Mutlu Çocuklar mı, Başarılı Çocuklar mı?

Dünyadaki en değerli varlığımız çocuklarımızdır. Hepimiz birer anne baba olarak mutlu çocuklar yetiştirmek isteriz. Çocuğumuzun mutlu olması bizi mutlu eder hayata karşı bir nevi motive eder. 

Mutlu Çocuklar mı, Başarılı Çocuklar mı?
24 Şubat 2019 - 10:23
Biz ebeveyn olarak mutlu bir çocuk yetiştirmek istiyorsak öncelikle çocuğumuza karşı beklentilerimizi en aza indirgemeliyiz. Mutlu çocuklar aslında başarılı çocuklardır. Ama başarı bizim anladığımız sınav başarısı, dersten yüksek not almak, iyi bir üniversite kazanmak değil. 
    Başarı; çocuğun yeteneklerinin farkına varıp kendini gerçekleştireceği alanlara yönelip kendini tatmin etmesi. 
    Araştırmalara göre başarılı çocukların ebeveynleri ortak özellik sergiliyorlar. 
1-Çocuğun yapacağı işleri ebeveynler yapmıyorlar. Çocuğun ayakkabısını giymesi, montunu giymesi, oyuncaklarını toplaması, yatağını düzeltmesi gibi günlük çocuğun rutin işlerini çocuğa bırakıyorlar. 
2-Çocuk bir işi yapmayı beceremediği zaman onun yerine yapmak yerine çocuğa nasıl yapılacağını gösterip sabırla çocuğun yapmasını bekliyorlar. 
3-Çocuğun sosyal ortama girmesini sağlıyorlar. Gerek okul öncesinde arkadaş ortamı ile ya da sokakta ebeveyn gözetiminde çocuğun yaşıtları ile arkadaş olmasına ve onlarla vakit geçirmesini sağlıyorlar. 
4-  En önemlisi sürekli çocuk için kaygı duymuyorlar. Sonuç olarak hayat inişli çıkışlı bir yolsa elbette bu çocuğun da inişleri ve çıkışları olacaktır. Önemli olan ebeveyn olarak çocuğa hayat yolunda rehberlik yapabilmektir.
    Çocuğun gelişiminde ebeveynin etkisi büyüktür. Ebeveyn aşırı koruyucu tutum sergiliyorsa çocuğun hayatında yaşayabileceği her zorluğa müdahale edip çocuğa sorunlara çözüm fırsatı sunmuyorsa çocuk baskı kendini baskı altında hisseder. Ayrıca hayata karşı direnci düşük olur. 
    Çocuk yetiştirmekte ebeveynler 3 kısımdır.
1-Gelenekçi ebeveynler: Kendi yetiştiği ortamı onaylayan çocuğunun da aynı ortamda yetişmesini isteyen ebeveynler olarak tanımlayabiliriz. 
2- Ben yapamadım, ben yaşayamadım bari çocuğum yaşasın diye sınırsız ve kuralsız çocuk yetiştiren ebeveynler. Buna helikopter ebeveynlik te diyebiliriz. 
3-Okuyan araştıran çocuğum için daha iyi ne yapabilirim diye düşünen ebeveynler. Başarılı ve mutlu bir çocuk yetiştirmek için tercih edilmesi gereken ebeveynlik modelidir. Burada ebeveynin görevi çocuğun kişiliğini ve kimliğini bozmadan onu değerleri ve yetenekleri ile birlikte geleceğe taşımaktır. Burada anne baba sorgulayan, eleştiren, baskı uygulayan değil çocuğa rehber olandır.
 
Bu haber 5263 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum