Notu öğretmen verir tepkisi devam ediyor

AES Genel Başkanı Cansel Güven: Velilerin ve öğrencilerin öğretmenlere not vermesine tepki gösterdi

28 Mart 2017 - 09:13

İsmet Yılmaz'ın belirttiği öğretmenlere performans notu kapsamında öğrencilerin de not vermesine tepkiler artarak çoğalıyor. Öğretmenlere not vererek değerleri arttırılamaz! Öğrenciler, öğretmene not verecekmiş! Açıklamalar sert! Sendikalar tepkili.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven ve Türkiye Kamu-Sen ile Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk tarafından yapılan açıklamalarda öğretmenlere not verilmesine sert ve haklı tepkiler var.

Güven Twitter’dan kısa ve net bir açıklama ile "Dersi de notu da öğretmen verir. Herkes Yerini bilecek" şeklinde tepkisini koydu. Koncuk da "Öğrenciler, öğretmene not verecekmiş!" açıklaması ile tepkisini belirtti.Ayrıca Anadolu Eğitim Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Mehmet Alper Öğretici de öğretmene sahip çıkmak, değer vermekle başladığını, öğrenci ve velilere not verdirmekle olmadığını belirtti.

Öğretmenlerin de Bakan'ın bu çalışmasına tepkisi bulunuyor.  Giderek öğretmenlerin öğrenciler üzerindeki etkisinin azaltılmasından dolayı zaten eğitim-öğretim çalışmalarının merkezi olan öğretmenlerin ellerini kollarını bağlıyor.Velilerin öğretmenlere not verecek olması da cabası! Maalesef bu sistem ile öğrenci-öğretmen ve veli arasında soruna yol açacak bir çalışmanın tohumları atılıyor. Umarız tepkiler yerinde ve zamanında görülerek gerekli çalışma daha ciddi bir şekilde uygulanır.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da öğretmenlere verilecek nota sessiz kalmayarak öğrencilik yıllarında, emeği geçen öğretmenleri saygıyla andı ve şunlara değindi. Doğrusu kendisinin şu an öğrenci olsaydı öğretmene not vermenin saygısızlık sayacağını söyledi.Eğitimin en önemli enstrümanı olan öğretmeni bu kadar zelil ve puana muhtaç duruma düşürülmesindeki amacın ne olduğunu sordu. Öğrencilerin öğretmene not vermesini kabullenmeyeceklerini belirten Koncuk MEB'in bu yanlıştan dönmesi gerekliliğine vurgu yaptı.H

er iki sendikanın da açıklamaları oldukça yerindedir. Umarız MEB böylesine önemli bir konuda yanlışı başlatmadan sona erdirir. Hangi eğitim-öğretim çalışması içerisinde “öğretmene not” diye bit kavram yer almıştır? MEB müsteşarlarımızın ve Milli Eğitim Bakanımızın öğretmenlere değerlerini arttıralım derken tam tersine yol açacak bu uygulamayı başlatmamasını umuyoruz
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Meçhul
  7 ay önce
  Çok şükür biz öğretmenlerin hakkını savunup halden anlayan insanlar var.
 • osman
  7 ay önce
  Öğretmen taviz vermez.Not vermeye bakandan başlansın,müsteşarla devam etsin.Bu dedikleriniz gelişmiş ülkelerde,kaliteli toplumlarda olabilir.15 yıldır sözde yönetiminiz ve halimiz ortada.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları