Norm fazlası öğretmenlere duyurulur

Eylül 2016’da başlayan kadrolu öğretmenlerin norm fazlası atama işlemleri 2017 yılında da devam etmektedir. Bir önceki haberimiz de ise Şubat ayında norm fazlası öğretmen atama duyurusuna çıkan illeri ve atama duyurularını paylaştık. İhtiyaç fazlası olan ve norm fazlası durumuna düşen sözleşmeli öğretmenler için de il milli eğitim müdürlükleri duyuruya çıkmaya başladı.

Norm fazlası öğretmenlere duyurulur
06 Şubat 2017 - 22:31 - Güncelleme: 06 Şubat 2017 - 22:55

Norm fazlası sözleşmeli öğretmen atama işlemleri için duyuruya çıkıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ekim 2016’da yapılan sözleşmeli öğretmen atama sonuçları ile yaklaşık 20 bin öğretmen personel MEB bünyesinde göreve başladı. Göreve başlayan öğretmenlerden 5 bine yakını KPSS şartı olmadan sözlü mülakatla atanan dershane öğretmenleri ve etüt merkezinde çalışan öğretmenlerden oluşmakta olup, geri kalan 15 binlik kontenjana ise ilk atama ile sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Sözleşmeli öğretmen olarak atanan öğretmenlerin adaylık süreci 4 yıl olacak ve 4 yıl atandıkları yerde bir fiil çalışacaklar. Daha sonrasında ise kadroya alınacak sözleşmeli öğretmenler 2 yıl daha aynı yerde görev yaptıktan sonra yer değiştirme talebinde bulunabilecekler.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ÖZLÜK HAKLARI

Sözleşmeli öğretmenlik ile kadrolu öğretmenlik arasında fark yok dense de zamanla bu farklar ortaya çıkmaya başladı. Bir okulda şube kapatılması, ders sayısının düşürülmesi gibi durumlarda öğretmen fazlalığı oluştuğunda ilk önce o okuldaki sözleşmeli öğretmenler norm fazlası olmaktadır. Öğretmenler İçin olarak Sözleşmeli öğretmenleri bekleyen tehlikenin adı; Norm Fazlası! haberimizde bu hususa değinmiştik. Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları açıklanmadan bu konuyu kaleme alarak sözleşmeli öğretmenlerin ilerde yaşayacağı ihtiyaç fazlası, norm fazlası olma durumunun getireceği olumsuzlukları belirtmiştik. 

NORM FAZLASI OLAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN

Her sözleşmeli öğretmen norm fazlası öğretmen olma adayı oldu. Bir okulda norm fazlası öğretmen varsa o okuldaki sözleşmeli öğretmen norm fazlasıdır. İhtiyaç fazlası olan sözleşmeli öğretmenler il içerisinde branşında açık olan okulları tercih ederek norm fazlası atama talebinde bulunurlar. Eğer sözleşmeli öğretmenin norm fazlası olması durumunda o ilde o branştan başta açık da yoksa sözleşmeli öğretmenin sözleşmesi feshedilir. Yani öğretmenin görevi sona erer.

Norm fazlası sözleşmeli öğretmenlerin atama işlemleri Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre yapılır. Sözleşmeli öğretmen norm fazlası atama duyurusuna çıkan ilk İl Aksaray olmuştu. Aksaray Milli Eğitim Müdürlüğü 30 Aralık 2016 tarihinde norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası atama duyurusunu yayımlamıştı.

Norm (ihtiyaç) fazlası sözleşmeli öğretmenlerin atama işlemleri duyurusu

Norm fazlası sözleşmeli öğretmen atama duyuruları 2017 yılında da devam ediyor. Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü ihtiyaç fazlası sözleşmeli öğretmen atama duyurusu yayınladılar.

Norm kadro fazlası olan sözleşmeli öğretmenlerin atama işlemleri iller tarafından ilan edilen atama takvimine göre yapılacak olup, ilerleyen zamanda diğer illerde norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenler için de duyuruların yapılması bekleniyor. Norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenlerin kendi illerinde açık olmaması durumunda sözleşmelerinin feshedilerek öğretmenliklerinin sona ermesi yerine eş değer bölgelerde açık olan yerlere de atanmaları mağdur olmamaları adına yapılabilir.
Öğretmenler İçin 


Öğretmenlere ikramiye    Öğretmenlerin görev alabileceği 2017 sınav takvimi    Öğretmenlere bir eğitim daha geliyor

Ek ders ve artırımlı ek ders ücretleri belli oldu

Bu haber 5073 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort