Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Sorunu Nasıl Çözülecek?

Hâlihazırda yaklaşık 50 bin norm kadro fazlası öğretmen bulunmakta.

02 Aralık 2016 - 13:52

Eğitimde kaliteyi yakalamak ve niteliği artırmak için sahadan uzak olmamak, öğrenciye ve öğretmene inmek şarttır. Eğitim sistemimizin temelini oluşturan bu unsurların sorunlarını görmezden gelmek veya ötelemek, günü kurtarmaktan başka hiçbir şey değildir.
 Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci ve öğretmen merkezli çözüm arayışlarına ise geç de olsa başlamış durumdadır. Buna binaen özellikle öğretmenlerin bilgi, beceri ve gelişimlerini desteklemek maksadıyla birçok kurs ve seminer düzenlenmekte ve öğretmenler bu gibi etkinliklerle desteklenmektedirler. 
Fakat öğretmenlerin en büyük sorunlarından birisi de norm kadro sorunudur ve hâlihazırda yaklaşık 50 bin öğretmenin norm kadro fazlası olduğu söylenmektedir. Bu sayının yarıdan fazlasını ise sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Bakanlığın bu sorunu çözebilmesi için en mantıklı ve en yararlı yol olaraksa diplomaya dayalı, yönetmeliğe bağlı alan değişikliği olarak görülmektedir. 
Mevcut bilgilere göre ülke genelinde yaklaşık olarak 10 bin sınıf öğretmeni açığı mevcut. Ve bu açığın neredeyse tamamı doğu ve güneydoğu Anadolu gölgelerimizdedir. Yani bakanlık batıdaki norm fazlası öğretmenlerini resen doğu ve güneydoğu bölgelerine atasa bile norm kadro fazlası öğretmen sayısı yine de hayli yüksek olarak kalacaktır. 
Norm kadro fazlası öğretmenlerin sistemin içine dâhil edilebilmesi için yapılacak olan diplomaya dayalı, yönetmeliğe bağlı alan değişikliği ile bu sorunun önü bir nebze olsun kesilebilmiş ve sorun kısmen de olsa çözülmüş olacaktır. Bu konuda, diplomaya bağlı alan değişikliği ile yan alan değişikliği birbirine karıştırılmamalıdır. 
Eski alanına geçmek isteyen ya da kadroluyken ikinci üniversitesini okuyup kendini geliştiren öğretmenlere bu hak muhakkak tanınmalıdır. Burada dal ayrımı yapılmamalı, norm kadro açığı bulunan tüm bölgeler bu öğretmenlerimiz için tayine açılmalı, elinde ikinci üniversite diploması olan ve mezun olduğu alanda öğretmenlik yapmak isteyenler de bu  açıkları tercih edebilmelilerdir. Örneğin kadrolu sınıf öğretmeni iken, İngilizce öğretmenliğini gibi başka alanlardan diploma sahibi olan öğretmenler sistemde mevcuttur. Zamanında kendi alanında atanamadığı için sınıf öğretmeni olarak atanmış olanlar da keza... Bu nedenle ikinci üniversite diploması alanlar ve mezuniyet alanına geçmek isteyenler için alan değişikliği uygulanması, norm kadroya çözüm olarak görülebilecektir. 
Kaynak:http://www.ogretmenlerhaber.com/ogretmenler-haber/norm-kadro-fazlasi-ogretmenlerin-sorunu-nasil-cozulecek-h4237.html

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı'...
Bakanlık, 'utanç listesi' haberine soruşturma başlattı
Bakanlık, 'utanç listesi' haberine soruşturma başlattı