Numan Kurtulmuş'tan açığa alınan ve alınmayan memurlar ile ilgili önemli açıklama

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konuşan Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş önemli açıklamalarda bulundu. Birçok konuya değinen Kurtulmuş açığa alınmalardan Gülen'in iadesine kadar yaptığı açıklamalarda bu yapı ile bağlantısı olmayanları rahat olmaları gerektiğini söyledi:

Numan Kurtulmuş'tan açığa alınan ve alınmayan memurlar ile ilgili önemli açıklama
01 Ağustos 2016 - 13:19

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konuşan Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş önemli açıklamalarda bulundu. Birçok konuya değinen Kurtulmuş açığa alınmalardan Gülen'in iadesine kadar yaptığı açıklamalarda bu yapı ile bağlantısı olmayanları rahat olmaları gerektiğini söyledi:

Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle;

"Geçmiş dönemde çok ciddi iddialar ortaya çıktı. 40 yıllık bir hazırlık. Soru çalışmalar, adam yerleştirmişler, adamların önünü kesmişler, bilgi almışlar. Kozmik Oda'daki bilgiler nerede, faili meçhullerin arkasında neler vardır? Kapak açıldı. Kapak açıldıktan sonra üzerimize düşen ne varsa ortaya çıkarılacak. Bu millet geçmişinin şüphesiyle geleceğe yürüyemez. FETÖ veya benzeri örgütlenmenin çeteleşmesinin önlenmesi için devletin millete açık hale getirilmesini sağlamalıyız.".
7 AĞUSTOS'TA İSTANBUL'DA YAPILACAK MİTİNG
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, 7 Ağustos'ta İstanbul'da yapılacak miting ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Bu miting herhangi bir partinin mitingi değildir. Bu miting, bütün Türkiye'nin mitingidir. Bütün partilerin, bütün demokratların, bütün vatanseverlerin, yurtseverlerin mitingidir. Hayat tarzları, dünya görüşleri ne olursa olsun herkesi pazar günü demokrasi nöbetini taçlandırmaya, İstanbul'a, Yenikapı Meydanına davet ediyoruz."

"KAMUDAN AYIKLANACAKLAR"
Fetullahçı Terör Örgütü ile herhangi bir şekilde ilişkisi olan herkesin kamudan ayıklanacağını vurgulayan Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ancak bunu yaparken de ilişkisi olmayan, irtibatı olmayan hiçbir kimseye en ufak bir zarar gelmeyecektir. Yani bu çete mensuplarına merhametle hareket etmeyeceğiz. Ama bunu yaparken de asla adalet duygusundan şaşmayacağız...Şu kuralı söylüyoruz; bunlarla en ufak bir ilişkisi olmayan vatandaşlarımız rahat olsun, huzur içerisinde olsunlar kimseye bir zarar gelmeyecek, ilişkisi olan da korksun, kusura bakmasın. Her şeyin de bir bedeli var."

"BU MEYDANLAR AYNI ZAMANDA BÜYÜK BİR DEMOKRASİ MEKTEBİDİR"
"Bu meydanlar, aynı zamanda büyük bir demokrasi mektebidir." diyen Kurtulmuş, Genç çocuklarımız, evlatlarımız, torunlarımız, yaşlılarımız, kadınlarımız hep beraber bir demokrasi mektebinin içerisinde eğitim alıyoruz. Pazar günü, demokrasi mektebinin mezuniyet törenidir, demokrasi mektebinin üstün onur ödülüyle mezun olmuş 79 milyona, Yenikapı'da demokrasi mektebinin ödülleri, diplomaları verilecektir." şeklinde konuştu.

AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLERİN BRANŞ DAĞILIMI

"ARTIK BİR KARARLA KARŞI KARŞIYALAR"
Kurtulmuş, "Artık şöyle bir kararla karşı karşıyalar; bir tane terörist başını orada kendileri birtakım imkanlar sağlayarak orada yaşamasını mı sağlamak, yoksa 79 milyon Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının dostluk ve müttefiklik ilişkisine saygı mı göstermek? Bu tercihi yapacak Amerikalılardır, Amerikalı yöneticilerdir." dedi.

"MİLLET GEÇMİŞİNDEN ŞÜPHELİ BİR ŞEKİLDE GELECEĞE YÜRÜYEMEZ"
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Kapak açıldı. Şimdi çok açık söyleyeyim; bu kapak açıldıktan sonra üzerimize düşen, ne varsa geçmişe doğru bunları da temizlemektir. Çünkü bir millet, geçmişinden şüpheli bir şekilde geleceğe yürüyemez. Bu hain çete, bunların elemanları geçmişte neler yaptıysa hepsini fitil fitil burunlarından getirmemiz lazım." ifadelerini kullandı.

GÜLEN'İN İADESİ: ABD'LİLER EMPATİ YAPSIN

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak ABD'ye yüklendi.

Kurtulmuş, "Biz hukuken elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. ABD'liler empati yapsınlar. Diyelim ABD'yi yıkmak isteyen bir papaz burada Çankaya'da bir villada yaşamasına müsaade etsek. Ne hissederlerse, biz de hissederiz. Bir tane terörist başını orada yaşamasını mı sağlamak, yoksa 79 milyonun dostluk ve müttefiklik ilişkisine mi yönelmek." dedi.

MEB ve Diğer Bakanlıklar Özel Ekip Kurdu Açığa Almalar Artacak

 

MEB kurulan koordinasyon kurulu ile incelenecek ve cemaat ile bağlantısı olan personel açığa alınacak.
TSK içerisnde yuvalanan bir grup tarafından yapılan darbe girişiminin ardından kamuda çalışan ve FETÖ ile ilişkisi olduğı iddiaları ile açığa alınan 60 binin üzerindeki personele yenileri eklenecek. Bakanlıklar özel birimlerle bu memurların peşine düşüyor.
Başbakanlıktan edinilen bilgilere göre her bakanlıkta bir daire başkanlığının koordinasyonunda Kurul oluşturuldu. Özel ekip FETÖ'ye mensup olduğu belirtilen kamu çalışanlarına yönelik her türlü bilgi ve belgeyi en ince ayrıntısına kadar inceliyor. Alınan bilgilere göre aralarında daire başkanı ve genel müdürlerin bulunduğu çok sayıda üst düzey ismin daha görevden alınmasına yönelik çalışma yürütülüyor.   
Hem Bakanlık içinden hem de istihbarat kaynaklarından gelen bilgi ve belgeler değerlendirilerek FETÖ mensubu kamu çalışanlarının tespit edilmesine yönelik çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. Başbakanlık kaynakları sayının önümüzdeki günlerde daha da artabileceğine dikkat çekiyor.  kaynak: Star

Başbakan Yıldırım; 17-25 Aralık sonrası uyanmayanlar masum değildir

Başbakan Yıldırım, Başbakanlık Resmi Konut'ta medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, demokrasi nöbetinin, Yenikapı Mitingi'nde nihayete ereceğini açıkladığı belirtilerek, "Eş zamanlı olarak kışla kapılarındaki iş makineleri de o zaman mı kalkar? Ayrıca devletin bütün kurullarına sızan FETÖ'cüler siyaset kurumunda yok mu sorusu çok soruluyor" şeklinde yöneltilen soru üzerine Yıldırım, "Burada yok. Onu da siz arayın bulun" yanıtını verdi. Bazı milletvekillerinin arasında bile çocuklarını FETÖ'nün okullarına gönderenler bulunduğu ve bu okulların kapandığı belirtilerek, bunlarla ilgili ne yapılacağının sorulması üzerine Başbakan Binali Yıldırım, görevden alınan memurlar ve alınacak olan lar ile ilgili olarak esas alınan tarihi 17-25 Aralık süreci olarak açıkladı ve bu tarihten sonra cemaat ile ilişkisi olanların masum kabul edilemeyeceğini söyledi.

Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu çok müşkül meseledir, yani samimiyetle söylüyorum ama burada biz ölçüyü şöyle koyuyoruz; 17-25 Aralık'tan sonra hala uyanmamış olanları masum kabul etmiyoruz. 17 Aralık, buranın bir terör yapılanması olduğunun ortaya çıktığı tarihtir. Ondan sonra bunlara verilen destek hiçbir şekilde masum görülemez. 'O masum' gibi muamele edilemez. Bunlarla ilgili peyderpey işte terfiler, atamalar yapıldı. Boşluk ortadan kalktıkça kısa sürede oradaki vatandaşın kendi refleksiyle aldığı tedbirler de ortadan kalkacak." kaynak: Anadolu Ajansı

 

Açığa alınan memur, öğretmen ve diğer kamu personel sayısı tablosu

Kamu çalışanlarından OHAL, KHK ile açığa alınanların rakamları ile ilgili her gün verilen sayılar zaman zaman gerçeği yansıtmamakta, abartılı ya da çok eksik rakamlar gündeme gelmektedir. Darbe girişimi sonrasında açığa alınan devlet memuru, üniversiteler, askeri ve yargı personeli ile lisansları iptal edilen özel okul öğretmenlerinin sayısı tabloda verilmiştir.

Rakamlar memurlar.net'ten alınmıştır.

KAMU KURUMU    AÇIĞA ALINAN PERSONEL SAYISI
Milli Eğitim Bakanlığı    21.738
Çalışma Bakanlığı    1.180
Sağlık Bakanlığı    5.581
Maliye Bakanlığı    1.500
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı    599
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı    560
Ulaştırma Bakanlığı    529
Dışişleri Bakanlığı    88
Enerji Bakanlığı    300
Gençlik ve Spor Bakanlığı    265
Başbakanlık ek bina    257
Orman ve Su Bakanlığı    221
Gümrk ve Ticaret Bakanlığı    184
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı    167
Kültür ve Turizm Bakanlığı    110
Ekonomi Bakanlığı    15
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı    1.379
Kalkınma Bakanlığı    97
Avrupa Birliği Bakanlığı    22
Diyanet İşleri Başkanlığı    1.112
TRT    300
Hazine Müsteşarlığı    62
BDDK    86
SPK    36
RTÜK    29
EPDK    25
TUİK    21
TOKİ    22
Kalkınma Bankası    10
Borsa İstanbul    51
Anayasa Mahkemesi    63
Sayıştay    108
YÖK    654
Toplam    37.371
Yukarıdaki sayılara ilave olarak,
Üniversitelerde 2.239 akademik personel,
İçişleri Bakanlığında 7.899 emniyet personeli,
Jandarma Genel Komutanlığında, 614 jandarma personeli,
HSYK tarafından alınan karar gereğince 2.745 hakim ve savcı,
Danıştay ve Yargıtay'da 178 üye,
İçişleri Bakanlığınca da 246 mülki amir olrak üzere,
toplam 13.921 diğer kamu personeli hakkında açığa alma işlemi uygulanmıştır.
Bu sayıyı toplam açığa alınan memur sayısı ile birleştirince açığa alınan toplam sayı 51.292 olmaktadır.
Bir kez daha ifade etmeliyiz ki, toplam sayıya, özel okullarda çalışan ve lisansı iptal edilen 21.029 personel ilave edilmemelidir.

OHAL Kararnamesinde Memur Soruşturmasına Kritik Düzenleme

 

Darbe girişiminin ardından çıkartılan Olağanüstü Hal OHAL kararnamesinde, memurların soruşturma süreçleriyle ilgili önemli düzenleme getirildi.
669 sayılı KHK'yla, açığa alınması sonrasında 10 gün içinde soruşturma açılmasına dair düzenlemenin uygulanmayacağı karar altına alındı
Ülkemizde yaşanan hain darbe girişimi sonrası tüm kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ/PDY örgütü ile bağlantısı olduğu tespit edilen memurlar hakkında görevden uzaklaştırma işlemi uygulanmakta olup, bu sayı bugün itibarıyla 50000'i geçmiştir.

Görevden uzaklaştırma işlemi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 137 nci maddesi uyarınca gerçekleştirilen ihtiyati bir tedbirdir. Ayrıca soruşturmanın herhangi bir safhasında da alınabilmektedir.

Diğer taraftan, soruşturma başlamadan ilgili kamu görevlisi hakkında görevden uzaklaştırma işlemi uygulandığı takdirde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 139 uncu maddesi uyarınca bu işlemi izleyen 10 iş günü içerisinde soruşturmaya başlanması şarttır.

Ancak, 31 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 669 sayılı KHK'nın 3 üncü maddesinde; "15/07/2016 tarihinden sonra milli güvenlik gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan kamu görevlileri hakkında ilgili mevzuatında öngörülen soruşturma açma süreleri olağanüstü hal süresince uygulanmaz" hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede, Olağanüstü Halin ilan edildiği "21/07/2016" tarihinden itibaren 3 (üç) ay süre ile FETÖ/PDY örgütü ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında, kamu görevlileri hakkında alınacak görevden uzaklaştırma işlemlerinden sonra açılacak soruşturmalarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda öngörülen 10 iş günlük süre kısıtlayıcı süre uygulanmayacaktır.

Diğer taraftan, 669 sayılı KHK'yla, özel olarak sadece soruşturma açma sürelerinin uygulanmayacağı karar altına alındığına ve 667 sayılı KHK'da sadece memurluktan çıkarmanın nasıl yapılacağı düzenlendiğine göre, 657'de yer alan en azından savunma süresinin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz.

Açığa alınan öğretmenler karara itiraz etti

 

ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi'nde, darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmada açığa alınan Eğitim-Sen üyesi iki öğretmen, haksız biçimde görevinden uzaklaştırıldıklarını, Fethullah Gülen ve cemaatiyle hiçbir görüşlerinin uyuşmadığını söyleyerek, haklarını arayacaklarını vurguladı. 
Darbe girişimi sonrası Bayramiç'te de başlatılan soruşturmalar sürüyor. Bu kapsamda bazı kamu personeli açığa alındı. Görevinden uzaklaştırılan Bayramiç Halk Eğitim Merkezi'nde görevli İngilizce öğretmeni Barış Demir ve Türkmenli Ortaokulu'nda Özel Eğitim Öğretmeni Burak Efeyurtlu, haksızlığa uğradıklarını belirterek duruma hukuken itiraz edeceklerini söyledi. 
Burak Efeyurtlu, şöyle dedi: "Fetullah Gülen'in kendisi ve savunduğu düşünce bizim dünya görüşümüz ve eğitim anlayışımızla tamamen farklı, bunu dünya alem bilmektedir. Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bunu bilmemesi imkansız. Tamamen keyfi bir uygulama. görevimize geri dönmek için tüm hukuki haklarımızı kullanacağız."

MEB Yeniden Öğretmen Performans Değerlendirme Yazısı

 

Milli Eğitim bakanlığı MEB’den Öğretmen Performans Değerlendirme İtirazları Hakkında Duyuru yayımladı. MEB daha önce bazı illerde itirazlara verilen cevaplara paralel olarak yayımladığı yazıda, performans değerlendirmelerine itirazda bulunan öğretmenlerin itirazlarının değerlendirilmesi ve gerekirse yeniden değerlendirme yapılabilmesi için illerde kurulan komisyonların yetersiz kalması durumunda ilçelerde de komisyon kurulması yönünde bilgi veriliyor.

İŞTE O RESMİ YAZI:

MEB'den Müdür Yardımcılığı bekleyen öğretmen ve idarecilere açıklama

 

Milli Eğitim Bakanlığı müdür yardımcısı kadrolarına atanmak için bekleyen idareci ve öğretmenler için bir yazı yayınladı. MEB yazısında bakanlığın yargı kararları doğrultusunda görevlendirme takviminde yenilik yaptığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yazısı Şu Şekilde;

 

Açığa alınan öğretmenlerin MEB'den beklediği açıklama Ö. Volkan Çiçek'ten geldi

Darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı onbinlerce öğretmeni açığa aldı. Açığa alınanlar arasında kendi üyeleri de bulunan Türk Eğitim Sen Adana 2 No'lu Şube adına İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne müracaatta bulunarak duruma ilişkin bilgi alan Şube Sekreteri Ömer Volkan Çiçek, MEB soruşturma aşaması ile ilgili bilgi verdi.

Durumu değerlendiren Çiçek 22 bin öğretmenin sesi oldu ve masumiyet karinesini de dikkate alarak öğretmenler hakkında bir an önce soruşturma ya da farklı yöntemlerle yapılack olan değerlendirmelerin adil bir şekilde yapılarak masum olan öretmenlerin bir an önce görevine dönmelerinin sağlanması, bu şekilde de eğitim öğretimde oluşabilecek aksaklıkların da önüne geçilmesi gerektiğini söyleri.

Çiçek'in açıklamalarında en çok dikkat çeken husus ise bu öğretmenler ile ilgili herhangi bir soruşturma sürecinin başlatılmamış olması oldu.

Çiçek'in açıklamaları şöyle;

Bugün İl Milli Eğitim Müdürlüğünde
Açığa alınan öğretmenler ile ilgili yaptığım temaslar neticesinde oluşan kanaatime göre;
"Savunma" alınması yönünde herhangi bir olumlu gelişme söz konusu değildir..
Bu da, 
belirsizliği arttıracak ve yeni başlayacak eğitim öğretim sezonu hazırlıklarının 
ister istemez 
sekteye uğramasına sebep olabilecektir.
Bakanlık yetkililerinin,
OHAL KHK'sı uyarınca 
Tedbiren uzaklaştırılan kamu çalışanlarından
savunma alınıp alınmayacağı yönündeki KARARLARINI 
bir an evvel açıklamaları gerekmektedir.
Savunma alınmayacaksa bile 
bu işlem uzatılmadan 
KHK gereğince iş görülmeli ve komisyon marifeti ile 
gerçeğe dayalı suçlu-suçsuz ayırımı yapılarak 
suçu olmayanlar hiç bir şekilde mağdur edilme-melidir.
Devlet Okullarında görev yapan ve tedbiren açığa alınan
25 bin'e yakın kadrolu öğretmenin, 
bir an evvel savunmalarının alınması ve
suçsuzluğu tespit edilenlerin görevlerine başlatılmaları ise
Hukuk Devleti açısından 
ayrıca önem taşımaktadır ve arzumuz da o yöndedir.
Kamuoyunun ve açıklama bekleyen ilgililerin bilgisine saygı ile sunarım...
Ömer Volkan Çiçek
Tes Adana 2 Nolu Şb. Skrt.

.


Bu haber 31728 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum