'Mülakatların kaldırılması herkesi memnun edecek'

Kamuya personel alımlarında uygulanan mülakat sistemi hakkında unutulan sorular değerlendirildi.

11 Ağustos 2017 - 15:21

Kamuya personel alımlarındaki sözlü sınavları haberlerimizle gündeme getirmeye devam ediyoruz. Kimilerine göre kamuya nitelikli personel alımı için mülakatlar mutlaka olmalıdır. Kimileri de FETÖ’cüleri elemek için mülakatın şart olduğunu düşünmektedir. Ankara’daki bir Bakanımız, bir milletvekilimiz, bir bürokratımız da benzer düşüncelere sahip olabilir ancak son yapılan öğretmen atamasında unutulan soruları aktarıp sonra değerlendirme yapacağız.
Kontenjanda olup da mülakatta elenen öğretmen adayının;
1- Liselere giriş sınavlarındaki başarısını biliyor muyuz?
2- Lisedeki notlarını, diploma puanını biliyor muyuz?
3- YGS-LYS puanı, sıralaması, derecesini biliyor muyuz?
4- Okuduğu bölüme kaç puanla ve kaçıncı sırada girdiğini biliyor muyuz?
5- Lisans not ortalamasını biliyor muyuz?
6- Stajdaki başarısını biliyor muyuz?
7- KPSS ve Alan sınavlarındaki sıralamasını biliyor muyuz?
8- Öğretmen olma hayalinin ne derece büyük olduğunu biliyor muyuz?
9- Ailesine karşı maddi ve manevi sorumlulukları olduğunu biliyor muyuz?
10- Zor şartlarda gece gündüz demeden KPSS’ye hazırlandığını biliyor muyuz?
 
11- Üniversiteden ne zaman mezun olduğunu, KPSS’ye kaçıncı girişi olduğunu biliyor muyuz?
Vb. soruları daha çoğaltmamız mümkün.
Herkesin memnun olacağı bir mülakat sistemi nasıl oluşturulacak?
MEB’in mülakat yönteminde değişiklik yapılacağı ifade ediliyor. Herkesin memnun olacağı bir sistemin nasıl getirileceği açıkçası merak edilmektedir.  Daha önceki haberlerimizde olası değişiklikleri şu şekilde aktarmıştık.
1- Sadece sözlü sınav puanına göre atamalardan vazgeçilebilir: KPSS + Mülakat Puanının Aritmetik ortalamasına göre atamalar yapılabilir veya puanlamayı etkileyecek başka unsurlar getirilebilir. (staj puanları, lisans derecesi gibi)
2- Mülakat puanıyla ilgili düzenlemeler yapılabilir: Mülakatlarda puan yerine “başarılı-başarısız” diye ifadeler verilebilir veya +5/-5 gibi sabit bir puanlama verilebilir.
3- Komisyonlarla ilgili düzenleme yapılabilir. Aynı branştaki adaylara aynı komisyonun puanlama yapması veya komisyonun sadece Bakanlıkta kurulması düşünülebilir.
4- Mülakatlara kamera sistemi getirebilir. Adayların mülakatları kameraya alınıp Bakanlığa gönderilip değerlendirmenin Bakanlıkça tek komisyon tarafından yapılması sağlanabilir.
Kamupersoneli.net Değerlendirmesi: Mülakat sistemiyle kontenjanda olup da atanamayan bir öğretmen adayı çok büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştır. Eğitim ve sınavlar yıllarca süren bir emektir. Bu mücadeleyi ve emeği herkes vermektedir. Bir öğretmen adayı mülakat yerine 40 dakikalık derse gireyim ama yeter ki mülakat olmasın diyor. Adaylar mülakata gerçekten güvenmemektedir. Bunun için herkesi memnun edecek sistem mülakatın kaldırılmasıdır.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Cemaat Dershanesinde çalışmış bir ogretmen
  3 ay önce
  Bu FETÖCÜLER FETÖCÜLER dediginiz kimlerdir ??? Bunu da biraz açın. En doğal hakkımız olan haberlere yorum yapıyoruz yorumları da yayınlayın lütfen. 3.5 sene cemaat dershanesinde çalıştım .evliyim, çocuğum var. Evim kira 1 yıldır sınava hazirlaniyorum 83,2 puan aldım. 1 yıldır bir bankadan çektiğim kresiyle evimi gecindiriyorum. Ben bu vatanın evladıyım. Şimdi ben Fetocu dediginiz şeyden mi oldum.?? Yaşam hakkım çalışma hakkım ve en önemlisi de benim için hayatın kendisi olan öğretmenlik mesleğini yapmamam mi gerekiyor? Beni elesinler mi? Yaptığınız haberlerden belli oluyor insaflı olduğunuz , haksızlığa uğrayanların sesi olmaya çalışıyorsunuz , ancak Allah rızası için şu FETÖCÜLER dediginiz şeyi de biraz açın, kaş yapayım derken göz çıkmasın... SAYGILAR
 • memnun olacağımız 4 husus.
  3 ay önce
  1- okul idarecilerinin iktisat-işletme-muhasebe mezunu olması-öğretmen olmaması. 2-Okula mecburiyet ve devamsızlığın kaldırılması ve eğitimin özgün özgür yapıya kavuşturulması(ev-pc-okul karışık..) amaç öğrenmek olmalı.. 3-Yeteneğe bağlı bazı derslerin müfredattan çıkarılması ve not verilmemesi. 4-her ders için yıl sonunda tek bir sınav yapılması. Bu 4 madde insana nefes aldırır-evrensel haklara uygun olan budur..yoksa yıkılır yok olur gidersiniz.. aslında eğitim dahada rahatlatıla bilir...ama birileri kaşınıyo, illa rabb in hışmı tepesine çöksün istiyo-uyarıları götüyle dinliyo..inşAllah adam olur gerekeni yaparlar-yada olacaklar belli..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor