Nöbet tutan ücretli öğretmene nöbet görev ücreti verilmesi...

En çok öğretmen ihtiyacı olan okulların başında zorunlu hizmet bölgesi olmaya aday ama zorunlu hizmet bölgesi kapsamında olmayan okullar gelmektedir

22 Eylül 2017 - 20:29

Nöbet tutan ücretli öğretmene nöbet görev ücreti verilmelidir En çok öğretmen ihtiyacı olan okulların başında zorunlu hizmet bölgesi olmaya aday ama zorunlu hizmet bölgesi kapsamında  olmayan okullar gelmektedir.Bu okullar,zorunlu hizmet kapsamında bulunan okullar ve merkezi yerlerde bulunan okullara  göre öğretmen açığı en fazla olan okulların başında gelmektedir.Bu tür okullara bir tanım yükleyecek olursak en uygun  tanım  arada kalmış okullar olacaktır. Zorunlu hizmet görevini tamamlamış  ya da zorunlu hizmetten muaf olan öğretmenler merkezi okulları;zorunlu hizmet görevini  yapmak yada tamamlamak isteyen öğretmenler ise zorunlu hizmet okullarını   tercih etmektedirler. Durum böyle olunca ücretli öğretmenlerin sayısı  neredeyse kadrolu  öğretmenlerin sayısına ulaşmaktadır.En çok ücretli öğretmen sayısı da ne zorunlu hizmet ne de  merkezi okul kapsamında olmayan arada kalmış okullarda bulunmaktadır. Kadrolu öğretmen yetersizliğinden dolayı en çok sıkıntıların yaşandığı okullar da arada kalmış okullardır. Bu sıkıntılardan bir tanesi de nöbet görevidir.Ücretli öğretmenlere tanınan nöbet görevi okul yöneticilerin inisiyatifinde olmasından dolayı bazı okullardaki ücretli öğretmenler nöbet tutarken bazı okullardaki ücretli öğretmenler nöbet tutmamaktadır.Bu da ücretli öğretmenler arasında eşitsizliğe yol açmaktadır. Ayrıca nöbet görev ücreti verilmediği halde ,ücretli öğretmenlere nöbet tutturulması hiçte etik değildir. (Bu arada ücretli öğretmenin nöbet tutup tutmaması okul idaresi tarafından belirlenmektedir.Eğer okul müdürü ücretli öğretmene,nöbet görevini  tebliğ etmişse ücretli öğretmen,nöbet görevini tutmakla yükümlü olur.) Ücretli öğretmenlerin nöbet tutmadığı arada kalmış okullarda ,kadrolu öğretmenler tutması gereken nöbetten fazla nöbet tutmaktadır. Dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünen bu görevin sorumluluğu  epeyce fazladır. Tutulan her fazla nöbet öğretmen için bir risk oluşturmaktadır. 
 MEB,kadrolu ve sözleşmeli çalışan öğretmenlere tanıdığı nöbet görev ücretini,ücretli öğretmenlere de tanımalı,nöbet görevini tüm öğretmenlere zorunlu kılmalıdır. MEB ,bu şekilde yaparak hem ücretli öğretmenler arasındaki eşitsizliği gidermiş  hem de kadrolu öğretmenlere fazladan gelen nöbet görevine çare bulmuş olacaktır.   
Eğitimci-Yazar 
İbrahim Daşdemir
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • hemögretmen
    2 ay önce
    Hem lerde görevli kadrolu öğretmenleri unuttuk sanırım.zorunlu nöbet görevleri var ama nöbet ücretine gelince yok.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu