NEYE YARAR İNSANLIĞIN

İnsanların geneli malını paramı diğer insanlara verirsem, malım param azalır, onu bir daha kazanamam diye düşünür. Koca koca evlerde oturup da, evinde bir fakire oruç açtırmadıktan, bir misafir ağırlamadıktan sonra ne hükmü vardır evinin?  Salonun ortasında  duran, son sistem  televizyonunda kaç  defa ailece bir film seyrettiniz?

NEYE YARAR İNSANLIĞIN

İnsanların geneli malını paramı diğer insanlara verirsem, malım param azalır, onu bir daha kazanamam diye düşünür. Koca koca evlerde oturup da, evinde bir fakire oruç açtırmadıktan, bir misafir ağırlamadıktan sonra ne hükmü vardır evinin?  Salonun ortasında  duran, son sistem  televizyonunda kaç  defa ailece bir film seyrettiniz?

NEYE YARAR İNSANLIĞIN
02 Haziran 2018 - 00:00

Neye yarar kullanmadıktan sonra  salondaki televizyonun? Tek başına binip gidiyorsun, milyarlarca lira vererek aldığın arabana. Oysa, hiç bir işin olmadığı halde , dostum dediğin arkadaşını,  uzak bir yerdeki aciliyetine  yürüttükten sonra, ne işe yarar senin arabanın tekerlekleri?  Hastalanan komşunun çocuğunu hastaneye götürmeyen arabanın , garajdaki hükmü nedir? Birinin yarasını saramadıktan sonra neye yarar senin insanlığın?   Rabbim nasip etti kazandın da, bankada birikti milyarların. Bir fakiri bayramda giydirmedikten sonra neye yarar senin paraların? Yanında götürebilecek misin  televizyon, ev, araba ve bilimum dünyalıklarını? 
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.  Horlanan itilen  birini gördükten sonra , bana ne diyerek , susup uzaklaştıktan sonra, neye yarar lal olası dilin?  Haksızsın özür dilemeyi, daha öğrenememişsin.  Bilmezsin Cehl-i mürekkep olduğunu. Sanır mısın ki beden sadece yemek içmek içindir? Beynini ve yüreğini  doyurmadıktan, yüreğinden ve beyninden   insanlara fayda ve sevgi saçılmadıktan sonra, neye yarar senin  boş boş dolaşan bedenin?  İncitip kırdıktan sonra sözün neye yarar, neye yarar  kulağın neye yarar gözlerin? güzeli görüp duymadıktan sonra....
Gençliğinde  sağlığında   emanetti, bilmedin. Ne bir kula yardım ettin.  Ne Allah , ne de vatan dedin. Ne de bir yari karşılıksız, yürekten sevdin. Neye yarar senin sağlığın, neye yarar senin gençliğin?  
Evinde huzur aranır olmuş, eşin, çocukların yolunu gözlemek bir yana , gitmeni bekler olmuş. Bir  güler yüzün  bir tatlı sözün,  bilmem ki kim duymuş? Eşini çocuğunu ağlattıktan sonra, neye yarar senin babalığın, neye yarar evliliğin?
Anne ve babanın ihtiyarlığında, bir tas çorbayı  pişirip evinde bir odayı  onlara ayıramadıktan sonra , neye yarar  senin evlatlığın?  İyi günde yakın durup, dar  zamanda kaybolan arkadaştan kime ne fayda,  Geldiğin yeri unutup,  dün sana destek olanlara kibirlendikten sonra, yere batsın tahsilin paran pulun ,dahi kibirin ...
Yokken söylediğin sözlerin, duaların vardı.  Rabbim verdide  sen sözünü duanı ne çabuk unuttun? İbadetini yaparsın, kafanda bin bir dünyalıkla.  Kutsal topraklar nasip oldu , Beytullah'a yüz sürüdün de,  helaline haram karıştırıp, kalbini, dilini fitneyle kirlettikten sonra neye yarar ayakların  neye yarar yüreğin...
Yüzlerce dönüm toprakların vardı. Bilmez misin şu ölümlü bedenine kaç  metre toprağın yeter olduğunu?  Malını sağlığında  pay etmezsin, ardından birbirine düşürürsün geride kalanları. Neye yarar malın mülkün , neye yarar senin atalığın?
Gafil !  söylersin de  sözün gibi  şaşkınsın. Helali haramı yer, seçmezsin. Doldurur yer içer, bir fakire vermezsin. Ağlatır  küstürür   bir yüz güldürmezsin. Neye yarar senin zenginliğin ?
Giyinir kuşanır,  markada kibirde sende var. Bu dünyada seninle gelecek üç beş arşın bezin var.  Sağında solunda kirâmen kâtibîn ... O zaman neye yarar senin kuldan gizlediklerin?
Malını Rabbinin yolunda harcadığında, azalmaz çoğalır da , malını mülkünü yanında götüremeyeceksin  asla  unutma...
Farkındalığımız  bütüne şifa olsun. Saygı ve kalbi muhabbetlerimle...
Sevdiğiniz şeylerden harcamadıkça, gerçek iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu  hakkıyla bilir... (Ali İmran 92)
    
Rıza CEYLAN
Eğitimci Yazar
NLP Master Practitioner
Lider Eğitimci Yazarlar Derneği
Denetleme Kurulu Üyesi
ceylanriza@hotmail.com


 


Bu haber 909 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
En Çok Yalan Söyleyen Burç Hangisi
En Çok Yalan Söyleyen Burç Hangisi
"Birader Sen Öğretmen Misin?" Çıkışıyla Tanınan Vali Camiye...