operasyon: 100 gözaltı kararı
Kapatılarak ERÜ'ye bağlanan Melikşah Üniversitesi'ne yönelik operasyonda aralarında akademisyenler ve üniversite yöneticilerinin de bulunduğu 100 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı
Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında kapatılarak, Erciyes Üniversitesine bağlanan Melikşah Üniversitesi'ndeki operasyonda, aralarında akademisyen ve üniversite yöneticilerinin de bulunduğu 100 kişiden, 63'ü yakalandı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ/PDY soruşturması çerçevesinde, örgüte yakın Burç Eğitim Vakfı'na bağlı eğitim verirken kapatılarak, Erciyes Üniversitesi'ne bağlanan Melikşah Üniversitesi'ne yönelik operasyonda, 100 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bu kişilerin adreslerine düzenledikleri operasyonda, aralarında akademisyen ve üniversite yöneticilerinin de bulunduğu 19'u kadın, 63 şüpheliyi gözaltına aldı.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, emniyete götürüldü.

Geçen yıl 27 vatandaşın, arazilerinin Melikşah Üniversitesince baskı ve tehditle alındığı yönündeki şikayeti üzerine, "Nitelikli ve örgütlü yağma" suçlamasıyla başlatılan operasyon kapsamında, o dönem Boydak Holding CEO'su ve Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olan Memduh Boydak'ın da aralarında bulunduğu 30 kişi hakkında "Örgütlü olarak nitelikle yağma ve suça teşebbüs" suçlarından dava açılmıştı.

Üniversitenin bağlı bulunduğu Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'nın yönetim organlarına "FETÖ/PDY'ye finans desteği sağlama" suçlamasıyla kayyum atanmış, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ise Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname ile Melikşah Üniversitesi kapatılmıştı.
Kayseri'de haklarında işlem yapılan 149 kişi tutuklandı
Kayseri'de soruşturma kapsamında haklarında işlem yapılan 403 kişiden 149'u tutuklandı
Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında, haklarında işlem yapılan 403 şüpheliden 149'u tutuklandı.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalarda 403 şüpheli hakkında işlem yaptı. Aralarında asker, polis, hakim, savcı ve iş adamlarının bulunduğu bu kişilerden 149'u tutuklandı, 42'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aralarında Anadolu Hukuk Derneği (AHUDER) yöneticisi avukatlar ile Kayseri Adliyesi'ndeki zabıt katipliği sınavlarında usulsüzlük yaptıkları öne sürülen Kayseri Üniversite Mezunları Derneği (KÜMDER) yöneticilerinin de bulunduğu 212 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Haklarında yakalama kararı bulunan 37 kişiyi arama çalışması da devam ediyor.


Dicle Üniversitesinde 91 kişi açığa alındı
Dicle Üniversitesinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 91 kişi açığa alındı.
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Dicle Üniversitesinde 91 kişi açığa alındı.

Alınan bilgiye göre, 667, 668 ve 669 sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri gereğince Dicle Üniversitesinde silahlı terör örgütü FETÖ ile bağlantıları olduğu gerekçesiyle aralarında akademisyen ve personelin bulunduğu 91 kişi açığa alındı.

Açığa alınanların bir kısmının idari kadro görevlileri olduğu, büyük bir kısmının ise akademisyenlerden oluştuğu öğrenildi.

Açığa alınanlara ilişkin iddiaların incelenip değerlendirilmesi için rektörlük bünyesinde komisyon oluşturuldu.

Daha önce Dicle Üniversitesinde Rektör Ayşegül Jale Saraç ve yardımcıları dahil 61 akademisyen ve personel açığa alınmıştı.(memurlar.net)

 

 


Bu haber 6747 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum