Namaza Göre Okul Saatlerinde Düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı, Ahmet Davutoğlu’nun başbakan olduğu dönemde başlatılan’’ okullara cuma namazı’’ düzenlemesine yeni uygulamalar ekledi.

Namaza Göre Okul Saatlerinde Düzenleme
19 Eylül 2019 - 10:58

Ahmet Davutoğlu’nun imzaladığı’’ cuma izni’’ genelgesinin ardından başlatılan uygulama, 3 yıl sonra ‘’ dönem başından itibaren ders saatlerinin namaz vakitlerine göre düzenlenmesi ‘’ haline dönüştü. Eğitim uzmanlarının fikri sorulmadan yapılan bu düzenlemeye karşı çıkan bazı veliler, ders saatlerindeki değişimin çocuklarda psikolojik ve fiziksel sorunlar oluşturduğunu söyleyerek, itiraz etti.

Son olarak Edirne’deki bir orta okulda ders programı saatlerini bu genelgeye göre, öğretmenlerin cuma namazına katılmaları için değiştirdi. Düzenlemeye göre pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri öğle araları 12 ile 13 saatleri arasında, cuma günü ise 12:50-14:00 arasında yapılmaya başlandı. Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı bu düzenleme mesai saatlerini çocuklarının okul çıkışlarına göre ayarlayan veliler için sorun oluşturdu. Ayrıca veliler cuma günleri sabahtan öğle tatiline kadar çocukların 5 saat ders yaptığını ve yorulduğunu belirterek, ‘’ Fiziksel ve psikolojik olarak haftanın son günü olduğu için çocuklarımız sorun yaşıyor.’’ Çocuklarımızın eve gelip gitmesi, yemeklerinin hazırlanması ve servis saatlerinin ayarladığımız için zor durumda kaldık.’’ Dediler.

Öğrenci Veli Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamasına tepki gösterdi ve değişikliğin öğrenciler ve velilerde sıkıntılara neden olduğunu belirtti. Okul yönetiminin konuyu öğretmenler kurulunda oldu bitti ye getirerek hayata geçirdiğini ifade etti.

Bu haber 1015 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Rehberlikçi
    9 ay önce
    Bir çok öğretmen, öğrenci ve veli de bu durumdan memnundur. Bakanlığımıza, halkın büyük kesiminin cuma namazı gibi dini hassasiyetlerine gösterdikleri duyarlılıktan ötürü teşekkür ederiz.

Şişli Eskort