Nabi Avcı'dan Öğretmen maaşı Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Öğretmen sayısı ve öğretmenlerin aldığı maaş ile ilgili açıklama yaparak, Toplam öğretmen sayımız bugün itibariyle 921 bin 389’a ulaştığını ve Öğretmen Maaşının 470,20 Lira&

31 Mart 2016 - 16:55

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Öğretmen sayısı ve öğretmenlerin aldığı maaş ile ilgili açıklama yaparak, Toplam öğretmen sayımız bugün itibariyle 921 bin 389’a ulaştığını ve Öğretmen Maaşının 470,20 Lira'dan 2 bin 509 Liraya Yükseldiğini belirtti.

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Birinci Değerlendirme Toplantısı, ATO Cogresium’da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

TEOG'DA GÖREV ALAN ÖĞRETMENE 6 BİN 200 TL GELİR TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN SAYISI AÇIKLANDI
Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son dönemde öğretmenlik mesleğine özel bir önem verdiklerini belirterek, "Toplam öğretmen sayımız bugün itibariyle 921 bin 389’a ulaşmış durumda. 2003 yılında 543 bin 896 öğretmenimiz vardı. 2003 yılından bugüne kadar 542 bin 120 öğretmen ataması yapıldı. Bu rakam şuan ki öğretmen sayımızın yüzde 58,8’ine tekabül ediyor. Yapılan bu atamalarla birlikte Türkiye genelinde öğretmen doluluk oranımız yüzde 93’ü geçmiştir" diye konuştu.

2003 yılından itibaren engelli atamasına özel önem ve öncelik verdiklerini de kaydeden Avcı,"2003’ten bugüne kadar 2 bin 705 engelli öğretmen ataması yapılmıştır. Son üç yılda engelli öğretmen adaylarının atanma taleplerinin tamamı yerine getirilmiştir. Talep eden bütün engelli öğretmenlerimizin ataması gerçekleştirilmiştir" ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMEN MAAŞLARI
Bakan Avcı, konuşmasına şöyle devam etti: "Öğretmenlerimizin maaşları 2002 yılında 470,20 lira iken, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle 2 bin 509 liraya yükselmiştir. Bu rakam mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin maaşları olduğunu belirtelim. 2002 yılında ek ders ücretinin saati net 2 lira 75 kuruş iken, 2016 yılında net 10,48 lira olmuştur. Öğretmenlerimizin hafta sonu görev aldıkları okul kurslarında aldıkları ek ders ücretleri de yüzde yüz arttırılmıştır. Şubat ayında atamasını yaptığımız 30 bin yeni öğretmenimizle birlikte yeni bir uygulamayı da başlattık.

MEMURA BÜYÜK KOLAYLIK MÜJDESİ TIKLAYINIZ

una göre mesleğe yeni atanan öğretmenlerimiz görev yerlerine gitmeden önce bir yetiştirilme ve mesleğe hazırlanma sürecinden geçiyorlar. Meslekte tecrübeli bir öğretmenimizin yanında öğretmenlik mesleğinin inceliklerini gözlemleme imkanını elde ediyorlar, eğitim-öğretim süreçlerini, eğitim bürokrasisinin işleyişini bizzat yaşayarak, katılarak öğreniyorlar. Ayrıca şehirden öğrenme yöntemine uygun olarak da hem yaşadıkları hem de görev yapacakları şehirlerin kültürünü, sanatını, tarihi mirasını yerinde görerek birikimlerini zenginleştiriyorlar. Bütün bu süreçlerdeki tecrübeleri aday öğretmenlerimiz ve danışman öğretmenlerimizin sürece ilişkin paylaşımlarını Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) hazır edilen günlük sayfasında günlük olarak paylaşılmasının da son derece faydalı bir mesleki gözlem külliyatı oluşturmasını ümit ediyoruz. Toplam 774 saat olan aday öğretmen yetiştirme programı 1 Mart 2016 tarihinden beri devam ediyor. Program 31 Ağustos 2016 tarihinde sona erecek. Yeni öğretmenlerimiz 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren yeni görev yerlerinde hazır olacak."

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç sahiplerine kötü haber
Araç sahiplerine kötü haber
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor