ABUJA (AA) - Nijerya'da 18 Mart'ta düzenlenecek eyalet valiliği ve eyalet meclisi seçimlerine, güvenlik gerekçesiyle ve geçmişte farklı zamanlarda seçimi iptal eden mahkeme kararları nedeniyle 8 eyalet katılmayacak.

Nijerya Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu (INEC) Başkanı Mahmood Yakubu, ülkede hafta sonu yapılacak eyalet valiliği ve eyalet meclisi seçimlerinin güvenliğine ilişkin kurumlar arası danışma komitesi toplantısı düzenledi.

THY'nin Tel Aviv seferleri İsrail'deki protestolar nedeniyle iptal edildi THY'nin Tel Aviv seferleri İsrail'deki protestolar nedeniyle iptal edildi

Yakubu, burada yaptığı açıklamada, 18 Mart'taki seçimlerde ülkenin Anambra, Bayelsa, Edo, Ekiti, İmo, Kogi, Ondo ve Osun eyaletlerinde seçim yapılmayacağını belirtti.

Bu eyaletlerdeki seçimlerin güvenlik nedeniyle ve farklı zamanlarda verilen mahkeme kararlarıyla iptal edildiğini açıklayan Yakubu, valilik seçimlerinin ülkenin 28 eyaletinde düzenleneceğini ve bu eyaletlerdeki 993 eyalet seçim bölgesinin tamamında seçimlerin yapılacağını belirtti.

INEC, 11 Mart'ta düzenlenmesi planlanan eyalet valiliği ve eyalet meclisi seçimlerini, elektronik oy verme cihazlarının yeniden yapılandırılması için yeterli zaman sağlamak amacıyla 18 Mart'ta ertelemişti.

Nijerya'nın 36 eyaletinin 28'inde yapılacak valilik ve eyalet meclisi seçimlerinde 18 siyasi parti yarışacak.