NASIL YILIN ÖĞRETMENİ OLDU

Medyada mezuniyet belgesi sahte çıkan RSG ile ilgili haberler geniş yer tuttu. 19 yıl öğretmenlik yapan ve 2005 yılında yılın öğretmeni seçilen RSG'nin nasıl yılın öğretmeni seçildiğini yazarımız Mahir KILIÇOĞLU yazdı.

21 Temmuz 2017 - 21:06

19 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra mezuniyet belgeleri sahte çıkan Rukiye Sürmeneli 2005 yılında yılın öğretmeni seçilmiş.

Merak ettim, sahte belgeyle öğretmenlik yapan kişi nasıl yılın öğretmeni seçilmiş. İnterneti taradım, 3 Kasım 2005 tarihli bir haber yakaladım. Haberde Rukiye ve Kenan Sürmeneli adında iki öğretmenden bahsediyor. Haberin başlığı ‘Zorunlu Gittiler, Gönüllü Kaldılar’.

25 Kasım 1993 tarihinde Erzurum’un Çat ilçesine bağlı Yavi beldesinde PKK’lı teröristler asker kılığında 36 vatandaşı şehit etmişlerdi. Büyük acıların merkezi olan Yavi beldesine 1997 yılında Rukiye ve Kenan adında iki öğretmen gelmiş. Yavililer hala 93 yılındaki acıyı yüreğinde yaşıyorlarken gelmişler.

Rukiye ve Kenan öğretmen çift, beldede kapı kapı dolaşıp, okulsuz kız bırakmamış, 30’dan fazla kız çocuğunu okula kazandırmışlar. En çok da Rukiye öğretmen çalışmış. Kasım 2005’te Rukiye öğretmen “Yavi beldesinde neredeyse okula gitmeyen kız çocuğu kalmadı, okuma yazma oranı beldede % 90’ı geçti” diye gazeteye açıklamada bulunmuş.

Herkesin kısa sürede tayin isteyip ayrıldığı beldede Rukiye ve Kenan öğretmen çifti 8 yıl kalmışlar. Doğuya tayini çıkınca gitmek istenmemesini üzüntüyle karşıladıklarını belirtmişler bu çalışkan öğretmen çifti. Tayin olduklarından beri hiçbir zaman kaçalım düşüncesinde olmamışlar. Ortaya koydukları fedakârlıkları “Bizimle birlikte Erzurum'a tayin olan 800 meslektaşımız vardı. Bugün sadece biz kaldık. Diğerleri batı illerine tayin yaptırdı ama bizim daha çok işimiz var” diyerek gösteriyorlardı. Hatta tayinleri çıkmasın diye torpil bile yaptırmışlar. Fedakârlığın da böylesine insan gerçekten şaşıyor…

O zaman başbakan olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden Rukiye öğretmen takdir belgesi almış. 2005 yılında da Başbakanlık tarafından yılın öğretmeni seçilmiş Rukiye öğretmen.

Rukiye öğretmen Trabzon’a tayin istemiş. Orada da önemli çalışmalar yapmış. Dernekpazarı Atatürk İlkokulu’nda Okul Müzesi açma projesini yürütmüş Rukiye öğretmen. Projenin belgesi ve resimleri internette bile yer alıyor.

Rukiye öğretmenin kariyeri gerçekten başarılarla dolu. Defalarca ödül almış. Çok çalıştım diyor kendisi. Devleti zarara uğrattığı için pişman olduğunu söylüyor. Bir yandan da 19 yıllık emeğim ne olacak diyor.

Rukiye Göksu Sürmeneli, artık öğretmen değil. Yukarı da anlatılan bütün hikâye bir yalan üstüne kurulmuş. Oldukça yetenekli birisiymiş Rukiye G.S. Ankara Sincan’da İrfan adında birine sahte diploma yaptırmış ve o diploma ile öğretmen olarak atanmış.

Rukiye hanımın öğretmen olarak atanmasını sağlayan belge Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezuniyet belgesi. 4 Yıllık fakülte mezunlarının rahatça öğretmen olduğu yıllarda, bir vatandaş, gidiyor herhangi bir üniversitenin herhangi fakültesinden 4 yıllık mezuniyet belgesi düzenletip öğretmen olarak atanabiliyordu.

Milli Eğitim Bakanlığının sahte diploma konusunda harekete geçmesi üzerine, 150’den fazla sahtekârın öğretmenlik yaptığı ortaya çıkmış. Rukiye örneği tek değil. Sahte diploma ile doktorluk yapan bile var.

Rukiye hanımın yaptıkları yanına kar kalmadı. İşini hakkıyla bile yapmış olsa, bir yanlış bütün doğruları götürdü. FETÖ’cülerin sınav hırsızlığı ortaya çıktığında nasıl onların bütün doğrularını götürdüyse, yanlış yapanların yanlışları öyle veya böyle ortaya çıktığı gibi bütün doğruları da siliyor.

Sahtekârların mesaisi sahte oluyor. Ne kadar güzel ve örnek davranışlar ortaya koysalar da, hak etmeden elde edilen o başarı kötü sonu getiriyor. ‘Bizi aldatan bizden değildir’ der Hazreti Peygamber (s.a.v.). İnsanları aldatarak başarı elde ettiğini sananların sonu hep hüsran olur, azap olur.
Mahir KILIÇOĞLU
mahirkilicoglu@hotmail.com
Kaynak:kamuexpress.com

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası